İstanbul'un tadı asıl bayramda çıkar

Tatilciler İstanbul'u çoktan terk etti. Şehirde kalanlarsa trafik sıkıntısı yaşamadan istedikleri gibi rahatlıkla dolaşabilecek. Bayramda sergi gezmekten hayvanat bahçesinde şempanze beslemeye, şampanyalı brunch'tan mangala kadar yapacak pek çok aktivite var

Birçok kişinin dileği gerçekleşti ve bu yıl Kurban Bayramı, 29 Ekim'le birleşti... Tatil uzayınca, çoğunluk valizini kaptığı gibi soluğu yurtdışında aldı. Tur şirketlerinin 350 avro gibi cazip fiyatlardan başlayan 12 taksit ödeme imkanlı turlarında patlama yaşandı. Şu sıralar Marakeş, Dubrovnik, Üsküp ve Venedik sokaklarında Türkiyeli turistlerin sesini duyar gibiyim. Bir de farklı sulara geçmeyip, Ege ve Güney sahillerinde eğlenen tatilciler var. Antalya ve yavru vatan Kıbrıs'taki beş yıldızlı oteller 'bayram özel programları'nda birbirinden ünlü assolistlerle gövde gösterisi yapıyor. Tatil yapmak, farklı yerler görmek ve assolist eşliğinde şarkılarla eğlenmek iyi hoş tabii. Ama hava ve kara yolu trafiği bayramlarda çileye dönüşebiliyor. Bu durumda da şehirde kalıp, ücretsiz otoyolların, Boğaz köprülerinin ve toplu taşıma araçlarının keyfini çıkarmak fena fikir gibi gözükmüyor. Hem hep yapmak isteyip de trafikten ya da kalabalıktan korkup sürekli ertelediğiniz aktiviteleri bugünlerde yapabilirsiniz. Pazartesi akşamına kadar vaktiniz var. Salı "Hoş geldin trafik," demeden önce, Boğaz'daki kafelerden birinde uzun uzun brunch yapabilir ya da Florya'daki Akvaryum'u gezebilirsiniz.

Atv ile patikalar da safari
Biraz kirlenmeye, kalori yakmaya ne dersiniz? Hem sonrasında güzel bir mangal ziyafetiyle kendinizi mükafatlandırabilirsiniz. Belgrad Ormanı'nda yürüyüş yapabilir ya da bisiklete binebilirsiniz. Hatta yağmur bile sizi engellememeli. Ne de olsa insan kalabalığı olmadan, doğanın tadını çıkarabileceğiniz ender zamanlardan biri. Doğanın tadını çıkarabileceğiniz bir başka aktiviteyse atv safari. İstanbul'a yakın yerlerde atv safari yapabileceğiniz pek çok tesis var. Ama önceden rezervasyon yaptırmak ve trafiğe kalmamak için sabah erken saatlerde yola çıkmak gerekiyor. Patikalarda atv sürmek ve kirlenmek için harika bir zamandayız. Yağmur yağıyorsa daha da iyi. Ne kadar zor hava koşulları, o kadar adrenalin. Maşukiye, Şile tarafında birçok tesis var. Şile Yolu'ndaki Yeşil Tepe'de önce safari yapabilir sonra da tesiste barbekü keyfiyle günü sonlandırabilirsiniz.

AVM'ler yoğun olacak
Peki alışveriş merkezlerinde durum nasıl olacak? Şehir dışından gelenler AVM'leri hınca hınç dolduracak mı, yoksa rahatça alışveriş yapabilecek misiniz? Bu sorunun cevabını İstinye Park Genel Müdürü Tolga Engin veriyor: "AVM'lerle ilgili verilerle bir araya getirdiğimizde; bayramlarda İstanbul'da yaşayanların şehir dışına yoğun çıkışının olduğu, şehir dışından da gelişin yoğun olmasına rağmen araçlı gelişin az olduğunu gözlemliyoruz. Şehirde kalanlar, diğer şehir ve ülkelerden gelenlerle birlikte, bayram ve soğuyan havalar için alıveriş yapmak amaçlı AVM ziyaretlerini arttıracaklardır. Havaların soğuması, aynı zamanda kapalı ortamlara yönelmeyi getiriyor. Dolayısıyla, hem yeme-içme, hem de hazır giyim başta olmak üzere diğer perakende satış dallarında satışı bol bir bayram bekliyoruz. İstanbul'da araç sayısının ve aracıyla alışverişe giden nispeten yüksek harcama potansiyeli olan ziyaretçilerin azalması nedeniyle, ziyaretçi sayısı artacak olmasına rağmen, kişi başı harcama miktarları ortalamaların altına inebilir."

Kendin pişir kendin ye
Şansınıza hava yağmursuzsa, sonbaharın son günlerinde bir mangal sefası da fena olmaz. Kilyos ve Polenezköy tarafında, Riva yolunda mangal keyfi yapabileceğiniz pek çok yer var. Sarıyer'deki Kirazlı Bahçe benim favorim. Riva yolu girişindeki Fındık Bahçesi de orman manzarasına karşı yemek yiyebileceğiniz bir mekân. İster mangalınızı kendiniz yakın, ister masanıza hazır gelsin. Ama üşenmeyin ve mangalı, hiç denememiş olsanız da kendiniz yakın. Polenezköy'deki Cumhuriyet Park'ta da ister mangal yakarsınız, isterseniz de piknik yaparsınız.

Doyasıya brunch'lar
Tatil günü demek, uzun bir kahvaltı demektir. Gazeteler alınır, tavşankanı çaylar yudumlanır ve dostlarla kahvaltının keyfine varılır. Kahvaltı için Boğaz'a, sahile gitmekten korkmayın. Rumelihisarı'ndaki mekanlarda yer bulma derdi yaşamadan rahat rahat kahvaltınızı edebilirsiniz. Bebek'teki Lucca yarın 50 lira karşılığı sınırsız kahvaltı yapabileceğiniz bir yer. Bugün Emirgan'daki La Boom'da ise şampanyalı brunch parti düzenleniyor. Saat 15.00-19.00 arasında devam eden partide perdeler kapanıyor ve gündüz vakti mekana gece havası veriliyor. Özel kahvaltı menüsünden ister omlet seçin, ister sandviç... Ama mutlaka trende uyun ve yanında şampanya söyleyin. Şehirde kalmayı kutlayın.

Hayvanat bahçesi ya da akvaryum
30 Ekim Salı günü saat 07.00'ye kadar otoyollar ve Boğaz köprülerinden, 28 Ekim Pazar günü saat 24.00'e kadar toplu taşıma hizmetlerinden yararlananlardan ücret alınmayacak. O halde ücretsiz ve trafiksiz ulaşımın tadını çıkarmanın tam vakti. Çok uzak diye bir türlü gidemediğiniz Florya'daki Akvaryum'un ya da Bayramoğlu'ndaki Faruk Yalçın Hayvanat Bahçesi'ni sakin kafayla gezebilirsiniz. Hayvanat bahçesine giriş ücreti yetişkinler için 15, çocuklar 10 TL. Tatil boyunca havalar el verdiği sürece, içeride hayvanlara şeker verme ve normalden daha geniş yemek seçenekleriyle besleme aktiviteleri düzenlenecek. Florya'daki Akvaryum, hafta sonları hep dolu oluyor. Ama yetkililer, bu tatilin sakin geçmesini öngördüklerini belirttiler. Hatta ilk iki gün için kampanyalı giriş ücreti uygulamışlar. Yani köpekbalıklarıyla yüzmek için bugün doğru zaman olabilir.

Sergi mi, sualtı dans gösterisi mi?
Sabancı Müzesi'ndeki Monet sergisini gezebilirsiniz. Suna ve İnan Kıraç Vakfı Pera Müzesi'nde ise içeriği açısından dünyadaki tek örnek olan Yannick ve Ben Jakober Vakfı Çocuk Portreleri Koleksiyonu'ndan bir seçki sunuyor: 'Altın Çocuklar 16.-19. Yüzyıl Avrupası'ndan Portreler'. Çocuğunuzla gerçekleştirebileceğiniz bir diğer ilginç aktivite ise Turkuazoo'da gerçekleşecek olan Winx Club Sualtı Dans Gösterisi. 29 Ekim'e kadar çocukların çok sevdiği Winx Club Perileri Bloom, Stella ve Flora, ilk defa Forum İstanbul'daki Turkuazoo'da su altına iniyor.

BİZE ULAŞIN