Fred, Wilma ve Bambam'ı kurtarmak

Evet, bütün sorun Fred, Wilma ve Bambam'ı kurtarmak. "Onlar da kim?" diyebilirsiniz. Bu adlar, 1988 yılında dünyayı ayağa kaldıran bir çevre olayının kahramanları. Yani, tam 8 bin kilometrelik yıllık ve geleneksel yolculuklarına çıkmaya çalışırken Alaska buzullarının arasında sıkışıp kalan üç gri balinaya kamuoyunun verdiği adlar... Elbette 1988'de de dünyada sorun yok değildi. Ama yeni kurulan Greenpeace'in katkısıyla çevre sorunları tüm dünyanın ilgisini çekiyor ve tartışılıyordu. Elbette medyanın büyük yardımıyla. Nitekim sevimli balinaları gündeme getiren de gazeteci Thomas Rose ve Greenpeace gönüllüsü Cindy Lowry olmuş. İşte yıllar sonra bu olayı anlatan film karşımızda.

İNANDIRICI VE ETKİLEYİCİ
Hemen söyleyeyim: Bu, belki bir sinema başyapıtı değil. Hatta önemli bir film de olmayabilir. Ama çevreci mesajı öylesine sağlam ve bunu öylesine inandırıcı biçimde veriyor ki... Batı ülkelerinde bu konuda oluşmuş 'consensus' ve yerleşmeye başlamış çevreci siyaset, Alaska'da petrol arayan ve balinalar umurunda bile olmayan işadamından ABD Başkanı Ronald Reagan'a, herkesi ayağa kaldırıyor. Ana baba ve yavrudan oluşan 'çekirdek aile'nin kurtuluşu için Reagan, Sovyetlere bile el uzatmayı kabul ediyor, Gorbaçov'u arıyor. Ve dünya medyası o küçük köye hücum ediyor. Ancak balina avıyla hayatta kalan ve o kargaşada bir otel odasına 500, bir sandviçe 20 dolar isteyen Eskimolar bile kampanyaya katılıyor. Ve 430 kilometrelik buzu kırmaya yönelik zor serüven başlıyor. Kendi adıma filmi büyük zevkle ve sık sık gözümde yaşlarla izlerken, şunu anladım: Ben gerçek bir çevreciyim. Yoksa böylesine sulu göz olur muydum? Ayrıca da, çevrecilik genel bir kavram ve neredeyse sonsuz bir âlem. İşin içine tek bir ağacı korumak da, tüm hayvanları sevmek de giriyor. Genel biçimde, doğa denen o büyük mucizeyi ve hayat kaynağını koruma kaygısı denebilir. Eğer bu alana ilgi duyuyorsanız, sakın kaçırmayın. Sizi en büyük başyapıttan çok etkileyebilir.

BÜYÜK MUCİZE (Big Miracle) ***
Yönetmen: Ken Kwapis / Senaryo: Jack Amiel, Michael Begler / Görüntü: John Bailey / Müzik: Cliff Eidelman / Oyuncular: Drew Barrymore, John Krasinski, Kristen Bell, Dermot Mulroney, Vinessa Shaw, Tim Blake Nelson, Kathy Baker / Amerikan filmi

BİZE ULAŞIN