Sonbahar şarkılarla güzel

Sonbahar kimileri için hüzün, kimileri içinse romantizm demektir. Ama her halükarda duyguların en yoğun yaşandığı mevsimdir. Dolayısıyla çok şarkı bestelenmiştir bu mevsim için. İşte bizim seçkimiz...

Güneşli ve eğlenceli yaz günleri yerini yağmurlu, telaşlı ve erken kararan günlere bırakmaya başladığında anlarız sonbaharın geldiğini. Sokakta yürürken, pencereden bakarken etrafta gördüğümüz değişikler, istemeden ruh halimize de yansır. Sonbaharın bir yüzü sararan yapraklar, dinmeyen yağmurlarsa diğer yüzü de melankolik insanlar, hüzünlü günlerdir. Ve şüphesiz sonbahar sanatçılar için olağanüstü bir ilham kaynağıdır. Sonbaharın etkisiyle ortaya çıkmış çok sayıda şiire, şarkıya, romana, resme rastlamak mümkün. Sonbaharı yaşadığımız şu günlerde, biz de bu romantik mevsimin etkisiyle yazılmış şarkıları hatırlatmak istedik...

Teoman - İstanbul'da Sonbahar
İstanbul, sonbaharın en güzel yaşandığı şehirlerden biridir şüphesiz. Sonbaharla birlikte İstanbul'daki değişimleri bir filmi izler gibi izlersiniz. Teoman da bu değişimlerden etkilenmiş olmalı ki, İstanbul'u bir insanmışçasına anlattığı İstanbul'da Sonbahar şarkısını yazıp seslendirdi. Şarkıdaki İstanbul üzgün, yaşlanmış ve biraz kilo almıştır. Siz de şarkıyla beraber şehrin hüznüne kapılıp annenizin sizi öptüğü, sevdiklerinizin hâlâ hayatta olduğu çocukluk rüyalarınıza dönersiniz. Canınızı yakan her şeye rağmen, İstanbul'da sonbahar çok güzeldir ve yanınızda olmayan sevgilinize "Ah burada olsan," demekten kendinizi alamazsanız. İstanbul'da Sonbahar şarkısı özellikle, birbirinden güzel İstanbul görüntülerinin yer aldığı klibiyle hafızalarımıza kazınmıştı.

Ajda Pekkan - Sonbahar Rüzgarları
Düşen bir yaprak gördüğünüzde hatırladığınız biri varsa, sonbaharda birini sevmiş olmalı ya da sözleri Erkan Yurdaer'e ait Sonbahar Rüzgarları'nı dinlemiş olmalısınız. Oldukça romantik olan bu şarkıyla birlikte; her sonbahar gelişinde, kuru dallar arasında eski sevgilinizi hatırlamanız kaderiniz olacaktır. Sonbaharda âşık olduğunuzdan, uzaktaki sevgilinin yine bir sonbaharda size döneceğini tüm kalbinizle inanırsınız. Bu şarkıyı bestecesi Yıldırım Gürses başta olmak üzere pek çok şarkıcı seslendirse de, şüphesiz en çok iz bırakanı Ajda Pekkan'ın yorumu olmuştur.

Levent Yüksel - Sonbahar
Levent Yüksel'in Aşkla albümünde yer alan; müziği Yüksel'e, sözleri Bülent Ortaçgil'e ait olan bu şarkı, sonbaharı bize bir tablo gibi anlatır. Bu tabloda bulutlar yaşlı gözlerdir, yeşil yorgundur. Yaşam soğuğa hazırdır ama ayrılığa değil. Yüreğinde hüzün olanların, bir gidenin arkasında kalanların işi çıplak ağaçlar kadar zordur. Sokakta tanık olduğunuz sonbahar, içinizde yaşadığınız mevsimin adıdır.

Candan Erçetin - Onlar Yanlış Biliyor
Sözlerini Hakan Karahan'ın yazdığı Onlar Yanlış Biliyor, Candan Erçetin'in en güzel şarkılarından biri olmakla beraber, buram buram hüzün kokan bir sonbahar şarkısıdır. Aynadaki üzgün yüzünüzden dolayı sarı sonbahar, puslu soğuk havasıyla en sevdiğiniz mevsim değildir artık. Etrafınızdakiler bu mutsuz halinizden dolayı başkasını suçlar ama bir tek siz gerçeği biliyorsunuzdur. Ve bütün suçun size ait olduğunu itiraf edersiniz. Şarkı, Candan Erçetin'i sonbahardan nasibini almış bir ormanda gördüğümüz ve Erçetin'in dilsiz alfabesini kullandığı klibiyle oldukça dikkat çekmişti.

Sezen Aksu - Sonbahar
Sonbaharın sarı rüzgarlarıyla alıp başını gidenlerin şarkısıdır. Şarkıyla anılarınıza yolculuk yaparken mahsun rüyalarınızı, masalları hatırlarsınız. Hayal kırıklığıyla "Hani nerede uğrunda azaldığım değerler?" diye sorarken, ellerinizin üşüdüğünü fark edersiniz. Mevsim sonbahardır şimdi, çiçekten yıllarınız geride kalmıştır. Aysel Gürel'in şiirsel sözleriyle, Onno Tunç'un ölümsüz bestelerinden birini buluşturan bu şarkı, Sezen Aksu'nun içinizi ürperten yorumuyla Git albümünde yer almıştı. Aksu'nun popüler olmayan ender şarkılarından biri olsa da, sanatçının hayranlarının her konserde "Belki söyler," diye umutla beklediği şarkılarındandır.

Halil Sezai - Sonbahar
Son zamanların en çok dinlenen sonbahar şarkısı Halil Sezai'ye ait. Şarkılarındaki isyankar tavrıyla bilinen Sezai, bu şarkısında da sonbahara isyan etmekte. "Derdi nedir bu sonbaharın?" diyerek sonbahardan hesap soran şarkıcı, o mutsuzken gülebilecek şeyler bulan insanlara söylenmekten de kendisini alamıyor. Eğer siz de sonbaharda yaşadığınız ruh halinden dolayı, kendiniz dahil her şeyi unutmak istiyor ve çevrenizde olup bitenlere tahammül edemiyorsanız bu şarkı tam size göre.

Asya - Yoksun Sen
Yazdıklarıyla bize dört mevsimi yaşatmış olan Aysel Gürel'in sözlerini yazdığı başka bir sonbahar şarkısı... Yoksun Sen özellikle sonbaharda yalnızlığınızla birlikte yürürken size eşlik edebilecek güzel bir şarkı. Yağmurlu akşamlar, bomboş sokaklarla birlikte düne sarılırsınız. Artık yanınızda olmayan sevgilinize çaresizce çok zaman geçtiğini, sizin için başka sonbahar olmadığını dile getirirsiniz. Bu şarkı Asya'nın çok özel yorumu ve şarkının melankolik klibinde giydiği kırmızı paltosuyla doksanlar Türk popunun unutulmazları arasındadır. Şarkıyı yıllar sonra Kadın Şarkıları albümünde Levent Yüksel de seslendirdi.

BİZE ULAŞIN