Her şey Urla'dan

Yolculuğuna Urla'da başlayan Mythos artık Batı Ataşehir'de müdavimlerini ağırlıyor. 40 çeşit soğuk meze ve 20 çeşit sıcak mezenin sunulduğu mekanda pudra şekerli levrek, şarap soslu kavurma gibi lezzetler tatmanız mümkün

Batı Ataşehir'de bir mekan... İsmi: Mythos... Alaçatı'ya ya da Yunan Adası'nda bir meyhaneye gelmiş gibi hissediyorsunuz kendinizi. Mavi-beyaz dekorasyonu daha ilk bakışta Alaçatı'da bir Rum evini andırıyor. Mekanın sahibi Türkiye'de ilk pub kültürünü başlatan kişi: Cem Bişkin. 1991 yılında ilk İngiliz pub'ını Levent'te açan Bişkin'i şu an 35-55 yaş aralığında olan, gezmeyi seven İstanbullular yakından tanır. 2003 yılında pub'ını kapatıp Amerika'ya giden Bişkin ve eşi döndükten sonra bir Ege kasabasına yerleşmeye karar verir. O Bodrum, eşi İzmir isterken sonunda Ege'nin güzel kasabası Urla'da karar kılarlar. Urla'da iyi bir meyhane ve balık restoranı olmadığını fark eden Bişkin Edremit'ten Kaş'a, bir Yunan adası, bir Türkiye olmaz üzere bir yemek turizmi yapar. Elbette bu seyahat sonrasında beş kilo alır ama mutludur. Meze nasıl hazırlanır, püf noktaları nasıldır, patlıcan nasıl közlenir gibi birçok detayı öğrenir. Yüzlerce tarif alır ve Sakız Adası'ndan ve Midilli'den getirttiği iki aşçıyı bir ay boyunca bir Türk aşçıyla mutfağa sokarak yüzlerce lezzet yaratmalarını sağlar. Ardından da Urla'daki efsanevi restoran Mythos doğar. Adını Latince, İtalyanca ve Rumca efsane anlamına geldiği için Mythos seçilir.

TATLILAR AYDIN'DAN GELİYOR
Mekanın mezeleri kadar tatlıları da iddialı. İncir ve kabak tatlısı Aydın'da özel olarak yaptırılıyor ve paketlenip İstanbul'a yollanıyor. Dondurmalı irmik tatlısıysa müessesede yapılıyor. Fırında sakızlı muhallebisi de mutlaka tadılması gereken bir lezzet.

YAĞLAR KÖYLERDEN GELİYOR
Şimdi Mythos'un bir şubesi de Haydarpaşa Garı'nın içinde var. Çok yakında Nişantaşı'nda bir şube açma planları da varmış. Önümüzdeki yaza ise Suada'da hizmet vermeyi planlıyorlar. Mythos'larda 40'a yakın soğuk meze var. Rum ve Ege mezelerinin sırrı kullanılan özel köy zeytinyağında, köy salçalarında gizli. Burası yerli kalamar kullanan nadir yerlerden. Salatada kullandıkları zeytinyağını Dikili'den alıyorlar. Mezelerdeki 0.8 asit oranına sahip yağ ise Urla Germiyan Köyü'nden geliyormuş. Özel köy tereyağı da yine Germiyan Köyü'nden geliyor. Karides ve kamların alındığı yer ise Urla'daki Özbek Köyü. Ahtapotlar ise Urla açıklarından yakalanıyor. Sırf bu iş için Cem Bişkin bir balıkçı teknesi edinmiş. Otlar da Urla pazarlarından toplanıp kargoyla İstanbul'a yollanıyor. Kısacası buradaki mezelerin hepsi tam yerinden, taze olarak geliyor. Kuru bakliyatlar, reçeller, deniz ürünleri Urla'dan temin ediliyor dedik. Rum peynirleri, sakız ve bazı sosların ham maddeleri ise Midilli ve Sakız adalarından temin ediliyor.

PUDRA ŞEKERLİ LEVREK DENEDİNİZ Mİ?
Mythos'Mythos bir balıkçı değil ama İstanbul'da kolay kolay bulamayacağınız Ege kalamarının mekanda beş çeşidi misafirlere sunuluyor. Karaburun karidesiyle yapılan tavalar, ızgara saganakiler de çabası. Kırmızı şarap soslu saganaki ve uzolu peynir saganaki mekanın spesiyalleri arasında. Beğendili levrek, şarap soslu kavurma, Rum usulü balık lokma ve pudra şekerli levrek de buraya özgü mezelerden bazıları.

KEBAP DA VAR
Mythos bir kebapçı da değil. Ama Balıkesir Gönen'den sağladığı doğal besi etlerinden yaptığı Bodrum'un Çökertme kebabı ve Manisa kebabı, Rum kebabı ve Selçuk çöp şişi gibi lezzetler de var menüsünde. Üstelik bu yemekler en çok ısmarlanan ara yemekler arasında. Tabii mezelerden yer kalırsa ısmarlanan ana yemekler... Çünkü az değil 40 çeşit soğuk mezenin yanı sıra 20 çeşit de sıcak meze çıkıyor her gün. Myhos akşamüzeri bir iki duble içki eşliğinde meze ile günün yorgunluğunu atmak için uğrayanların sevdiği bir mekan. Elbette Alp Yalman gibi sıkı müdavimleri de yok değil. Ama öğrenciler ve gençler de tercih ediyor mekanı. Kimi Ege müzikleri ve lezzetleri eşliğinde yemek yemek için, kimi iki duble içip dostlarla sohbet için.

FİKS MENÜ UYGULAMASI
Mekanda kalabalık gruplar için fiks menü uygulaması da mevcut. Altı çeşit Urla zeytinyağı ile hazırlanan Ege ve Rum mezesi, dört dilim özel koyun peyniri, salata, Rum böreği, feta saganaki, Ege kalamar tava, Metexa soslu levrek lokması veya sütte levrek rulosu, balık kavurma, fırın helva, bir büyük şişe rakı veya iki şişe şarabın kişi başı fiyatı 80 lira. Fakat bu saydıklarım dört kişilik masa için geçerli.

KAHVALTI SERVİSİ
Mythos'un Batı Ataşehir'deki şubesinde cumartesi ve pazar günleri Alaçatı kahvaltısı sunuluyor. Elbette tüm ürünler Alaçatı'dan getirtiliyor. Haydarpaşa şubesi ise daha çok meyhane konseptinde. Haftada üç gün kanun ve ud dinletisi gerçekleşiyor.

BİZE ULAŞIN