Yaz düğünlerinde davetlilere giyim kodları

Düğünlere bir tek gelin ve damatlar hazırlanmıyor. Davetlilerin şıklığı da çok önemli. Bu özel gün için alternatifler artıyor. Kır düğünleri, destinasyon düğünleri derken, kıyafet seçimleri zorlaşıyor. İşte düğünlerde davetliler için giyim kodları

Yaz geldi, düğün mevsimi açıldı. Bana sorarsanız ideal düğünün en önemli tamamlayıcısı ne dekor, ne müzik ne de yemekler. Bence eğlenmeye, bu özel günü daha da hatırlanır kılmaya istekli davetliler, bir düğünde gelin ve damat kadar hayati önem taşıyor. Düğünlerde gelinden rol çalmayacak, ama ortamı şıklaştıracak, fotoğrafları güzelleştirecek, eğlencenin dozunu ayarlayacak olan davetliler için pek çok kural var. Son zamanlarda, abiye tercih edilen düğünler kadar, rahat, temalı düğünler de yapılıyor, hatta davetliler destinasyon düğünleri için seyahat ediyor. Konseptin, mekanın, giyim kodlarının kesin olarak belirtilmediği, bilinmeyen mekanlarda yapılan düğünler, davetliler için eğlenceden ziyade kabusa dönüşebiliyor. Davetiyede belirtilmeyen ve son dakika öğrenilen zemin bilgileri, davetlilerin boyları hesaba katılmadan koyulan 'topukusuz zorunlu' ibareleri, sıcaklık ve nem oranı göz önünde bulundurulmadan belirlenen kurallar ve daha pek çok bileşenle baş etmek için 'bilirkişiden' tavsiye şart. Düğünlerde davetlileri zor durumda bırakmayacak, genel geçer önerileri işin bilenlerinden dinledim:

ZEYNEP ŞİMŞEK - ORGANİZASYON FİRMASI SAHİBİ
Düğünlerde zorlama olmamalı
"Yakın zamanda gelin olmuş biri olarak, düğüne katılan davetlilerin kendilerini rahat hissetmelerinin önemine inanıyorum ve zorlamaların davetlileri kısıtlayacağını düşünüyorum. Sonunda herkesin mutlu olmasını ve eğlenmesini istediğimiz bu özel günde, davetliler kendilerini nasıl rahat hissediyorlarsa öyle giyinmeliler bence. Ben mutlaka uzun elbise giyilmeli ya da herkes topuklu ayakkabı kullanmalı gibi kurallara inanmıyorum. Örneğin, bizim düğünümüz meyhane temalıydı ve arkadaşlarımız bu temaya, kıyafetleri ile kendi yorumlarını kattı, düğünümüzü zenginleştirdi. Bazı dostlarımız uzun elbise kullanırken, bazıları kısa elbiselerle düğüne katıldı. Erkekler arasında kravat kullanmayan da, smokin giyen de vardı ve bu karışım bizi çok mutlu etti, çünkü davetlilerimiz, kişisel beğenilerini yansıtan seçimler yapmışlardı ve kendilerinin rahat ettiği, onları mutlu eden kıyafetlerle gece boyunca eğlendiler."

BİZE ULAŞIN