Jön mü olacaksın? Best Model'a gir!

Yıllar önce Hülya Avşar "Türkiye'de jön yok," dedi ve jönden geçilmeyen bir dönemin başlangıcına imza atıldı. Herkes el birliğiyle bu tezi çürütmek için, bulduğu jönü ekrana sürdü. Best Model'da birinci olmak, artık otomatik olarak bir dizide başrol kapmakla eşdeğer hale geldi. Ekrandaki popülasyona bakacak olursanız, dünyanın en güzel ırkıyız. Valla değiliz. Sokakta bir tane Kıvanç Tatlıtuğ'a benzeyen adam gören oldu mu? Ama talep yoğun olunca, 1.90'ı geçen delikanlılar konservatuara değil, Best Model'a girme hedefi koydu kendine. Eee önlerinde nice örnek var; Kenan İmirzalıoğlu, Kıvanç Tatlıtuğ, Çağatay Ulusoy, Tolga Sayışman, Burak Özçivit... Son olarak oyunculuk hedefine kilitlenip Best Model'a giren isimlerden biri de Furkan Palalı. Best Model of the World'de Türkiye'ye birincilik getiren Furkan Palalı, jeoloji eğitimi almış. Ankara ve İstanbul'da tiyatro kurslarına katılmış. Tuncay Özinel Tiyatrosu'yla turnelere çıkmış. Sonra 'Madem oyuncu olmak istiyorum, Best Model'a gireyim,' demiş. Yarışma biter bitmez de soluğu tiyatro sahnesinde almış. Maaşallah! Tetikçi isimli oyunla tiyatro sahnesine çıkan Palalı, yeni sezonda bir başrol kapmayı bekliyordur büyük ümitlerle. Ne diyeyim yolu açık olsun ama 'Yol da bu mudur?' diye sormadan edemiyorum.

KUMANDA HÜKÜMDARI
Geçen hafta bol kadınlı bir masadaydım. Masada her konumdan ve yaştan kadın vardı; okul yöneticisi, keman sanatçısı, gazeteci, organizatör... Konu ister istemez evdeki beylerin hallerine geldi. Yok dağınıkmış, yok rahatmış, yok ilgisizmiş'le başlayan ve ayrı tellerden devam eden sohbet ortak bir noktada kilitlendi. Her erkeğin evdeki davranış biçimi ayrı ayrı hallerde kadını deli edebilir ama hepsinin ortak bir özelliği var. Karakteri ne olursa olsun, konumu ne olursa olsun, erkeklerle kumanda arasında tarifi mümkün olmayan bir ilişki var. Ama acı ki, erkeklerin eninde sonunda evdeki tek hakimiyetleri televizyon kumandasıyla sınırlı. Evde kanepede uzaranak elinde kumandayla simbiyotik yaşam sürmeyen erkek yok gibi. Herkes evindeki kumanda hükümdarının fotoğrafını çekecek ve özgün bir sergi açacağız. Fotoları bekliyorum.

Kim ne izliyor?
Bade İşçil, Kuzey Güney' de rol alıyor ama zaman zaman dizi izlemeye de vakit bulabi liyor. Bu vakti de, Son'u izleyerek kullanıyor. Twitter'da da sık sık, '
Son başlıyor,' anonsları yapıyor.
Burçin Terzioğlu'nu en son Ezel'de Dayı'nın kızı olarak izledik. Bu ara dizilerde yok. Di nleniyor. Di nlenirken de, Muhteşem Yüzyıl ve Breaking Bad dizilerini izliyor.

Kısa... Kısa...

Kanal D Ana Haber'in anchorman'i Mehmet Ali Birand, salı akşamı bülten kapanışında, haberde en büyük rakipleri Show Ana Haber ekibinden Tuba Atav'a başarılar diledi. Çünkü Atav bundan böyle Show Haber ekibinin imzasını taşıyacak Skyturk360 isimli haber kanalının ana haberini sunacak. Meslekte, konumunu hazmetmek bu olsa gerek.
Eski Genel Yayın Yönetmenim Fatih Altaylı, Teke Tek programında Karolin Fişekçi'yi konuk etti. Malumunuz Karolin Fişekçi'yle ilk röportajı yapan bizden bir isim, Nurdeniz Erken'di. Haftalarca Nurdeniz'in röportajı üzerinden konuşuldu konu. Ama Altaylı, anlayamadığım bir gerekçeyle bu röportajı 'yarım' olarak niteledi. İşi ilk yapan Nurdeniz, ayrıntısına kadar konuşan da o. Bu işin nesi yarım anlamadım?
Orhan Pamuk, Karolin Fişekçi ve demeçleriyle anılıyor bu ara. Ama ben okumayanlara Cevdet Bey ve Oğulları romanını edinmelerini ve okumalarını tavsiye ederim. Çünkü roman televizyona uyarlanıyor. Üstelik Kenan İmirzalıoğlu başrolde. Bu uyarlamaya Ay Yapım imza attığı için beklenti yüksek. Şu an her şey kağıt üstünde. Eylül ayında ekrana gelecek olan diziyi Ece Yörenç ve Melek Gençoğlu kaleme alacak. Hani dizi başlamadan kitabı bitirmekte fayda var, senaryo takibi açısından!
Malum, televizyon kanalları yayın politikalarını diziler üzerinden yürütüyor. Hal böyle olunca, sektör bu yönde hareketleniyor. Ama artık dizilerde oynamak değil, dizi senaryosu yazmak 'in'.
Şu son birkaç yıllık amatörce debelenmelerimizden anladık ki, Türk halkı sanıldığı kadar 'saf' değil. Tamam, işin içine zengin çocuk, fakir kız aşkı girince izlemeden duramıyoruz ama senaryo iyi değilse, sırf kadın güzel erkek yakışıklı diye kimseyi ekrana bağlayamıyoruz.


BİZE ULAŞIN