Bu sergide kedilerden mesaj var

Kedilerin büyüsüne kapılmış bir ressam, Nihal Güreş. Aktif bir hayvansever de olan sanatçı, Taksim Sanat Galerisi'ndeki 'Her Kedide Bir Keramet Vardır' adlı sergisinde sevgi ve barış mesajları veriyor

  1. Haberler
  2. Cumartesi Sabah
Cuma 18.12.2010 ABONE OL
Kediler, tarih boyunca sanatçılara ilham kaynağı olmuş ve olmaya da devam ediyor. Boy boy heykelleri yapılıyor, en paha biçilmez tabloları onlar süslüyor, poz poz fotoğrafları çekiliyor... Kimi zaman gizemli ve insanı derinden etkileyen bakışlarıyla, kimi zaman minik patileriyle sızıveriyorlar sanat eserlerine... Kedilerin büyüsüne kapılan sanatçılardan biri de ressam Nihal Güreş. Şimdiye kadar 20'ye yakın kişisel sergisi açılan Güreş, hemen hemen bütün sergilerinde kedili tablolarına da yer vermiş. Nitekim sanatçının 10'unda başlayıp 24 Aralık tarihine kadar sürecek olan Taksim Sanat Galerisi'ndeki sergisinin adı da; 'Her Kedide Bir Keramet Vardır'... Nihal Güreş'in bundan bir önceki sergisi ise eylül ayında Büyükada'da gerçekleşmiş. Peki bilin bakalım bu serginin başlığı neymiş? 'Kediler ve Kehanetler'... Kedinin çok eşsiz bir figür olduğu görüşünde Nihal Güreş: "Hem güzel hem de güzelliğinin farkında olup, bunu size karşı kullanabilen bir canlı. Güzelliğiyle size hükmetmeyi başarıyor. Kedi besleyen arkadaşlarımın büyük çoğunluğu 'benim kedim var,' demiyor da 'ben kedimin kölesiyim' diyor. Gerçekten kediler ne yapıp edip bir şekilde evin efendisi haline geliyorlar." Kendi evlerinde de durumun farklı olmadığını belirtiyor Güreş. Evindeki dört kedinin hepsinin ayrı bir karakter taşıdığını ancak aralarında çok iyi anlaştıklarını söylüyor. Eskiden kedilerden pek hoşlanmayan eşi de şimdi tam bir kedi tutkunu olmuş. 24 yaşındaki oğlunun da kedilerle arasını çok iyi olduğunu söyleyen Güreş, "Kedilerimde, bütün kedilerde ve sevgi dolu kalplerin tümünde bir keramet olduğuna inanıyorum," diyor ve sözlerini şöyle sürdürüyor: "Sevgi dolu bir dünyada tüm canlıların yaşam hakkı olduğuna, kan akmayan bir dünyada her günün bayram olacağına inanıyorum."

BÜTÜN KERAMET SEVGİDE
"Nedir bu kedilerin kerameti?" diye sorduğumuz Nihal Güreş, "Aslında keramet bütün canlılarda var," diyor ve şunları ekliyor: "Hani kediler hep uğurlu sayılır ya... Bu uğur şöyle, biz bir kediye sevgi duyduğumuz zaman o bize pozitif anlamda geri döndüğü için ben onu bir keramet olarak görüyorum. Böyle bütün canlılara sevgi duysak, dünyanın hali bambaşka olur diye düşünüyorum. Kedilerin ağzı var dili yok. Onları örnek almamız gerekiyor. Çok sakinler. Yiyip içip yatıyorlar, kuyruklarını, patilerini yalayıp uyuyorlar. Yemek yedikten sonra, 'biraz daha alıp saklayayım,' gibi bir düşünceleri yok. İnsanların bunları görmeleri gerekiyor bence." Resimlerinde kedi figürüne çokça yer veren sanatçının yaşamında da önemli bir yer tutuyor kediler. Onun evini paylaştığı dört kedisi ve bir de köpeği var. Ayrıca sokaktakileri de ihmal etmediğini söylüyor. Diğer yandan vejetaryenliği de bir yaşam tarzı olarak benimseyen Nihal Güreş, eserlerinde bu yönünü de ilginç şekillerde ortaya koyuyor. Vejetaryen Başbakan İçin Kahvaltı Önerileri, Mantarlı Kabak Dolma, Muska Böreği adlı eserlerinde vejetaryenlikle ilgili mesajlar veriyor. Et tüketiminin tüm dünyada azalması gerektiğini düşünen Güreş, bunun hem ahlâki hem de sağlık açısından önemli olduğu görüşünde: "Vejetaryenlik bir kültür meselesi. Bir insan ne kadar hümanist olursa o kadar hayvan hakları konusunda duyarlı olur. Zaten sağlıklı yaşam üzerine biraz kafa yoranlar et yemiyor, Akdeniz tipi beslenmeyi tercih ediyor. Ama bence devlet liderleri kesinlikle vejetaryen olmalı. Topluma örnek olmaları açısından bu önemli." Sergisi sırasında birçok yeni insanla tanışıp konuşma fırsatı bulduğunu söyleyen Güreş, hayvanları ve doğayı çok sevip koruyanların da oldukça fazla olduğunu fark etmiş: "Çok güzel geri dönüşler alıyorum. Anı defterime çok güzel şeyler yazıyorlar. İnsanların çoğu duyarlı artık. Sokaklarda hayvanları besleyen çok insan var."

KISA... KISA... KISA...
Oyuncu kör kedi
Bu güzel kedicik altı aylıkken sokakta bulunmuş. Gözleri görmüyor. Ama çok oyuncu ve cilveli. Tuvalet terbiyesi var. Onu sahiplenmek isterseniz, (0534) 468 73 83 numaralı telefonu arayın.

Sevimli pirinç tanesi
Kocaman gözlü, üç buçuk aylık, dişi bir yavru o. Aşıları yapıldı, tam bir ev kedisi. İnsana çok alışkın, tuvalet terbiyesi var, kucaktan inmeyen bu oyuncu kediyi yuvanıza bir ömür boyu kabul etmek isterseniz, (0532) 426 15 60 numaralı telefonu arayın.

Sessiz kalmayın, suça ortak olmayın
Hayvanseverler yarın saat 14.00'te Bağdat Caddesi Suadiye'de büyük bir eylem yapacak. Yaşam Hakkına Saygı Derneği Başkanı Özgün Öztürk, her gün Türkiye'nin dört bir yanında şiddet olayları yaşandığını, son olarak kendilerine Bağdat Caddesi'nden gelen bir tecavüz ihbarı üzerine eylem yapmaya karar verdiklerini belirtiyor: "Gün geçmiyor ki büyük şehirlerden birinden bir köpeğe tecavüz haberi gelmesin. Ve hâlâ hayvana tecavüz ihtiyaç sayılıyor. Oysa hayvana şiddet, bir insanın, kendini koruyamayacak olduğunu bildiği bir kurbanına işkence ederek, güç, zevk, tatmin gücünü bulmasıdır. Hayvana şiddetin bir adım sonrası insana şiddettir. Sadece 'insan' diyorsanız bile sırf bu sebeplerle 'hayvana' yönelik şiddeti önemsemeli ve önlemelisiniz. Bu nedenle şiddete karşı olan, bu şiddetin yasayla da cezalandırılmasını isteyen herkesi 19 Aralık'taki 'Sessiz Kalma Suça Ortak Olma' adlı eylemimize bekliyoruz."

BUGÜN NELER OLDU