60. yaşını yüzerek kutlayacak

Yıllardır İstanbul ve Çanakkale boğazlarını yüzerek geçen, iş dünyasının önemli isimlerinden Cem Yurtbay, "Ben gerçek bir spor bağımlısıyım," diyor. Yurtbay, 60. doğum gününü de Kaş'tan Meis Adası'na yüzerek kutlamaya hazırlanıyor

İş dünyasının önemli isimlerinden Cem Yurtbay, bu yıl 60. yaşını dolduracak ve yeni yaşını, Kaş ile Meis Adası arasında yüzerek kutlayacak. Yurtbay, sekiz kilometrelik mesafeyi daha önce de geçmiş. Birkaç yıl önce başladığı, Boğaz'ı yüzerek geçme turları onda artık bir tutku halini almış. Her yıl Çanakkale Boğaz'nı ya da İstanbul boğazını yüzerek geçiyor; her seferinde de daha iyi bir derece yapıyor; madalyaları artarken, kendi rekorlarını kırıyor. Doğuş Otomotiv'in yönetim kurulu üyelerinden Yurtbay, haftada üç gün yüzüyor. Tüple dalmayı sevmiyor, ancak dünyanın her yerinde yüzmenin ayrı bir zevk olduğuna inanıyor. Türkiye'nin yüzme adına uluslararası derecesinin olmamasına, hatta pek çok kişinin hâlâ yüzme bilmemesine üzülüyor. Önemli sorunları kafasında hep yüzerken çözdüğünü; iş gezilerine bile çıkarken, valizine ilk koyduğu şeyin eşofmanları olduğunu anlatıyor. Hayatında hiç sigara içmemiş, bağımlı olduğu herhangi bir şey yok ama kendini "Ben bir spor bağımlısıyım," diye tarif ediyor. Adrenalinin onu çok mutlu ettiğini vurguluyor. Çok antrenman yaparak, vücut performansının üst düzeye çıkarılabileceğine inanıyor. Nitekim o, kağıt üzerinde yaşlandıkça, vücudu gençleşiyor. Son olarak üç yıl önce sağlık kontrolünden geçtiğinde; hekimler vücut yaşının 30 olduğunu söylemiş. Cem Yurtbay'a göre, insanların ölene kadar yapabilecekleri üç spor dalı var. Yüzmek bunların başında geliyor; ki kendisi de beş yaşından beri bu sporla haşır neşir. Öğrenciliğinde, Fenerbahçeli olduğu halde, Galatarasaray'da profesyonel olarak yüzmüş. Daha sonra yüzmeyi hiç bırakmamış. Attığı kulaçlar her geçen gün artmış. 50 yaşından sonra da madalyaları çoğalmaya başlamış.

KÜÇÜK EMRAH'TAN ÖNCE BEN VARDIM
Bisikletin de her yaşta sürülebileceğini belirtiyor. Çocukken hiç bisikleti olmamış ama Koç Holding'de, Beldesan'ın başına geçince ilk bisikletini almış. Hemen 300-400 kişinin katıldığı bisiklet yarışları organize etmeye başlamış. Geçen yıl bisikletle 300 kilometre kat etmiş. Haftada üç gün yaptığı yürüyüşler de Yurtbay için vazgeçilmezlerden. Hiç asansör kullanmıyor; evrak teslim etmek gibi işleri bugüne dek hiç sekterine havale etmemiş. Şirket içinde bir oraya bir buraya koşturmasıyla ünlüymüş. Hayatı dolu dolu yaşamayı seviyor. Yerinde duramıyor. Sadece sporla da ilgilenmiyor. Işık Lisesi'nde okurken, zamanının en ünlü çocuk şarkıcılarından biriymiş. "Küçük Emrah'tan önce ben vardım," diyor gülerek. 13 yaşındayken, Şerif Yüzbaşıoğlu Orkestrası'nda çalışmış. Ayla Dikmen, Ajda Pekkan, Salim Dündar gibi isimlerle birlikte çok kez sahneye çıkmış. Beş çaylarında özel dinleyici kitleleri oluşmuş. Hâlâ müziği seviyor, evinde hâlâ baterisi var. Spor yapmaktan, işten güçten vakit bulduğunda ise radyoda şiir okuyor. İyi bir yaşam sürmek, özellikle de iş hayatında başarılı olabilmek için, öncelikle mutlu olmak gerektiğine inanıyor: "Spor sayesinde salgıladığımız mutluluk hormonlarına her zaman ihtiyacımız var. Herkes vücudunu kullanmayı öğrenmeli. Allah, insana öyle bir güç vermiş ki, dinamo gibi! Bunu değerlendirmek gerek," diyor.

YURTBAY, MARATONDA
İkinci el oto alım satımını ilk kez kurumsallaştıran kişi.
Feyziye Mektepleri Vakfı (FMV) Işık Lisesi mezunu. Şimdi de FMV Işık Üniversitesi'nde mütevelli heyeti üyesi.
Koruncuk Vakfı Mütevelli Heyeti Üyesi. Korunmaya muhtaç çocuklar için konserler organize ediyor.
İlk kez 2009'da, Asya'dan Avrupa'ya, Boğaziçi Yüzme Yarışları'na katıldı. 1 saat 17 dakikayla, kendi yaş grubunda üçüncü oldu.
2010 yılında aynı yarışa kızı ile birlikte katıldı ve serbest stilde yüzdü. Kızı kurbağalama yüzdü; ikisi de 1 saat 4 dakikada Boğaz'ı geçti.
Geçen yıl eşi ve kızı ile birlikte İstanbul Boğazı'nı yüzerek geçti. 1 saat 20 dakikada yarışı bitirdiler.
2010 yılında, 30 Ağustos Zafer Bayramı'nda, Çanakkale Boğazı'nı fırtınada yüzerek geçti. Brifing almadığı için, küçük bir sapma yaşadığını söylüyor. 7 kilometreyi, 1 saat 20 dakikada geçebildi.
2010 yılında, Uluslararası Avrasya Maratonu'na katıldı. 1 saat 24 dakikada, 15 kilometreyi bitirdi. 2011 yılında Işık Üniversitesi öğrencileriyle birlikte katıldığı bu maratonu, 1 saat 19 dakikada tamamladı.
Antalya'da yapılan Uluslararası Runtalya Maratonu'na katıldı. Beş kıtadan 45 ülkenin katıldığı maratonda, 21 kilometreyi, 1 saat 52 dakika ile Işık Üniversitesi öğrencilerinin önünde bitirdi.

BİZE ULAŞIN