Times Meydanı'nda buluşma

Perşembe 31.12.2011
ABONE OL
Tam yılbaşı tatili için bir film! Zaten hep Pretty Woman- Özel Bir Kadın'la hatırlayacağımız Gary Marshall bunu meslek edindi. Geçen yılki Sevgililer Günü'nden sonra, bu yıl da bir yılbaşı filmi çekti. Gelecek yılki Noel filmini beklerken, sonra da davet edip bizim Kurban Bayramı için bir film çektirsek ne iyi olur!.. Bu alaycı sözlerime bakmayın Aslında yılbaşı gecesi iyi vakit geçirten bir film. Tek sorun, formülün aynı olması ve bunun yarattığı tekdüzelik. Yani, toplumca kutlanan bir bayram veya tatil sırasında, çok farklı insanların, özellikle de çiftlerin öykücüklerini bir mozaik gibi inşa etmek. Ki bu da öylesine senaryo yazarlarına sahip bir sinema için hiç de zor değil. Ama hakkını yemeyelim. Filmin yine de dokunaklı sahneleri, pitoresk kahramanları ve özgün durumları var. Örneğin annesi yaşındaki bir kadının, birden tüm düzenini yıkarak hayata katılmasına aracı olan gencecik ve bıçkın delikanlının, onda aşka benzer bir şeyler bulması (Michelle Pfeiffer ve Zack Efron). 15 yaşındaki kızını geceyarısı Times Meydanı'na bırakmaktan ödü kopan bir annenin, bu korkusunu aştıktan sonra kendi aşk randevusuna koşması (Sarah Jessica Parker ve Josh Duhamel). Bir asansörde mahpus kalmak gibi sıkıcı bir durumdan bir aşk çıkaran iki genç insan (Ashton Kutcher ve Carla Gugino).

ROCK YIDIZI VE VALİ DE VAR
Bir hastane odasında yapayalnız ölümü bekleyen yaşlı bir adamın son teselliyi iyi yürekli bi hemşirede bulması (Robert de Niro ve Halle Berry). Times Meydanı'ndaki geleneksel töreni adam etmeye çalışan bir kadın yöneticinin yaşadıkları ve finalde ortaya çıkan aile sırrı. (Hillary Swank ve gerçek New York valisi Bloomberg'in de katılmasıyla!) Genç kızların idolü bir rock starının mutluluğu hayli gecikmeli olarak yakalama çabası (Jon Bon Jovi ve Katherine Heigl). Bir büyük hastanede, geceyarısından sonra doğacak ilk çocuğa (ve büyük bir ödüle) sahip olmak isteyen iki genç çiftin trajikomik yarışı. Ve daha başka şeyler... Kabul etmek gerekir ki tüm bunları, gerçek rock starı Jon Bon Jovi dahil, en uygun kişilikleri bulup oynatmak ve bu duygusal yapbozu böylesine kusursuz biçimde kurmak da bir marifet. Bu açıdan, sinema sanatına ve duygusal komedi türüne özgün bir katkısı yoksa da, New York dekorlu bu filmi pek küçümsemeye de gerek yok. Görevini yeterince yapıyor ve vaatlerini tutuyor.

YILBAŞI GECESİ **
New Year's Eve) Yönetmen: Gary Marshall Senaryo: Katherine Fugate Görüntü: Charles Minsky Müzik: John Debney Oyuncular: Robert de Niro, Halle Berry, Hillary Swank, Michelle Pfeiffer, Zack Efron, Sarah Jessica Parker, Josh Duhamel, Ashton Kutcher, Jessica Biel, Carla Gugino, Katherine Heigl, Jon Bon Jovi, Till Schweiger, John Litgow, Cary Elwes/ New Line Pictures.