DVD ekranı

Wrecked Tuzak
(Tiglon) Film: *** Ekstralar: ** IMDB notu: 5.5
Hafıza kaybı, bereketli bir film temasıdır. Memento, bunlardan sadece biri. Jane Fonda'nın karakteri de bir sabah uyandığında yanında bir ceset buluyordu, The Morning After'da. Say say bitmez. Her neyse, burada Adrien Brody gibi zamanımızın en kabiliyetli oyuncusunu şoför mahallinde üst baş perişan buluyoruz. Otomobil, kesif bir ormanda, uçurumun dibinde. Arka koltukta bir ölü. Belli, kaza olmuş. İyi de, ne olmuş, kime olmuş? Brody'nin kimliksiz adamı, sıfırdan başlayıp, tek tek gerçeği birleştirmek zorunda.

Strictly Sinatra Sadece Sinatra (Assanat)
Film: *** Ekstralar: Yok IMDB notu: 5.4
İskoçya'dan bir GoodFellas denemesi. Kolay değil, ama yönetmen Peter Capaldi ile Scorsese benzerliği, iyi oyunculara düşkünlük. Yükselen yıldız Ian Hart, Glasgow'da kendi halinde bir bar şarkıcısı, Tony Cocozza. Bir akşam o yörenin namlı 'baba'sı, onu beğenir; kumarhaneye şarkıcı almaya karar verir. Ama işleri karıştırmak için uygun bir ortamdır bu: Tony, babanın metresine abayı yakacak, zor kararlara sürüklenecektir. Dar bütçeli, ama temposu gayet akışkan, kendisini sevdiren bir film.

Horrible Bosses Patrondan Kurtulma Sanatı (Tiglon)
Film: *** Ekstralar: ** IMDB notu: 7.1
Terk etmekte olduğumuz yılın en iyi komedisi? Herhalde öyle. Ne grotesk ne de 'slapstick'. Büyük ölçüde, iyi hazırlanmış söz düellolarına, gelişkin esprilere ve kara mizaha dayalı. Üç arkadaş bunlar: Kurt, Dale ve Nick. Her biri patronundan nefret etmekte. Birininki sadist: Adamı sabahtan geceye çalıştırıyor ve şantaj altında tutuyor. Ötekinin kadın patronu sürekli cinsel tacizde, nefes aldırmıyor. Üçüncüsünün aslında iyi adam olan patronu ölünce, yerine geçen kokainman oğlu ortalığa kök söktürüyor. Ve üç kafadar, 'Yahu şunları bir temizlesek,' diye şaka yaparken, işler birden ciddiye biniyor. Müthiş iyi bir kadro, özellikle Kevin Spacey, Jennifer Aniston ve Colin Farrell dikkate değer.

Les Liens du Sang İhanet Oyunları (D Home)
Film: *** Ekstralar: Yok IMDB notu: 6.2
Bazı filmleri konusu için değil, ambiyansı ve müziği için tercih etmek gerekir; çünkü bunlar bile yeter. Bu da böyle bir film. Tam bir 70'ler hikayesi. Arabaları, beden dili, alışkanlıkları, giysileri ve karanlık ortamıyla. İki kardeş var. Gabriel epey yattıktan sonra hapisten çıkıyor. Ağabeyi François, hapse tıktırdığı bir adamın karısına tutkun, işine düşkün bir polis. Tabii, benzerlerinde olduğu gibi, farklı arayışları, bu kardeşleri çatışmalı bir yola itecektir. Ama hayır, öyle vurdu kırdısı bol bir film değil bu; karakter derinliği olan, bir dönemin insanlarını ve seçimlerin, anlatan sakin bir deneme. Müziği de cabası.

BUGÜN NELER OLDU