Saf Kafkas arıları yayılıyor

Doğu Karadeniz, bir bal cenneti. Asırlık çam, gürgen, ıhlamur ağaçları, güllerle çevrili ormanlardaki kovanlar, arılar için en lezzetli besin kaynakları... Tabii kovanları ayılardan korumak da başlı başına bir cesaret ve zeka istiyor. Artvin'in Borçka ilçesinin Camili (Maçahel) Köyü'nün son yıllarda, arıcılık ve bal üretiminde gösterdiği ivme dikkat çekici. 2005'te UNESCO tarafından biyosfer rezervi ilan edilen Camili, bir doğa harikası. Kış aylarında karlar altında olan Camili'de balcılık, yıllardır orada yaşam mücadelesi veren aileler için babadan oğula geçen bir geçim kaynağıyken, 1996'dan itibaren dünyadaki üç önemli arı ırkından olan Kafkas arısının (Apis mellifera caucasica) üretimi için çalışmalar yapılmasıyla da yeni bir boyut kazandı. w Bütün bu çabaların arkasında da TEKFEN Holding ve ANG Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı, TEMA Vakfı'nın Onursal Başkanı Nihat Gökyiğit var. Kendisi de Artvinli olan Gökyiğit, yöredeki gelişmeleri yakından takip ediyor. Bugün Camili Köyü'nde gerçekleştirilecek 14. Geleneksel Macahel Saf Kafkas Arı ve Bal Festivali'ne de katılacak olan Gökyiğit, bölgedeki saf Kafkas arısı üretim çalışmalarından çok umutlu: "Bu yıl saf Kafkas arısı üretimimiz 22 bine ulaştı, bu rakam giderek artıyor. Yapmak istediğimiz, damızlık arı yetiştirerek verimi artırmak. Türkiye, dünyada kovan sayısı bakımından 5.3 milyonluk rakamla, Çin'den sonra ikinci sırada, ama verim sıralamasında aşağılardayız. Verimi artırmanın birçok yolu var, birincisi damızlık arıyı yetiştirmek. Saf arı ırkının en önemli özelliğiç verimi artırması. Bununla birlikte hastalıklara karşı dayanıklı ve üstelik daha uysal bir arı. Maçahel'de ayrıca seleksiyon ve ıslah (suni tohumlama) çalışması da yapıyoruz. Kovanlardaki verimi ölçerek, en verimli erkek ve en verimli ana arıyı suni döllenmeye tabi tutuyoruz." Gökyiğit, Türkiye'nin biyolojik zenginliğinin yanı sıra arı ırkı açısından da zengin olduğunu anlatıyor: "Kafkas arısının dışında Türkiye'de en az dört ırk daha var. Bunlardan biri Anatolika. Ankara, Kızılcıhamam'ın ücra köylerinde saf olarak bulunduğunu biliyoruz. Bunların birinci melezleri de çok kıymetli. 1930'lu yıllarda Atatürk, Hitler'den kaçan 34 hocanın Türkiye'ye gelmesine izin vermişti. Bu hocadan biri olan Bodenheimer, biyolog ve arıcıydı. Türkiye'deki arı ırklarını araştırdı ve beş ırk olduğunu söyledi. Ayrıca yine o yıllarda bir İngiliz rahip Adams, Türkiye'ye geliyor ve Anatokila'dan bir melez yapıyor. Bugün Avrupa'nın en verimli melezi olan Buckf arısının babası bir Türk arısı."

SANTİM SANTİM KURTULUŞ
GIDA Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, önümüzdeki dört yıl geçerli olacak Ticari Amaçlı Su Ürünleri Avcılığını Düzenleyen Tebliği açıkladı. Balık boylarında düzeltmeler ve koruma amaçlı yeni değişiklikler umut verici. Bakalım balıkçılar bu yeni kurallarla, 1 Eylül'de açılacak av sezonuna hazırlanabilecek mi? Çünkü süre çok az. Yeni yönetmelikte kalkanın avlanma boyu 40 cm'den 45 cm'ye, levrek 18 cm'den 25 cm'ye, sinagrit 20 cm'den 35 cm'ye çıkarıldı. Ayrıca nesli tükenme tehlikesi altında olan kalkanın 1 Mayıs-30 Haziran olan yasak dönemi, 15 Nisan- 15 Haziran olarak değiştirildi. Gırgır avcılığı için öngörülen 24 metre derinlik sınırlaması ise AB balıkçılık kurallarına uygun olan 50 metreye yaklaşamadı bile... İstanbul Adaları'nın çevresindeki balıklar için ise güzel bir haber var. Bütün dünyada ada ekosistemleri koruma altındayken bizde tam tersi bir uygulama yapılıyordu. Yeni yönetmelikte Adalar ve Büyükçekmece Koyu'nun çevresi koruma altına alındı. Zaten trolün yasak olduğu bu bölgede artık gırgır gibi büyük ağlarla da derinde avlanma yapılamayacak. Bütün bu kararlara balıkçıların uymasını, bakanlığın da denetim ağını güçlendirmesini umalım.

FESTİVALDE NELER VAR?
Bugün Camili'de (Maçahel) gerçekleştirilecek 14. Geleneksel Macahel Saf Kafkas Arı ve Bal Festivali'nde, saat 10.00'da ana arı üretim istasyonunda, üretimle ilgili bilgi verilecek. Saat 13.00'ten itibaren festival etkinlik alanında Maçahel Yaşlılar Korosu, Artvin Halk Oyunları Grubu'nun gösterileri, konserler yapılacak. Ayrıca en iyi bal yarışmasının sonuçlarıyla yılın arıcısı açıklanacak. Saat 17.30'da arıcılıkta seleksiyon ve ıslahla ilgili bilgiler verilecek. Saat 20.30'da ise belgesel gösterimiyle birlikte kırsal kalkınma projesinin tanıtımı yapılacak. Festivale Camili ile birlikte yöredeki Efeler, Maral, Uğur, Düzenli ve Kayalar köyleri de katılacak.

BİZE ULAŞIN