Hayvanseverlerin son umudu Başbakan

Hayvanları Koruma Kanunu'nda değişiklik öngören yasa teklifine tepkiler sürüyor. Geçen hafta bir 'imdat mektubu' yazıp, 54 ilde AK Parti il başkanlıklarına bir çelenkle birlikte bırakan hayvanseverler, mektubu Ankara'da Başbakan'a da ulaştırdı

Bir süredir Türkiye'deki hayvansever çevrelerin en çok tartıştığı konu yeni Hayvanları Koruma Yasa Teklifi. Meclis'in gündemindeki kanun teklifine gelen tepkiler, giderek artıyor. Kanun teklifinin bu şekilde Meclis'ten geçmesine karşı olan hayvanseverler, ekim ayının başından bu yana her hafta farklı eylemlerle konuyu gündeme getiriyor. Birçok ilde binlerce kişinin katıldığı yürüyüşler yapıldı. Özellikle Taksim'de 50 bin hayvanseverin katıldığı yürüyüş, renkli görüntülere sahne oldu. Bütün bu tepkiler de Çevre Komisyonu'na geri adım attırdı. Teklif yeniden düzenlenecek ve yeni şekliyle tekrar komisyonun gündemine getirilecek. Yeni tasarının hayvanseverlerin isteklerini karşılayıp karşılamayacağı henüz belli değil. Hayvanseverlerin en çok tepki gösterdikleri maddeler arasında, sokak hayvanlarının toplanarak Doğal Hayat Parkları'na götürülmesi yer alıyordu. Ormanlık alanlarda hayvanların yaşamasının mümkün olamayacağını, bunun hayvanların ölüme terk edilmesi anlamına geldiğini savunan hayvan dostları, yoğun bir mücadele veriyor. İstedikleri kanun teklifi hazırlanana kadar da geri adım atmaya niyetleri yok.

KEŞAN'DAN BİTLİS'E EYLEM YAPILDI
Hayvanseverlerin son eylemleri, geçtiğimiz hafta salı günü gerçekleşti. Hayvan Hakları Federasyonu (HAYTAP) tarafından organize edilen eylem, Türkiye'de 54 il ve ilçede saat 11.00'de eş zamanlı olarak yapıldı. Keşan'dan Bartın'a, Bitlis'ten Adana'ya, Yalova'dan Ayvalık'a kadar Türkiye'nin dört bir yanında AK Parti il binaları önünde toplanan hayvan hakları savunucuları, kanun değişikliğinin geri alınması için basın açıklaması yaptı. Başbakan Tayyip Erdoğan'a hitaben hazırlanan ve üzerinde "Hayanlarımızla beraber yürümek istiyoruz biz bu yollarda, son umudumuz sizsiniz!" mesajı olan çelenk önünde toplanan hayvan hakları savunucuları, taleplerini okudu. Daha sonra Ak Parti il binalarına çelenkle yürüdüler. Buralarda da Türkiye'de Hayvanları Koruma Kanunu'nu ilk çıkartan AK Parti'ye minnet duyduklarını, fakat Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından hazırlanarak tüm kedi ve köpeklerin katliamına ortam hazırlayan bu yasa teklifinin ülke çapında tepkilere neden olduğunu anlattılar. Hayvanseverler bu yasanın geri çekilmesi, STK, Baro, Veteriner Hekim Odaları ve bilimsel kuruluşlarla birlikte yeniden hazırlanması gerektiğini, bu konuda son umutlarının Başbakan Erdoğan olduğunu belirterek, kendisine verilmek üzere hazırlanan 'imdat mektubu'nu il başkanlıklarına bıraktı. Bu mektup, AK Parti Silivri ilçe başkanlığı heyeti ve hayvansever İnci Aydar tarafından Başbakan Erdoğan'a Ankara'da bizzat sunuldu. Başbakan da mektubu alırken okuyacağını ve görüşlerini gerekli yerlere aktaracağını belirtti.

BİZE ULAŞIN