Mutfakta Türk var!

Pilotları, garajları, dakikada 18 bin devir çeviren otomobilleri ve zengin ekonomisiyle Formula 1 dünyayı kasıp kavuran, büyük bir şov. Bu şovun önemli bir parçası da VIP Paddock Club müşterileri. 5 yıldızlı Formula 1 şov paketi almak istiyorsanız 3 bin ila 4 bin dolar arasında bir rakam ödüyorsunuz. Ve VIP Paddock Club müşterisi oluyorsunuz. Formula 1'de yarışan bir Türk pilotumuz yok. Ama F1 ekonomisinde tam 20 yıldır varlığını kabul ettiren bir Türk firması var. Avusturya merkezli şirketiyle büyük başarılara imza atan Türk işadamı Atilla Doğudan, F1 VIP Paddock Club müşterilerine ikram hizmetini sunuyor. Do&Co şirketinin sahibi Atilla Doğudan'la Abu Dhabi Grand Prix'sinde Paddock club girişinde buluşuyoruz.

- Formula 1 dünyası ile Atilla Doğudan markası nasıl bir araya geldi?
- Biz 20 sene önce girdik bu dünyaya. O zamanki ikram firması inanılmaz bir para istemiş. Bize telefon açtılar. '10 gün içinde bu işi yapar mısınız?' dediler. Hizmette hayır diye bir şey yok. 'Evet,' dedik. Yarış noktası Viyana'ya 300 km. uzaklıkta. 2 bin kişilik yemeği buzlu çantalarda oraya götürdük ve en iyi ikram seçildi. Ondan sonra bir tane daha, bir tane daha, bu şekilde büyüdü. Şimdi sezon takviminde 19 yarışın 16'sında VIP Paddock ikramlarını biz sunuyoruz.

- Dünya mutfaklarından neler sunuyorsunuz?
- Üç tane mutfak vardır. Birincisi, bölgesel. Yani nerede çalışıyorsak, o bölgeye her zaman saygı göstermek lazım. İkincisi Akdeniz mutfağı. Türk mutfağı da tabii bunun önemli bir parçası. Üçüncüsü ise Asya mutfağı. Bu üç mutfaktan müşteri tipine göre yemekler oluşturuyoruz. Seçenek açısından herkesin bir şeyler bulabileceği mönüler oluşuyor. Mesela burada Hindistan usulü kuzu kavurma çok seviliyor.

BAKLAVA DA VAR, KARNIYARIK DA
- Türk yemeklerinden hangileri çok seviliyor?
- F1 yarış noktalarına 50-60 ülkeden müşteri geliyor. Bu çok önemli. Yerimiz kısıtlı ama herkesin seveceği şeyler yapıyoruz. Özellikle karnıyarık, dolma çeşitleri ve baklava çok seviliyor. Yemekler sabahın dördünde yapılmaya başlanıyor, öğlen servis ediliyor ve gün içinde tüketiliyor. Ertesi gün tekrar taze yapılıyor.

- Çayları, Kapalıçarşı usulü çay askısında, ince belli cam bardakla ikram ettiğinizi görüyorum.
- Evet. Orijinal Kapalıçarşı usulü. Birleşik Arap Emirlikleri'ndeyiz ama burası şimdi Türkiye. Bu şekilde Türk ekonomisini dışarıda satıyoruz.

- Başarınızın sırrı nedir?
- Kalite. En iyi kaliteyi vereceksin yoksa uzun vadeli kazanamazsın. Birlikte çalıştığın insanların kültürü de önemli. F1 detaya çok önem veren bir organizasyon. Buradaki her şeyin hakikaten en iyisi olması gerekiyor.

BUGÜN NELER OLDU