Yüzme öğrenmeden denize girmeyin!

Deniz mevsimiyle birlikte boğulma haberleri de artmaya başladı. Yüzme bilmeden havuza ve denize girmek ne yazık ki hayati riskler taşıyor. Yüzme Federasyonu Başkanı Ahmet Bozdoğan, "Avrupa ülkelerinde olduğu gibi bizde de okullarda yüzme dersi olmalı," diyor

Çocuklarıyla tatile çıkma planları yapan anne ve babaların konuşmalarına kulak verince, aralarında hâlâ pek çoğunun yüzme bilmediğini duyuyoruz. Üstelik öğrenmeye de niyetleri yok gibi. Üç tarafı denizlerle çevrili ülkemizde, deniz mevsiminin açılmasıyla ne yazık ki boğulma haberleri de artmaya başladı. Her hafta arkadaşlarıyla denize ya da göle giden birçok çocuğun ya da yetişkinin boğulduğunu okuyoruz. Peki neden yüzme öğrenme konusunda bu kadar bilinçsiziz? Sorun eğitimde mi, yoksa yüzme tesislerinin yetersizliğinde mi? Bütün bu sorularımızı Türkiye Yüzme Federasyonu Başkanı Ahmet Bozdoğan yanıtladı.

- Neden herkese yüzme öğretilemiyor?
- Birinci neden ekonomik. Yüzme sporunda ekipman, antrenör ve kurs ücreti yüklü bir maliyet oluşturuyor. Bu nedenle ülkemizde ekonomik gelir düzeyi düşük olan aileler, çocuklarını yüzme sporuna veya öğrenmeye göndermiyor. İkinci neden ise tesis yetersizliği. Avrupa ve dünyada yüzme sporunda gelişmiş ülkelere baktığımızda yüzme havuzu sayılarının çok fazla olduğu görülür. Örneğin, 10 milyon nüfuslu Hollanda'da 500 kapalı ve açık yüzme havuzu var. Bizde ise bu rakam belediye ve okul havuzlarıyla 150'yi geçmez. Avrupa'nın birçok ülkesinde anaokullarında yüzme eğitimi verilirken, Türkiye'de böyle bir seçenek yok . Ayrıca yüzmeyle ilgili yaz mevsimi gelmeden kamuoyuna ayrıntılı bilgi verilmiyor. Yüzme bilmeyenlerin nasıl hareket edeceğinin görsel ve yayınsal olarak anlatılması gerekir. Valilik ve belediyeler halkı bilinçlendirmeli. Halkı göl ve kanallardan kurtarmak için maliyeti düşük portatif havuzlar kurulmalı ve buralarda ücretsiz yüzme eğitimi verilmeli. Bazı illerde belediye ve valiliklerin sosyal projeleri sayesinde birçok ilimizde yüzme öğrenenlerin sayısı arttı. Örneğin Adana, Ordu gibi şehirlerde de rahatça yüzme öğrenilebiliyor. Adana'da 100'e yakın kişi boğulurken sosyal projenin hayata geçmesiyle bir yıl sonraki istatistlik değerler, beş kişinin boğulduğunu gösterdi.

- Avrupa'da olduğu gibi neden bizde de anaokul ya da ilkokulda yüzme dersi yok?
- Çünkü devlet okullarımızın tamamına yakınında yüzme havuzu yok. İllerdeki havuzlarda da taşımalı yüzme eğitimi verilmesi gerekir. Bu yüzden Milli Eğitim müfredatında yüzme dersleri maalesef yok. Avrupa'da neredeyse her ilçede bir havuz bulunduğundan yüzme öğrenimi öğrencileri taşıma yöntemiyle gerçekleştiriliyor.

- Çocuk yaşta öğrenemeyenler, yetişkin yaşlarda rahat öğrenebilir mi?
- Yüzme birebir eğitimde beş, grup halinde 10 günde öğrenilebilir.

- Bu konuda illerde yeterince örgütlenme var mı? Nerede yüzme öğrenilebilir?
- İllerde Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlükleri tarafından yüzme yaz okulları açılıyor. Bazı belediyelerin yüzme havuzları var. Buralarda yüzme eğitimleri veriliyor. Fakat tesis yetersizliğinden dolayı halkımız yararlanamıyor. Yüzme kulüplerimiz kurslar açıyor. Son dört yılda federasyonumuzun yaptığı projelerle yüzme eğitimi veren kulüp sayısı 400'lerden 1200'lere, antrenör sayısı 1500'lerden 4 binlere ulaştı. Yüzme öğrenirken boğulmamak için beş ile 15 gün, yarışacak seviyede ise bir ya da iki yıl gerekir.

TÜRKİYE NEDEN YÜZME SPORUNDA GERİDE KALDI?
- Türkiye'de neden az sayıda profesyonel yüzücü yetişiyor? 27 Temmuz'da başlayacak Londra Olimpiyatları'nda yüzme dalında madalya şansımız var mı?
- Türkiye'de son üç yıldır sistemli şekilde çalışılıyor, bunun sonucunda da büyük gelişme kaydedildi. Olimpiyatlarda B Barajı'nın kaldırılmasına rağmen ülkemizde en az altı sporcu Olimpiyatlara gidecek, bunlardan ikisi yarı final yüzebilir. Yeni gelen genç yüzücülerimiz ise 2016 ve 2020 olimpiyatlarında altın madalya alacak seviyeye gelecekler.

- Macaristan'da deniz yok, ama dünya çapında yüzücüleri var. Türkiye'de yüzme, spor olarak değer görmüyor mu?
-
Macaristan'daa yüzme yarışmaları denizde değil, yüzme havuzlarında yapılıyor. Macaristan'da yüzme sporu, sistemli biçimde bir endüstri haline getirildi. Büyük tesisleri 25 yıl önce kuruldu ve 10 yıl önce de büyük bir yapılanmaya gidildi. Türkiye'de yüzme son üç yılda değer görüyor; birçok tesisimiz açıldı ve eğitime çok önem veriyoruz. Biz de federasyon olarak sistemimizi kurduk ve umarım beş yıl sonra yüzme alanında ülkemize madalyalar gelecek.

BİZE ULAŞIN