Panama'ya bir yolculuk

İlk çıkışını 2000 yılında 101 Reykjavik filmiyle yapan İzlandalı yönetmen Baltasar Kormakur, ülkemizde İstanbul Film Festivali sayesinde ve Inhale / Nefes Nefese filmiyle tanınıyor. Ülkesinin acı gerçeklerini işlerken, belli bir kara film tadını da ihmal etmeyen yönetmen, artık kendisini Hollywood'a da kabul ettirdi. Yeni filmi, kendisinin aktör olarak rol aldığı (o marifeti de var!) İzlanda yapımı Reykjavik- Rotterdam'ın yeniden çevrimiymiş. Oscar adayı olan o sükseli filmi yeniden yaratmış Kormakur, öyle diyor.

AMERİKAN TARZI
Karşımızda gerçekten de ilginç bir film var. Bu kez yolculuk, ABD'nin New Orleans kentinden Panama'ya... Yıllarca kaçakçılık yaptıktan sonra, bu suç dünyasını terkedip normal bir işe giren aile babası Chris, genç kayınbiraderi Andy'nin başı belaya girince eski patronu Briggs'le yeniden bir araya gelmek ve eski mesleğine dönmek zorunda kalır. Onu ve arkadaşlarını Panama'da zorlu bir macera ve sonra yine gemiyle anavatana dönmek için de belalı bir sefer beklemektedir. Film, İzlandalı yönetmenin Amerikan tarzı işçiliği iyice kapmış olduğunu gösteriyor: Daha ilk sahnelerde... Ama fazlası da var. Kormakur karakter kurup işlemede de, mekan kullanımında da usta. Mark Wahlberg'in sert ve yürekli aksiyon adamı, her filminde farklı bir kişiliğe giren yetenekli Giovanni Ribisi'nin manyak çete reisi, Ben Foster'in hain dost Sebastien'i, çocuk yüzlü Caleb Landry Jones'un salak kayınbiraderi harika. Kate Beckinsale ise genç bir Kim Basinger'i andıran güzelliğiyle, hikayeye duygusal bir boyut katıyor. Öte yandan yönetmen başlarda New Orleans'ı çok iyi kullandığı kadar, Panama Kanalı ve çevresindeki kasabayı da eşsiz bir dekora dönüştürmüş. Öyle ki, gitmiş kadar olduk! Yer yer belli bir hüznü de filminin yapısına yedirmiş. Chris'in umutsuzcasına kayıp eşini aradığı final bölümü ise, kara filmlerin en hatırlanan sahnelerinden biri olmaya aday, yani pastanın kreması!

SON VURGUN (Contraband) ***
Yönetmen: Baltasar Kormakur Senaryo: Aaron Guzikowski Görüntü: Barry Ackroyd Müzik: Clinton Shorter Oyuncular: Mark Wahlberg, Giovanni Ribisi, Kate Beckinsale, Ben Foster, Caleb Landry Jones, Connor Hill, Lukas Haas Universal (UIP)

BİZE ULAŞIN