DVD ekranı

The Sorcerer's Apprentice / Sihirbazın Çırağı (Tiglon)
Film: *** Ekstralar: ** IMDB notu: 6.3
National Treasure başarılı olunca Disney, Nicolas Cage'le sihir-büyü işi anlatımları genişletmeye gitti. Bu da başarılı oldu, çünkü izleyicilerin önemli kısmı "Ah ben de sihirbaz olsam," diye kıvranıyor! Hikâye basit: Hayatını bu işlerle kazanan Balthazar günün birinde yetenekli genç Dave ile tanışınca ona tüm maharetini öğretme kararı alıyor. Ama tam bu sırada Balthazar'ın eski düşmanı Horvath ortaya çıkacak ve gümbürtü başlayacaktır.

Kosmos (Tiglon)
Film: **** Ekstralar: ** IMDB notu: 7.6
Reha Erdem'in filmleri sayesinde Türk sinemasına benim gibi kuşkuyla ve ihtiyatla bakanlar şifa bulmakta. Sessiz, iddiasız bir adanmışlıkla yaptığı her filmi özenle bir yere koymak gerekir. Kosmos, galiba arayışlarının zirvesi oldu. Italo Calvino'yu çağrıştıran bir masal tutkusuyla, sınırları, gerçekle gizemi sert çizgilerle kesen alanların insanlarını anlatıyor bu enfes filminde. Doğuda ırak bir kasaba, oraya mucizeler getiren bir yabancı, düşler ve sürprizler. Bu yılın en iyi filmlerinden biriydi.

Life During Wartime / Savaş Sırasında Yaşam (D Home)
Film: *** Ekstralar: Yok IMDB notu: 6.6
Artık biliyoruz ki, Todd Solondz günümüzün kara komediyi en iyi geliştiren yönetmenlerinden biri. Hatta 'kara'yı komedi ile dram arasına yerleştirdi de demek mümkün. Dollhouse ve Happiness ardından, bu kez dağınık bir aile fotoğrafı üzerinde acımasızca yürümekte. Sübyancılıktan hapis yatan Bill'in özgürlüğe kavuşması, ondan kaçmış olan Trish'in sevgilisi Harvey ile ilişkisi, Trish'in kızkardeşi Joy'un nereye giderse bela getirmesi ve çocuklar... Yavaş, yer yer rahatsız edici, alışılmışı zorlayan tuhaflıkta bir film.

Luchino Visconti Koleksiyonu (Assanat) Bellissima / La Terra Trema / Il Gattopardo
Filmler:
**** / ***** / ***** IMDB notu: 8 / 7,8 / 8
İşte her evin ihtiyaçlarından biri. Visconti'yi izlemeden sinema tarihi, sanatı anlaşılamaz. Ustanın üç filmi de ilk kez burada çıkmış olacak. Aslında Neo Realizm'e kapı açan Ossessione de eklenseydi daha iyi olurdu ama bu da tamamdır. Sicilyalı balıkçıları anlatan üç saatlik La Terra Trema, şiir ve belgeselin buluşması ile yine üç saate yakın olan Leopar, sinemanın her zaman ilk 10'u içinde yer alır. 1953 tarihli Bellissima ise Anna Magnani adlı mucize oyuncuya adanmış bir savaş sonrası İtalya destanıdır.

BUGÜN NELER OLDU