Baskıcı toplumda yaşam savaşı

Kadın yazar Suzanne Collins'in popüler roman üçlemesi de sonunda sinemada. Ve tıpkı romanlar gibi, temelde gençlere sesleniyor. Bu ilk filminse, türünde bir zirve değilse de (bizler neler neler gördük!), rahatça izlenen düzeyli bir bilim kurgu olduğu söylenebilir. Gelecekte Kuzey Amerika kıtasında, alabildiğine totaliter ve 12 eyalet halinde yönetilen bir devleti buluyoruz perdede... Tam bir teknolojik devrim yaşanmış, her yere konmuş dev ekranlar sayesinde TV, haber, eğlence ve eğitim işlevlerini yüklenmiştir. Yılda bir kez yapılan eyaletler arası yarışmada, 12-18 arası, ikişer genç seçilir ve bu 24 kişi ölümüne savaşır. Ancak biri sağ kalacak ve geleceğini güvenceye alacaktır. Gary Ross'un becerikli yönetimi altında ve Woody Harrelson'dan Stanley Tucci'ye, Donald Sutherland'dan Elizabeth Banks'a, parlak bir oyuncular kadrosunun da katkısıyla, film ilginç bir bilim kurgu fantezisine dönüşüyor. Geleceğin toplumunun baskı ve acımasızlıkla at başı giden zevksizlik ve bayağılığı, 'kitsch' beğenisi ve çığırtkan televizyonculuğu, günümüzden izler taşımıyor da değil!

YETERİNCE ÖZGÜN DEĞİL
Başlıca kusuru ise yeterince özgün olmaması. Akla o kadar çok filmi/romanı getiriyor ki... 1984'ten Truman Show'a, Deliverance/ Kurtuluş'tan Emerald Forest/ Zümrüt Ormanı'na, iki kez çekilen The Manchurian Candidate klasiğinden, zembereğinden boşanmış bir TV üzerine sayısız taşlamaya... Temel ögeleri ve mesajları elbette doğru, uyarıcı ve çarpıcı. Ama hepsinde belli bir naiflik egemen. Ancak, dedim ya, bizim kadar 'çokbilmiş' olmayan genç kuşaklar, eminim çok keyif alacaklar. Ve belki de, adına bilim kurgu denen, uçsuz bucaksız alanın gerçek başyapıtlarına ulaşma merakı duyacaklar. Bu da az şey mi?

AÇLIK OYUNLARI
(The Hunger Games) ***
Yönetmen: Gary Ross Senaryo: G. Ross, Suzanne Collins, Billy Ray Görüntü: Tom Stern Müzik: T Bone Burnett, James Newton Howard Oyuncular: Jennifer Lawrence, Josh Hutcherson, Woody Harrelson, Donald Sutherland, Brook Bundy, Lenny Kravitz, Stanley.Tucci, Wes Bentley, Willow Shields, Elizabeth Banks, Liam Hensworth/ Amerikan filmi


BİZE ULAŞIN