Ajanda

Turnuva
Enrique Iglesias'ı kaçırmayın!
Dünyanın en önemli tenisçilerini İstanbul'da buluşturan TEB BNP Paribas WTA Championships İstanbul, 23 Ekim'de başlıyor. Geçtiğimiz yıl düzenlenen turnuvanın tekler şampiyonu Çek tenisçi Petra Kvitova, bu yıl düzenlenecek turnuvanın da favorilerinden biri. Dünya sıralamasında beşinci sırada yer alan Kvitova, 28 Ekim'e dek sürecek turnuvadan hemen önce SABAH'a konuştu.
EN İYİ OYUNU OYNAMAK ZORUNDAYIZ: "Son şampiyon olarak İstanbul'a gelmekten dolayı çok mutluyum. Bu turnuvada sezonun zirvedeki sekiz oyuncusuna karşı oynuyorsunuz ve eğer WTA Championships'i kazanmak istiyorsanız, en iyi oyununuzu oynamak zorundasınız. Geçen yıl büyük bir mücadele oldu ve ben ortaya koyduğum oyundan çok mutluydum. Ayrıca geçtiğimiz sene sadece otelde ve arenadaydım. Umarım bu yıl şehri daha fazla görme şansım olur."
GRAND SLAM ÇOK ÖNEMLİ: "Bana göre bütün tenis oyuncularının esas amacı bir Grand Slam kazanmak ya da dünyanın 1 numarası olmaktır. Geçtiğimiz sene Wimbledon'ı kazandığım için oldukça şanslıydım ve böylesine ünlü bir turnuvayı kazanmak inanılmaz bir duyguydu. Kariyerim içerisinde gerçekleştirmek istediğim birçok hedef var, fakat benim için esas olan oyunumu denemek ve geliştirmek."
TENİSİ SEVMELİSİNİZ: "En önemlisi tenisi sevmek. Tenisi sevmezseniz, en üst seviyede bir oyuncu olmak için kendinizi yeterince adamanız zordur. Yetenekli olmalı, çok çalışmalı ve oyunu sevmelisiniz. Tenis oynamaya başladığımda, sadece eğlenmek için oynadım. Profesyonel bir tenisçi olmayı hiç ummuyordum. Babam asla üzerimde bir baskı oluşturmadı, sadece oyun oynarken keyif aldım."

Konser
Yaz bitti ama İstanbul'un konser sezonu henüz kapanmadı. İstanbul, bu hafta içinde bir büyük yıldıza daha ev sahipliği yapacak. Ünlü şarkıcı Enrique Iglesias, 24 Ekim çarşamba akşamı, Maçka Küçükçiftlik Park'ta hayranlarıyla buluşacak. Türkiye'de de hatırı sayılır bir hayran kitlesine sahip olan Julio Iglesias'ın oğlu olarak da tanınan sanatçı, müzisyen kimliği kadar rol aldığı filmler sayesinde de dünya çapında bir şöhret haline gelmişti. 1995'de yayınladığı kendi adını taşıyan ilk albümü ile müzik piyasasına giren Enrique Iglesias, çıkardığı dört İspanyolca albümle 90'lı yılların en fazla İpanyolca albüm satan ismi de oldu. Iglesias, son olarak 2010'da Euphoria adını taşıyan albümünü piyasaya sürmüştü. 24 Ekim'de Maçka Küçükçiftlik Park'ta gerçekleşecek konser için kapılar 18.00'de açılacak. Iglesias sahnedeki yerini almadan önce ise saat 20.00-21.00 arasında DJ Ozan Çolakoğlu, müzikseverleri konsere ısındırmak için kabindeki yerini alacak. Konser biletlerini 120 ila 420 TL arasında değişen fiyatlardan bulmak hâlâ mümkün. Ünlü müzisyenin Hero, Tired of Being Sorry, Taking Back My Love, Heartbeat, Bailamos gibi hitlerini seslendireceği konserini kaçırmak istemeyenlere acele etmelerini öneririz.

Eğitim
Satranç eğitimi küçük yaşta başlar
20 yıldır Bostancı'da eğitim veren Özel Nadire Bebek ve Çocuk Evi, 2012-2013 öğretim yılında programına 5-6 yaş grubunu kapsayan satranç dersini de ekledi. Analitik düşüncenin gelişmesinde büyük bir öneme sahip satrancın, çocukların gelişmesinde önemli bir yere sahip olduğunu vurgulayan okul sahibi Pedagog Nadire Kılavuz Çetinkaya, "Yeni öğretim yılındaki ilk hedefimiz, 5-6 yaş grubundaki öğrencilerimizin yetenekleri geliştirmek," diyor. TEL: 0 (216) 417 05 83

Dans
İnşaat kepçesiyle dans
Beşiktaş bugün ve yarın sıradışı bir dans gösterisine sahne olacak. 6. iDANS Uluslararası Çağdaş Dans ve Performans Festivali kapsamında dansçı Dominique Boivin, bir inşaat kepçesiyle dans edecek. Boivin bu sıradışı dansını "Bu hikâyede beni ilgilendiren 'dans eden' iki şeyi bir araya getirmek ve birbirinden uzak görünen dünyaları birleştirmek için bir aşk dansı yaratmak. Ayrıca sürücüsünü görmediğimiz için makine bir süre sonra kendi kendine hareket eden büyük bir kuklaya dönüşüyor," diyerek açıklıyor. Gösteri bugün ve yarın saat 16.00 ve 18.00'de Beşiktaş Barbaros Meydanı'nda ve ücretsiz. www.idans.info

Parti
Amsterdam, bir kez daha İstanbul'a taşınıyor
Müzik, dans, sanat ve modayı bir araya getiren, Pink Amsterdam Party, Türkiye ile Hollanda arasındaki diplomatik ilişkilerin başlamasının 400. yılında bir kez daha İstanbul'a geliyor. Parti, bugün Taksim'de bulunan The Hall'da düzenlenecek ve saat 22.00'de başlayacak. Birçok ünlü DJ'in katılacağı partinin öne çıkan ismi ise Hollanda'nın ödüllü modacısı Bas Kosters. Kosters, ünlü bir modacı olarak tanınsa da DJ olarak katıldığı partilerde de adından söz ettiriyor.

Hem modacı, hem DJ
"Modacıyım ama müzik ve müzisyenlerden çok etkileniyorum. Gençliğimden beri müzik benim için büyük bir ilham kaynağı oldu; koleksiyonlarım için fikirler verdi bana," diyen Kosters, İstanbul'da daha önce düzenlenen Pink Amsterdam Partileri'ne de katılmış. Öyle ki, "İstanbul'un muhteşem bir şehir olduğunu düşünüyorum," diyor. Pink Amsterdam Parti'nin cinsel özgürlük hakkında bir hikaye anlattığını vurgulayan Kosters, bunun bir parçası olmaktan da son derece memnun. (İREM AKINCI)

Tiyatro
Ahmed Arif tiyatro sahnesinde
Ünlü şair Ahmed Arif'in tüm şiirleri ve yaşam öyküsü, Hasretinden Prangalar Eskittim oyunuyla ilk kez tiyatro sahnesine taşındı. Adını, şairin en sevilen şiirlerinden birinden alan ve Sarper Özsan'ın müziği, Kemal Kocatürk'ün yorumuyla sergilenen oyun, şiir ve tiyatro tutkunlarının kaçırmaması gereken cinsten. Oyun, bugün Ali Poyrazoğlu Tiyatrosu'nda saat 20.30'da sahnelenecek.

BİZE ULAŞIN