Bu tişörtlerde ikisi bir arada: Moda ve astroloji

Koton, kadınların en merak ettiği konu olan moda ve astrolojiyi bir araya getiriyor, giyenin karakter özelliklerini anlatan astroloji tişörtlerini piyasaya sürüyor. Burç tişörtlerini, markanın Yengeç CEO'su Gülden Yılmaz anlattı

Koton'un "Müşterimizle gönül bağı kuruyoruz," dediği yeni projesi; burç tişörtleri bu hafta mağazalardaki yerini alacak. Ciddi bir şirket içi araştırma ve astrolog Zeynep Turan'ın danışmanlığı sonunda üretilen tişörtler, her burcun beğenileri yönünde farklı tarzlarda hazırlanmış. Modayla astrolojiyi bir araya getiren astroloji tişörtlerinin lansmanı, bugün İstanbul'daki İstinye Park Alışveriş Merkezi'nde yapılacak. Astrolog Zeynep Turan, mağazaya gelen müşterilerin mini astroloji haritalarını çıkaracak. Bir tişört ile yetinmek istemeyenlere duyurulur...

- Astroloji tişörtleri yapmaya nasıl karar verdiniz?
- İnsanların astrolojiye olan merakını keşfetmek zor olmadı açıkçası. Girdiğimiz her ortamda burçlardan konuştuğumuza dikkat ettik. Biz de Koton olarak 'Burçları hayatımıza daha çok dahil edelim,' dedik.

- Tişörtlerin üzerinde yazacak özelliklere, nasıl bir araştırmayla karar verdiniz?
- Tasarım ekibimiz farklı kaynaklardan uzun araştırmalar yaptı. Ardından, elimizdeki bilgilerle astrolog Zeynep Turan'ın kapısını çaldık, ondan danışmanlık aldık.

FACEBO K'LA AYNI AMACA HİZMET EDİYOR
- Tişörtlerinizin üzerinde yazılardan ziyade, kadın figürleri öne çıkıyor. Bu kadınlar da mı burçlara göre çizildi?
- Evet, araştırmalarımızı yaptıktan sonra grafik ekibimize her burç için detaylı özellikler verdik. Onlar da her burcun kadınının nasıl göründüğüne karar verip, karakterler yarattılar.

- Tişörtler giyen kişinin karakter özelliklerini anlatacak. 'Böylece iletişim kurmak kolaylaşacak,' diyebilir miyiz?
- Hayat zaten artık bu yönde ilerliyor. Eskiden insanlar birbirlerini muhabbet ederek tanırdı. Şimdi biriyle iletişim kurmadan önce Facebook sayfasına bakıyoruz, arama motorlarından yararlanıyoruz. Bizim hazırladığımız astroloji tişörtleri de aslında aynı amaca hizmet ediyor diyebiliriz. Bu tişörtler birinin karakterini öğrenme kolaylığı sağlıyor.

- Burç tişörtlerinin devam gelecek mi?
- Evet, burçlar üzerinden devam etmeyi planladığımız parçalar var. Mesela burç takıları tasarlıyoruz şu anda. Tişörtlerin ardından onları piyasaya süreceğiz. Bir de Koton Radyo'da burçları konuşuyoruz. Mesela şimdi Koçların zamanı. Zeynep Turan'dan Koç burcunun moda anlayışını, makyaj önerilerini, sevdiği renkleri öğrenip, onlarla ilgili konuşuyoruz.

BURCUNA BAKARAK ELEMAN ALANLAR VAR
- Siz burcunuzun özelliklerini taşıyor musunuz?
- Yengeç burcuyum. Burcumun özeliklerini taşırım. Duygusal bir insanım, biraz hayalperestim, sevgi arsızıyım, pozitifim. Beni çok üzecek konulardan kaçarım.

- Arkadaşlarınızı veya işe alacağınız insanları burçlarına göre değerlendirir misiniz?
- Hayır. Ben işe aldıktan veya arkadaş olduktan sonra burçlarını sorarım. Bu işlerde daha çok sezgilerimle hareket ederim, zaten Yengeçlerin sezgileri çok kuvvetlidir. Bir kişi hakkında ilk görüşte ne hissediyorsam, o çıkar. Ama mesela, çok büyük bir şirketin başında olan arkadaşlarımın, işe alacağı her elemanını, pozisyonu ne olursa olsun, burcuna göre değerlendirdiklerini biliyorum.

- Burcunuzu günlük olarak takip eder misiniz, astroloji haritanızı çıkarttınız mı?
- Evet, kendi burcumu ve eşim Yılmaz'ın burcunu günlük olarak okuyorum. Zaten bizim eve iki burç yetiyor, çünkü kızım Deniz benim gibi Yengeç, oğlum Ege de babası gibi Balık burcu. Astroloji haritamı henüz çıkarmadım ama şimdi Zeynep yapacak.

- İş hayatınızda Yengeç özellikleriniz öne çıkıyor mu?
- İş hayatımda anacım. Benimle çalışan herkesi koruyup, kollarım. İnsanları işe ikna ederim, yapılan her şeyin başında dururum. Kontrolcü ve detaycıyım. Aslında iş hayatımda, yükselen burcum Başak etkileri taşıyorum sanırım.

- Yengeç kadını çok alışveriş yapar mı?
- Yapmaz, Yengeçler tutumludur. Ama bu durum bana hiç yansımamış. Ben hep en yeniyi giymek istiyorum, iflah olmaz bir alışveriş tutkum var. İş, alışverişe gelince her kadın gibi biraz kendimi kayırırım.

HANGİ BURÇ NASIL GİYİNİR?
Koç Modern kıyafetleri tercih eder. Sadelik, kolaylık ve hız Koç kadınının giyim tarzını belirler. Ayakkabıları pratik olmalıdır. Çok fazla aksesuar kullanmaz.
Boğa Şık ve asil olmayı tercih eder, bunun için önceliği kıyafetin kumaşına verir. Parlak olmayan pudra tonlarından ve sıcak renklerden hoşlanır.
İkizler Tarzı, yarı spor, yarı abiyedir. Fantastik kumaşlardan yapılan giysilere bayılır. Kullandığı renkler canlı ve birbirleriyle uyumlu olmalıdır.
Yengeç Tüllerin, satenlerin, ince kumaşların kadınıdır, kendini bu kumaşların içinde seksi bulur.
Aslan Ayakkabılarından gömleğine kadar her şeyiyle ağır olmayı sever, pahalı markalardan giyinmeyi tercih eder. Yün ve saten kıyafetleri beğenir.
Başak Pratik ve fonksiyonel kıyafetleri tercih eder. Keten ve yün kıyafetleri sever. Giyim tarzını yumuşak tonlarda klasik çizgiler belirler.
Terazi Vücut hatlarını ortaya çıkaran kıyafetleri tercih eder. Saf ipeği ve ince kumaşları sever, transparan giymekten çekinmez. Her zaman şık ve zariftir.
Akrep Hem son derece şık hem de etrafındakileri şok edecek kadar değişik bir tarza sahiptir. Seksiliğini giyim tarzında da belli eder. Vücuda yapışan kıyafetlerden ve eksantrik formlarda takılardan hoşlanır.
Yay Giyim tarzı sportif ve rahattır. Gizemli olmayı sevse de, rahatından ödün vermek istemez. Trikolar, süet ve deriler en sevdiği kıyafetlerdir. Aksesuar kullanmaktan hoşlanır.
Oğlak Kıyafetleri sade, koyu renkli ve rahattır. Soğuğa dayanıklı bir yapısı olmadığından büyük ve uzun mantolar giymeyi sever. Ailesinden kalan takılara düşkündür.
Kova Hem sade hem de fantastik bir tarzı vardır. Modern ve pratik giyinmeyi sever. Özellikle cepleri; kalem, hesap makinesi, cep telefonu ile dolu salopetler hoşlarına gider.
Balık Dikkat çeken kıyafetler giymekten kaçınır; su burcu olmasından dolayı bahriyeli kıyafetlerden hoşlanır. Özellikle bahriyeli pantolonlar, jileler, kapüşonlu kıyafetler sever. Aksesuarları sade ve güzeldir.

KOTON , BU RCUNUN ÖZELLİKLERİNİ TAŞIYAN BİR YENGEÇ
- Koton markası ne burcu?
- Koton'un Kuzguncuk'taki ilk mağazasını, benim doğum günümde açtık yani Koton da Yengeç burcu.

- O zaman Koton'un da romantik tarafları ağır basıyordur.
- Biraz öyle, yaratıcılığı çok yüksek, sezgileri kuvvetli, kendisine âşık olunmasını istiyor. Yakın zamanda, piyasadaki bütün markaların değerlendirildiği bir araştırma yaptık. Bunun sonunca Koton, müşterinin kendine en yakın hissettiği marka çıktı. Müşteri bizim için 'Ben gibi,' dedi. Bu, öyle her markaya nasip olacak bir şey değil.

- Nasıl başardınız, müşterilerinizin kalbine girmeyi?
- Zaman zaman bizde de aksaklıklar oluyor ama genel olarak biz müşterilerimizi kırmayız, üzmeyiz ve onları hep dinleriz, isteklerini anlamaya çalışırız. Bunda benim uzun zaman mağazacılık yapmış olmamın da payı büyük. 290 mağazaya ulaştık ama biz hâlâ müşterilerimizin ne dediğini dinlemeye ve anlamaya çalışıyoruz.

- Nasıl oluyor müşterinizi anlamak?
- Koton olarak biz bilime inanıyoruz, her zaman danışmanlarla çalışıyoruz. Odak gruplarımız var. Yeni alanlara girmeden önce, her zaman müşterilerimizin fikrini alıyoruz, onlara çıkartacağımız her ürün için sorular soruyoruz. Beğenilirse, müşterilerimizin ihtiyacına göre üretime geçiyoruz.

BİZE ULAŞIN