Kayıp Paşa, beş ay sonra Twitter sayesinde bulundu

Serap Şenol, bahçeden kaçan ve ortadan kaybolan 13 yaşındaki köpeği Paşa'yı beş ay aradı. Arama sürecini an be an Twitter'dan paylaşan Şenol, takipçileri sayesinde köpeğini bulduğunda hem kendisi hem Paşa çok şey yaşamıştı

Pek çok kişinin köpeği kayboluyor ama aylarca bir dedektif gibi köpeğinin izini sürene çok sık rastlanmıyor. Beş ay önce malamut cinsi köpeği Paşa'yı kaybeden ve bir süre öncesine kadar onu aramaktan hiç vazgeçmeyen reklamcı Serap Şenol, bu konudaki bütün ezberleri bozuyor. Siz bu iki dostun mutlu biten macerasını bilmiyor olabilirsiniz ama onlar sosyal medyada çok ünlü. Twitter'da üç bin takipçileri var. Serap Şenol'un maceralı köpek kurtarma hikayesi beş ay önce başladı. Her zamanki gibi o gün de 13 yaşındaki Paşa, Serap Hanım'ın Etiler'deki ofisinin bahçesindeydi. Ama sonra bir baktılar ki Paşa bahçede yok. Hemen kamera kayıtlarını izlediler ve Paşa'nın burnuyla bahçe kapısını açıp arkasına bile bakmadan başını alıp gittiğini gördüler. Bunu gören Serap Hanım, bütün işini gücünü bırakıp hemen hayatının 10 yılını paylaştığı köpeğini aramaya başladı. Gece, gündüz demeden sokak sokak her yerde onun izini sürdü. Ama sanki yer yarılmış ve Paşa da içine girmişti. Köpeğini bulabilmek için falcılardan dedektiflere kadar her yola başvuran Serap Şenol, Twitter'a Paşa'nın kaybolduğuna dair bir ilan koydu. Durumu Twitter'da paylaşır paylaşmaz gelen destek onu hayrete düşürdü. Bir anda hiç tanımadığı yüzlerce insan, Paşa'yı bulabilmek için seferber olmuştu. Serap Hanım'a yol gösterenler, duygularını paylaşanlar, telefonla arayıp ağlayanlar... Serap Şenol, Twitter'daki adıyla Serapunzel, sosyal medyadaki dostlarından aldığı destekle daha kararlı ve cesaretli bir şekilde yoluna devam ettiğini söylüyor: "Sosyal medyanın gücü inanılmaz. Eskiden Twitter'da çok aktif değildim. 219 takipçim vardı. Paşa kaybolduktan sonra Twitter, hayatımın merkezine oturdu. Onu ararken yaşadığım bütün aşamaları paylaştım. Gelen ihbarları, yaşadıklarımı... Hemen fotoğraflayıp yayınlıyordum. Artık öyle bir hale geldi ki, Paşa'nın hikayesini dizi film izler gibi takip etmeye başladı herkes. Her şeyin resmini çektim, gece gündüz fark etmiyordu. Bir ihbar geliyor, ben fırlayıp gidiyordum. Yola çıktığımı, oraya vardığımı, konuştuğum kişileri, oradaki köpeği hepsini çekip paylaşıyordum. Başıma bir şey gelirse hepsi kanıt olsun istedim."

SENİ KESERİM
Beş ayda yüzlerce ihbar aldığını söyleyen Serap Şenol bir tehdit olayı da yaşamış: "Bir ödül koydum ama miktarı hiçbir zaman açıklamadım. Biri aradı Paşa'nın elinde olduğunu söyledi ve ısrarla ödülün ne kadar olduğunu sordu. Ben de köpeğin yerini söylerse tatminkar bir ödül vereceğimi söyledim. Ancak adam 'Ödülü söylemezsen Paşa'yı getirmeyiz,' dedi ve sonra 'Paşa'yı keseceğini,' söyledi. Benim elim ayağım boşaldı. Ardından 'Önce Paşa'yı sonra da seni bulup keseceğim,' dedi. Ben de bunu söyleyen insanın telefonunu Twitter'a koydum ve 'Bu adam beni de Paşa'yı da kesecekmiş,' diye yazdım. Bütün takipçilerim adamı aramaya başladı. Sonra savcılığa dilekçe verdim. İki sivil polis Twitter'ı takibe aldı. Bu beni çok rahatlattı. Takipçilerimin bana inanmasının tek nedeni buydu. Nasıl çaba sarf ettiğimi, her ihbara gittiğimi, hislerimi her şeyi paylaştım. Destek her gün çığ gibi büyüdü." Kendisine sanal ortamdan destek verenler arasında çok sayıda ünlü ismin de yer aldığını söylüyor Şenol: "Selami Şahin, İsmail Ünal'a götürdü. Ali Şen'in kızı Suzan Şen'le çok iyi arkadaş olduk. Birlikte sokak sokak aradık Paşa'yı. O da Mustafa Sarıgül'e götürdü beni. Seda Akgül, Semiha Yankı, Gökben, Sacit Aslan, Yeşim Salkım, Işın Karaca, Ertem Şener hepsi çok destek verdi. Erol Köse yazdı. Bekir Coşkun yazdı. Benim amacım, hayvanseverler, hayvan koruma derneklerinden destek almaktı açıkçası. Beni hiç tanımayan insanların yanımda olması beni inanılmaz motive etti. Hiç tanımadığım insanlar afişler bastırıp yaşadıkları mahallelere astı. O kadar büyük bir yardım gördüm ki. Çoğu zaman gözlerim doldu."

PAŞA'YI GÖZLERİNDEN TANIDIM
Paşa'yı ararken bir sürü kayıp köpeği yuvasına kavuşturmuş Serap Hanım: "Sokakta bulduğum cins köpeklerin fotoğraflarını Twitter'da paylaşıp sahiplerini buldum. Yedi köpeği yuvasına geri döndürdüm. Ben sürekli Facebook ve Twitter'da kayıpları taradığım için artık köpeklerin yüzleri beynime kazınmış durumdaydı. Sokakta gördüğümde hemen sahiplerini aradım. İnsanlar köpeğin fotoğrafını Facebook'a koymuş ama bir daha da peşine düşmemiş." Bu macera dolu hikayenin mutlu sonu ise geçtiğimiz hafta yaşandı. Bir hayvansever, Paşa'nın Ankara Altındağ Barınağı'nda fotoğrafını çekti ve Facebook'ta yayınladı. Twitter'da Paşa'nın takipçilerinden biri bunu görüp hemen Serap Hanım'a haber verdi. "Fotoğrafı görünce işte o, dedim. Gözlerinden tanıdım," diyen Serap Hanım hemen arabasına atlayıp yola çıkmış: "Oraya gidip de Paşa'yı gördüğümde yaşadığım duyguları anlatmam mümkün değil. Ancak Paşa hiç tepki vermedi. Bana küsmüştü ve biraz da suçlulukla yüzüme bakamıyordu."

PAŞA, DAMIZLIK OLARAK KULLANILMIŞ
Köpeğini alıp evine dönen Serap Şenol, Paşa'yı hemen kapsamlı bir check-up'tan geçirdiklerini söylüyor: "Psikolojisi çok iyi değil. Bir travma yaşadığı her halinden belli oluyor. Bana karşı da tavırlı. Sanki ben onu bırakıp gitmişim gibi. Kapris yapıyor. Terk edildiğini düşünüyor sanırım. Çok ciddi bir sağlık sorunu ortaya çıktı. Testis kanseri olmuş. Paşa'yı sürekli bağlı tutmuşlar. Bacak kasları hiç çalışmamış. Veterinerimizin söylediğine göre büyük ihtimalle damızlık olarak kullanmışlar Paşa'yı. Hastalanıp işlerine yaramaz hale gelince de sokağa attılar herhalde. Bu hayvanlara Viagra benzeri ilaçlar verip sürekli çiftleşmesini sağlıyorlarmış. Paşa'daki tümörün oluşumunda fazla çiftleşmek ve bu ilaçların etkisi olabileceği söyleniyor. Onun eski mutlu günlerine ve sağlığına kavuşması için ne gerekiyorsa yapacağız. Biraz toparlayınca kemoterapi görmeye başlayacak. Ayrıca Twitter'daki takipçilerimiz de bizi bırakmıyor. En kısa sürede bütün destekçilerimizin davetli olduğu bir 'Hoş geldin Paşa' partisi yapmayı planlıyoruz."

KÖPEKLER İNTİHAR EDİYORDU
Paşa'yı ararken yaşadığı maceraları bir kitap yapmayı ve kitabın gelirini de barınağa bağışlamayı planlayan Serap Şenol, onu bulabilmek için bir dedektif tutmuş. Ancak dedektif bile "Bu iş çok zor, bulamam," deyip pes etmiş. Sonra fala pek inanmadığını söylese de bir tarotçuya gitmiş Serap hanım. Tarotçu, Paşa'nın yaşadığını, iyi olduğunu ve onu bulacağını söylemiş. Bu, Serap Hanımı biraz daha motive etmiş. Sonra İstanbul'daki bir sürü barınağı defalarca dolaşmış. Ormana atılan köpeklerin olduğunu öğrenince doğru İstanbul çevresindeki ormanlara gitmiş: "İki köpek yakalamacıyla birlikte Bolluca Ormanları'na gittim. Orada gördüğüm manzara korkunçtu. Bir sürü köpek vardı. Köpek yakalamacıların anlattığına göre köpekler birbirlerini yiyordu. Kimisi arabaların önüne atlayıp intihar ediyordu. Belediyeler sokak köpeklerini narkozla bayıltıp, ormana getirip daha ayılmadan atıyormuş. Baygın durumda olanları diğer aç köpekler parçalıyormuş. Adamlar bunları anlatırken ben hüngür hüngür ağladım, ama onlar çok rahattı. Nasıl da katılaşmışlar." Takip süresince kendisine destek olanlar kadar eleştirenler de olmuş: "İnsanlar bana hep dedi ki, 'Sende sevgi eksikliği mi var? Bir köpeğin peşinden neden bu kadar çok koşuyorsun?' Ben buna hiç katılmıyorum. Ben sevgiyle büyüyen bir insanım. Sevdiğim bir eşim ve altı yaşında dünya tatlısı bir oğlum var. Yani öyle düşünüldüğü gibi yalnız ve deli hayvanseverlerden değilim. Ben çok sadığımdır."

KISA... KISA... KISA...
Sevimli minnoş
Bir barınağa terk edilen ama bir hayvansever tarafından evde biberonla büyütülen bu sevimli kediciğe ve kardeşlerine yuva aranıyor. Sahiplenmek isterseniz, (0216) 384 51 65 numaralı telefonu arayın.

Acil yuva aranıyor
Bir üretim çiftliğinde işleri biten köpeklerin ormana, otobana atılacağı ihbarını alan hayvanseverler onları alıp bir barınağa yerleştirdi. Hepsi cins olan 20 köpeğe acil yuva arınyor. Bilgi için tel: (0555) 422 88 95

Oyuncu sarman
Veteriner kontrolleri ve pire ilacı tamamlandı. Sağlıklı, keyifli ve oyuncu bir sarman. Sorumluluk sahibi ve kedinin ihtiyaçlarını bilip ona göre bakımını üstlenebilecek bir hayvansever aranıyor. Bilgi için tel: (0533) 389 30 65

BİZE ULAŞIN