Tablet çağının çocuklarına dikkat!

Daha anne veya baba demeden tabletle tanışan çocuklar yaş ve süre sınırlandırması olmazsa göz ve el kontrolü, güvenlik, sağlık açısından risk altına giriyor

Çocuğunun daha 1 yaşında tablet veya dokunmatik cihazlara yeteneğiyle övünen aileler dikkat: Sizin çocuğunuz üstün yetenekli değil. Zaten dokunmatik cihazlar insanların kolay uyum sağlayabilmesi için hazırlandı. iPhone veya iPad ile karşılaşan bebeğin ok yönünde parmağını kaydırarak cihazı açması "aferin benim yavruma" övgüsü gerektirmez. Ancak her anne babaya bebeği akıllı ve güzel göründüğü için dokunmatik cihazlar konusundaki yetenekler abartılıyor. Tabletler bu çağın çocuklarının oyuncağı. Tahta atlar, gazoz kapakları, misketler, telden oyuncak arabalar gitti tabletler, dokunmatik ekranlı cihazlar geldi. Bilgisayar oyunlarından daha yeni kurtulmuşken, tableti eline verdiğiniz çocuklar dışarı çıkmayı öğrendi ama hala insanlarla ilişkiye girmeyi öğrenemedi. Çocuğu susturmak için kullanılan dijital emzik gibi her çocuğun kendinden geçtiği cihazlar pek de günahsız sayılmazlar.

KENDİNİ KAYBEDEN ÇOCUKLAR
iTunes üzerinden uygulama, müzik ve oyunları indirmesine izin verdiğiniz çocuklar size güzel bir kredi kartı sürprizi hazırlayabilir. Çocukların bu kendinden geçme hali size trajikomik olaylar yaşatabilir. Bir arkadaşımın kredi kartı ile aktif hale getirdiği iTunes hesabından yiğeni iki ayda 3 bin TL'lik harcama yapınca gözlerine inanamamıştı. 8 yaşında çocuğun savunması ilginç, "Oyunlar çok güzeldi. Kendimi kaybettim." Arkadaşım veya sizin çocuklarınız ileride iyi bir oyun geliştirici olarak bu ödenenlerin karşılığını alırmı bilemem. Ancak ailelerin bütçesinde derin yaralar açtığı bir gerçek.

Ödevmi , oyun mu ? Her ikisi de..
Araştırmaya katılan ailelerin yüzde 92'si çocuklarının tabletleri ev ödevleri için kullanmalarına izin verdiklerini, yüzde 57'si ise eğlence amaçlı kullanmalarında bir sakınca görmediklerini belirtiyorlar. Uzman doktorlar, ailelerin çocuklarının yaşlarını ve olgunluk düzeylerini göz önüne alarak karar vermelerini, eğer okullarında ve derslerinde başarılıysalar ve dışarıda sosyal hayatlarına da devam ediyorlarsa tablet kullanımlarında biraz daha özgür bırakılabileceklerini tavsiye ediyorlar. Uzmanlar, ailelere kendilerine şu soruyu sormalarını tavsiye ediyorlar; " Çocuğum ekran karşısında ne kadar zaman geçiriyor ve ben bu konuda kendimi rahat hissediyor muyum?" Ekranda vakit geçirme ayrıcalığının kazanılması gerektiğini tavsiye ediyorlar.

Kaç saat kullansın?
Maksimum 2 saaat Tablet bilgisayarlar, gelişen oyunlarla birlikte hemen her yaşa hitap ederken özellikle de çocuklar tarafından kulanılıyorlar. Peki çocuklarınıza buna ne kadar süreyle izin vermeniz gerektiğini biliyor musunuz? Teknoloji ilerledikçe, hitap ettiği yaş aralığı da giderek genişliyor. Tabletlerin artık hemen her evde bulunuyor. Her yaş grubuna ait uygulamaların çoğalması, kullanımın artmasındaki en önemli faktör. Yaratılan çoğu uygulama aslında birçok insana fayda sağlarken, bunun zararlarını öngeremeyen çocuklara ise zarar veriyor. Amerikan Pediatri Akademisi (AAP) iki yaşında ve daha küçük yaşlardaki çocukların ekran konusunda özgür bırakılmalarını tavsiye ederken, diğer bütün çocukların günde 2 saatten fazla ekran başında kalmamalarını söylüyor. Günümüzde evlerde kullanılan teknolojiler düşünüldüğünde bunu gerçekleştirmek gerçekten de zor, zira birçok evde, masaüstü bilgisayar, dizüstü bilgisayar, oyun konsolu, MP3 çalarlar ve tabletler var. Bununla birlikte iYogi insights şirketinin yaptığı araştırmaya göre bazı aileler, çocuklarının 2 saatten fazla tablet kullanımlarını normal karşıladıklarını söylüyor. Araştırmada buna izin veren ailelerin oranı yüzde 33 olarak görünüyor.

Casus anne baba çocuğu takip ediyor
Yapılan yeni bir araştırma gösteriyor ki aileler çocuklarının facebook hesaplarına gizlice girip ne yaptıklarını, kimlerle arkadaş olduklarını takip ediyorlar. Kimi anne baba şifrelerini ele geçirdiği çocukları gizlice takip ediyor kimisi Facebook arkadaşı oluyor. Bilgisayar güvenlik şirketi AVG'nin yaptığı araştırmaya göre birçok aile, çocuklarının facebook hesaplarına gizlice girip onları takip ediyor. Araştırmanın gösterdiği rakamlar göz ardı edilmeyecek kadar yüksek. 4 bin 400 aile ile yapılan çalışmada, ailelerin yüzde 72'sinin çocuklarıyla facebook arkadaşı olduğunu gösteriyor. Ayrıca 10 ailenin 6'sı çocuklarını gizlice izlediklerini kabul ettiğini söylüyor. Daha da ötesi ailelerin yüzde 44'ü çocuklarının hesaplarına gizlice girdiklerini söylüyor. Bu davranıştan hareketle ailelere çocuklarının hesaplarına gizlice girdiklerinde, yanlış birşey görüp görmedikleri sorulduğunda ise yüzde 21'i açık saçık, küfürlü konuşmalarla karşılaştığını belirtiyor. yüzde 14'ü ise cep telefonunda aynı şekilde iletilerle karşılaştığını söylüyor. Çocuklarını takip eden annelerin oranı yüzde 49 iken, babaların oranı ise yüzde 3.

BİZE ULAŞIN