Almanya'da muhteşem düello

Sezonun en heyecanlı yarışlarından biri, hafta sonunda Almanya'da gerçekleştirilecek. Ferrari, Mercedes ve McLaren takımlarının pilotları arasındaki rekabet doruğa çıkacak

Formula 1 (F1) ateşi, tüm sezon boyunca yaklaşık 385 bin kilometre kat edeceği yolculuğun tam orta yerinde, bu hafta sonu Almanya Grand Prix'siyle yeniden alevleniyor. Dokuz yarış geride kaldı. Ancak ne büyük üstünlük kuran bir pilot, ne de açık ara iyi bir otomobil ortalarda görünüyor... Ferrari sezona büyük eleştiriler alarak başladı ama ne ilginçtir ki Dünya Pilotlar Şampiyonası puan tablosunda takım pilotu Fernando Alonso birinci sırada bulunuyor. Eğer Felipe Massa, performans anlamında eski günlerini aratmasa, takımlar sıralamasında da Ferrari ilk sırada olabilirdi. Yine de hiçbir sürücü ve takım açık ara farkla birbirine üstünlük kurmuş değil. Şimdi ise gözler sezonun en keyifli pistlerinden biri olan Hockenheim'da yapılacak yarışta olacak. Yarışı kimin kazanacağı ve üstün bir performans göstereceği tam bir muamma. McLaren, son yarışlarda yaşadığı gerilemenin tamamen tesadüf olduğunu söylerken eleştrilerden kaçınmaya çalışıyor. Takımın teknik sorumluları, otomobilde ciddi sorunlar olmadığını, sadece ideal ayarları bulma konusunda sıkıntı çektiklerini söylüyor. Oysa Lewis Hamilton ve Jenson Button ile yarışan McLaren takımı, sezona en hızlı otomobille başlamıştı. Ancak Ferrari ve Red Bull'un, hatta Mercedes'in agresif geliştirme çalışmaları, onları bir adım ileriye taşımış gibi görünüyor.

HamIlton 100. yarışında
Zaman oldukça çabuk geçiyor. Bir zamanların hızlı çaylak pilotu Lewis Hamilton, Almanya'da 100. F1 yarışına çıkacak. 2007 yılında McLaren takımı ile F1'e adım atan İngiliz pilot, bu süreçte; 18 yarış galibiyeti, 46 podyum ve 21 pol pozisyonu ile bir Dünya Şampiyonluğu elde etme başarısını gösterdi. McLaren ile sözleşmesi sezon sonunda bitecek olan Hamilton; rekabetsiz araç, kötü takım stratejileri ve lastikler konusunda yaşanan sıkıntıların sonucu olarak klasmanda dördüncü sırada yer alıyor. "Artık genç değilim, kazanmak istiyorum," diyen Hamilton, Almanya'da işinin hiç de kolay olmayacağının farkında. Çünkü karşısında memleketinin sadece yarım saat uzağındaki pistte yarışacak Sebastian Vettel gibi bir çifte Dünya Şampiyonu var. Kendi evinde henüz galibiyet elde edemeyen Vettel, bu kez kariyerinde bir ilki daha başarmak istiyor. Daha önce Almanya'da aldığı en iyi sonuç, Webber'in arkasında aldığı ikincilik olmuştu. Alman halkı, hafta sonu boyunca Vettel'i destekleyecek. Otomobillerinin son haftalarda formda olması, onu en büyük favorilerden birisi yapıyor. Diğer yandan son yarışlarda müthiş formuyla pistlerde fırtına gibi esen Fernando Alonso da, dikkat çeken diğer isim. Uzun bir aradan sonra Ferrari adına pole pozisyonu elde eden İspanyol sürücü, İngiltere'de galibiyeti kaptıran isim olmuştu. Takım Almanya'da bu hataya yeniden düşmemeyi hedefliyor. Kendi evinde yarışacak olan Mercedes de, iki Alman pilotuyla galibiyet hesapları yapıyor. Ama bu hiç kolay olmayacak. Hatta seneye pistlerde olmama ihtimali ağır basan Michael Schumacher için belki de kariyerinin son Almanya Grand Prix'si olabilir. Ya da tam tersi kazanacağı zaferle muhteşem bir geri dönüş yaşanabilir. Ne olursa olsun Schumi, hâlâ Almanların en büyük gözdesi.

Olaylı pist
Hockenheim pisti, çok fazla geçişe imkan tanıyan bir yer ve tarihi açından Almanlar için büyük öneme sahip. 1932 yılında Mercedes- Benz tarafından yapıldı ve F1 pisti olarak ilk kez 1970'te kullanıldı. O zamanlarda pilotlar güvenlik gerekçeleriyle Nürburgring'i protesto edip, burada yarışmak istemişlerdi. Kısacası F1'in Hockenheim ile buluşması biraz olaylı oldu. Ama 2002 yılında burası da güvenlik gerekçeleriyle büyük bir değişime uğradı. Çok daha yavaş ve güvenli hale getirildi. Oysa eski hali ormanın içine giren çok uzun düzlüklere sahipti.

BİZE ULAŞIN