Cosi'nin suçu ne?

Felçli doberman Cosi, iki kez terk edildikten sonra Ataşehir Barınağı'na bırakıldı. Barınak gönüllüleri ona yeni bir yuva buldular ama köpek kayboldu. Veterinerler ona iyi bir yuva bulduklarını söylerken, Cosi ormanda bulundu

Talihsiz doberman Cosi, iki yıl önce Çerkezköy civarında, otobanın kenarında ölmek üzereyken bulundu. Onu bulan Aziz Tanoğlu, durumuna acıdı ve hemen bir veteriner kliniğine götürdü. Cosi uzun bir tedavi sürecinden sonra canlanıp, güzel bir köpek oldu. Sadece arka bacaklarındaki rahatsızlıktan dolayı yürüme güçlüğü çekiyordu. Tedavi sürecinde köpeğe alışan Aziz Tanoğlu, onu bırakamadı ve Gebze'de çalıştığı fabrikanın bahçesinde bakmaya başladı. Cosi, yeni yuvasında hayatından memnundu ancak bir süre sonra fabrika yönetimi, köpeğin oradan uzaklaştırılmasına karar verdi. Tanoğlu da köpeğini üç ay önce Ataşehir Barınağı'na emanet etti. Tek bir isteği vardı, o da Cosi'nin iyi bir yuva bulmasıydı. Bu süre içinde köpeğini iki kez ziyaret etti ama Cosi, barınağa terk edildiği için depresyona girmişti. Ataşehir Barınağı gönüllüleri onu hayata bağlamak için epey çaba sarf ettiler, en sonunda da Cosi'ye iyi bir yuva buldular. Kader ona bir kez daha gülüyor, Cosi'nin barınaktaki hapis yaşamı sona eriyordu. Ancak büyük bir hevesle barınağa giden gönüllüler, Cosi'nin orada olmadığını gördüler. Barınağın sorumlu veterineri Günay Coşar, gönüllülere köpeği sahiplendirdiğini söyledi. Ataşehir Barınağı'nda gönüllü olarak çalışan Kadıköy Hayvan Dostları Platformu üyesi Fügen Aybars, bunun üzerine köpeği kime sahiplendirdiğini sorduklarını ve gidip görmek istediklerini anlatıyor: "Barınakta ve sokakta yaşaması mümkün olmayan, sakat bir köpeğimizdi. Ona güzel bir yuva bulduk, ama veteriner Günay Coşar bir yakınına sahiplendirdiğini söyledi. Ancak bize bir türlü sahiplendirdiği kişilerin telefonunu veremedi. Birkaç gün önce de köpeğin internette fotoğraflarını gördük. Ormana atılmış ve hayvanseverler tarafından kurtarılmıştı. Kulağında Ataşehir Barınağı'nın küpesi var. Şimdi hayvanseverler ona bir klinikte bakıyor. Biz bunun takipçisiyiz, peşini bırakmaya niyetimiz yok. Sorumlular cezasını çekmeli. Bir köpeğin hayatı bu kadar ucuz değil."

GÜVENDE OLUR SANMIŞTIM
Cosi'yi barınağa bırakan eski sahibi Aziz Tanoğlu da köpeğin başına gelenlerden dolayı şaşkın durumda: "Facebook'ta 'son umut' diye köpekleri sahiplendiren bir grup var. Burada dolaşırken Cosi'nin ormanda bulunduğu ve tedavi altına alındığı yazıyordu. Onu görünce inanamadım. Güvende olur diye barınağa bırakmıştım. Hemen koşup, tedaviye alındığı kliniğe gittim. Beni gördüğünde fazla tepki vermedi, ama gerçekten çok mutsuz ve sağlıksız bir haldeydi. Bu hayvan sakat, nasıl bırakabilirler? İki ayağı tutmuyor. Bunun hesabı verilmeli."

TAKİP EDEMİYORUZ
Ataşehir Barınağı Veteriner Müdürü Günay Coşar ise kendi elleriyle sahiplendirdiği Cosi'nin ormanda bulunmasına çok şaşırdığını ve üzüldüğünü söylüyor: "Köpeği alanlar bırakmış herhalde. Burada günde beş-altı köpek sahiplendiriyoruz. Köpeklerin giriş çıkışları yapılıyor, ancak kimi zaman sahiplenen kişiler, bilgi formlarına yanlış numaralar yazıyor. Bizim sahiplendirdiğimiz hayvanları takip etmek gibi bir lüksümüz yok ne yazık ki. Burası geçici bakım merkezi. Gelen köpek kısırlaştırılıyor, aşılanıyor, eğer sahiplendirilemezse alındığı yere bırakılıyor. Bu köpek sakat değildi, yürüyebiliyordu. 30 köpek kapasitemiz var, ama çoğu zaman köpek sayısı 100'ü geçiyor. Daha büyük bir barınak gerekiyor. Fiziki koşullar yetersiz. Ben günde 8-10 ameliyat yapıyorum. Böyle bir tempo içinde gelip almak isteyenlere çok fazla sorgulamadan veriyoruz."

ORMAN KÖPEK DOLU
Hayvan Hakları Aktivistleri'nin (HAYVİST) ormanlara giden gönüllü ekipleri onu bulmasa Cosi, belki çoktan hayatını kaybetmiş olabilirdi. HAYVİST'ten Asude Ustaoğlu, köpeğin Çekmeköy'deki Çizmeli Kedi Veteriner Kliniği'nde tedavi altına alındığını, masrafları için de destek gerektiğini söylüyor: "Biraz toparlandıktan sonra bir yuva bulacağız. Cosi gibi atılan o kadar çok köpek var ki. Artık belediyeler ellerini vicdanlarına koyup, köpekleri ormana atmaktan vazgeçmeli. Onların da duyguları var."

BİZE ULAŞIN