Evim evim güzel partim!

Yeni yıla bir ev partisinde girecekseniz, eğlencenin dozunu artıracak yöntemlere başvurmanızda fayda var. Birkaç basit ayarlama, partinizin yıllarca hatırlanmasını sağlayabilir. İşte sizin için hazırladığımız önerilerle dolu bir parti simülasyonu

Yılbaşı eğlencesi için evi tercih edenlerin sayısı artık hiç de az değil... Şöyle kafa dengi üç dört çiftin, artık kimin evi müsaitse, bir araya geldiği ve eğlendiği partiler, dışarıdaki eğlencelerden daha gözde hale geldi. Ancak partinin yapılacağı ev iyi planlanmazsa, eğlence veriminin düşük olma ihtimali yüksek! Plandan kastımız da aslında birkaç basit ayarlama... Size fikir vermesi için, saat saat ev partisinde ne yapılması gerektiğine dair bir plan çıkardık. Bu planı bir simülasyon gibi düşünebilirsiniz... Ama bizim tavsiyemiz bu planı eğip bükerek, kendinizinkini ortaya çıkarmanız!

Saat 12.00

Yılın son gününün cumartesiye gelmesi, akşamki kutlamaya hazırlık yapmak için iyi bir fırsat sunuyor. İster parti sahibi olun ister davetli, mutlaka alışverişe çıkılır. Önce bir uyarı: Davetliyseniz, el emeği göz nuru evde hazırlandığınız yiyecekler akşam popüleritenizi artırabilir. Hazır alınan yiyecekler ise gece boyu aleyhinizde delil olarak kullanılacaktır! Malum, alışveriş listesini genelde kadınlar hazırlar, alışverişe çıkmak da erkeğe düşer. Bunun için erkeklere birkaç tüyo verilim. Öncelikle çarşı pazar kalabalık olacağı için sabırlı olmakta fayda var. Bizce Gülen Gözler'in müziğini aklınıza getirin ve bu ritimle alışveriş yapın. Alışveriş yaparken de 'kıtlıktan çıkmış' izlenimi vermeyin. Mesela tüketilecekse bol bol meyve alınabilir ama çeşit olsun diye kilo kilo meyve almaya da gerek yok. Önemli bir uyarı da kuruyemiş için. Bol olsun diye, leblebi, çekirdek fazla alınmasın. Çünkü tabakta duran kuruyemiş karmasında öncelik fındık ve fıstığa aittir. Leblebi ve çekirdek ise gecenin ilerleyen saatlerine kadar öylece bekler durur.

Saat 14.00
Şimdi mutfak zamanı... Akşamki yemekler pişirilecektir. İşi garantiye alıp iddialı olduğunuz bir yemek ya da meze hazırlamanız tavsiye olunur. Yoksa maazallah, o kadar uğraştıktan sonra, 'kıvamını tutturamadım' bahanesine kimse inanmaz... Ev sahibi olacakların buz konusuna özel önem göstermesi rica olunur! İşin mutfak kısmında erkeklerin yemek olayına el atmaması gibi bir durum yok, önemle hatırlatılır!

Saat 15.30

Tabii kutlama, sadece yemek yeme ve muhabbet etmekten ibaret değil. Müzik, ev partilerinin vazgeçilmezidir... Arşivinizden müzikle ilgili bir şarkı listesi yapmanız önemli... Bu liste hem akşam, müzik konusundaki zevkinizi ortaya koyar, size artı puan kazandırır. Ayrıca partiye dahil olan kişilerin müzik listeleri de, çeşitliliği artırıp daha keyifli bir yılbaşı kutlamanızı sağlar.

Saat 16.00

Akşam ne giyileceği düşünülmeli tabii... Birkaç kapı yapacak arkadaşlar, soğuk havayı hesaba katarak giyinebilir. Kutlamayı sadece ev partisiyle sınırlı tutacak kadın arkadaşların da aşırı derece de şık olma çabasına girmesine gerek yok. Neticede biz bize eğleneceğiz!

Saat 17.00

Biraz dinlenme zamanı... Bu fırsattan yararlanarak, hafif bir şeyler atıştırılabilir. Gece boyu mide boş durmayacağı için şimdiden yormaya gerek yok. Parti sahibi değilseniz, trafiği hesaba katarak bir yol güzergahı belirlemek için de ideal an. Ayrıca gece izlenecek filmlerin DVD'sini unutmamak için raftan çekip çıkartın. Tabii partiye eli boş gidilmeyecektir. Bu boşlukta hediyeler de kontrol edilebilinir. Hediyelere küçük küçük notlar yazmayı da unutmayın.

Saat 18.30

Ev sahibi için, masa hazırlama, misafirler için yola çıkma zamanı...

Saat 20.00

Parti artık başlayabilir. Birazdan masa başına geçilecek ama öncesinde hal hatır sohbeti yapılabilir. Ev sahibinin evde sigara içilmesine izin verip vermeyeceğini anlamak için de ideal an... Bu arada ev sahibine hazırlığı için, iltifat edilmesi unutulmamalı. Ama 'Mutfakta biri mi var?' gibi klişe esprilerden uzak durun. Kim ne getirmiş, eksik bir şey var mı bunun da bir kontrol edilmesinde fayda var. Sonuçta mutlaka birileri partiye geç kalmıştır. Ondan eksikleri telafi etmesini istemek mühabtır!

Saat 21.00

Artık, masa başına geçilebilir... Şimdi yemek zamanı... Emin olun, erken biten yiyecek, masanın gözdesidir... Muhabbet edilirken, TV açık kalabilir. Kanalların yılbaşı performansı bu zaman diliminde test edilebilir. Partide iş bölümü önemli... TV'de kim ne zaman çıkacak? Birinin bu işi üzerine alması, bir başkasının müziği organize etmesi iyi olacaktır. Masa muhabbeti uzun sürer... Bir masa klasiğidir 'Milli Piyango'da büyük ikramiye sana çıksa ne yaparsın?' İşte bu sorunun cevabı arkadaşını tanıma anlamında önemlidir... Ayrıca hayaller içerisinde daha fazla yaşamak adına Milli Piyango sonuçları için yarını bekleyin. Tadınız kaçmasın.

Saat 23.30

Artık gece yarısına yarım saat kaldı... Hareketlenelim biraz... Şampanya hazırlansın... Ama daha önce şampanya açma deneyiminiz yoksa, bu hayalden vazgeçebilirsiniz... Gereksiz yere halıları kirletmenin ne anlamı var? Müzikle ilgilenen arkadaşın performansını gösterme zamanı.

Saat 00.00

Az özce 10'dan geri sayarak 2012'ye girdiniz... Hediyeleri verme zamanı. Telefon trafiği de başladı... Sevdiklerinizi aramaktan kaçınmayın. Bir de pencerelerden uzak durun. Ne de olsa hâlâ 'maganda kurşunu ile öldü' haberleri gazetelerde yer alıyor.

Saat 00.30

Partinin bundan sonrası zevklere göre değişebilir. TV'de mutlaka bir kanal, yılbaşının vazgeçilmezi olan dansözü ekrana çıkarmıştır. Ama son yıllarda Victoria's Secret izleme eğilimi de var. TV'yi boşver diyorsanız dans için ideal anlardan biri...

Saat 01.30

Yeni yıla iyi bir başlangıç yaptınızı düşünüyorsanız, oyun vakti gelmiştir demek. Eskiden tombala çekilirdi... Ama şimdi Tabu, Sessiz Sinema, gibi oyunlar oynanabilir. Sessiz sinemacılar için ufak tiyo: Tılsım gibi tek kelimeli film adları bulun!

Saat 03.00

Ortam fena halde dağılmıştır. 15 dakikada ortalığı toplama molası.... Kirliler mutfağa ve makinalara... Çöpler çöp poşetine... Bu molanın ikramiyesi bir kahve olabilir. Bünye eğlenceye alıştığı için şöyle eğlenceli bir film izlenebilir... Tabii bu film izlemenin mutlak yorumlu olması gerek!

Saat 05.00

Eee... Parti bitsin artık...

1 OCAK'TA YAPILACAKLAR
- Güzel bir kahvaltı ile güne devam edin. Tabii baş ağırısı olacak... Bir aspirin almak iyi gelebilir, isterseniz bir mide hapı da alın...
- Kahvaltı sonrası alın bir gazete tıpkı eski günlerdeki gibi Milli Piyango listesine bakın...
- Partide mutlaka potlar kırılmıştır, durum komedileri olmuştur... Bunun için partinin bir değerlendirilmesi yapmak yüzünüzü güldürmeye yol açar. Ama bu değerlendirme dedikodu formatına dönüşmesin...
- Akşam aramayı unuttuğunuz ya da ulaşamadığınız sevdiklerinizi aramayı unutmayın!

PARTİDE HANGİ FİLMLER İZLENMELİ?
Ne Olacak Şimdi: 70'lerde Türkiye'deki kadın erkek ilişkilerini şahane yansıtan, 'Enişte kola var mı kola?' ve 'Karımı ne kadar tanıyorum?' diyaloglarıyla efsaneleşen filmin kesinlikle grup halinde izlenmesi tavsiye olunur. Filmin ortasında partideki kadınlarla erkeklerin keyifli bir tartışmaya girmesi muhtemel.
Tele Kızlar:
Bir 80'ler klasiği, ciddi ciddi nasıl saçmalanacağına dair filmlere iyi bir örnek. Gülme garantili.
Şahane Hayat: ABD'de yılbaşı akşamlarının klasiği olarak test edilip onaylanmıştır. 'Kendini iyi hisset filmleri' konusunda bir başyapıttır.
Sarı Tebessüm: Türk sinemasının kült filmlerinden. Öldürücü diyalogları ancak gece yarısından sonra tesir ediyor.
Tenenbaum Ailesi: Her türlü çılgın bireyin bulunduğu bu ailenin macerası, gecenin yorgunluğunu giderecek bir eğlence vaat ediyor.
Zohan'la Buluşma: Bir ajanın kuaför olma çabası... Adam Sandler'ın filmi ve senaryoda Judd Apatow'un da imzası var. Bu adamların işbirliği böyle zamanlarda hedefi 12'den vuruyor.
Polly Gelince: İlle de romantik komedi olsun diyenler için Jennifer Aniston ve Ben Stiller'dan bir 2000'ler klasiği...
Tosun Paşa: Fazla söze gerek yok. Kendi efsanesini yaratan kaç filmimiz var ki?
Ratatuy: Her eve lazım bir fare... Akşamdan kalan yiyeceklerle şahane yemek yapma ilhamı verebilir.
Neşeli Hayat:
Yılmaz Erdoğan'ı Noel Baba olarak izlediğimiz Neşeli Hayat, soğuk yılbaşını anlatan sıcak bir komedi.
Felekten Bir Gece (Daha): Yılbaşı gecesi sizi muhtemel yorgun düşürmüştür. Bu nedenle Felekten Bir Gece ve serinin devamı Felekten Bir Gece (Daha), tam 1 Ocak'a uygun bir filmler. Filmdeki bazı anlar emin olun size tanıdık gelecektir.

BUGÜN NELER OLDU