İki ters bir düz zamanı

Kışın yaklaşmasıyla birlikte örgü sezonu da açıldı.Yün ve şişi temin eden herkes iki ters bir düzle hayatın stresinden de kurtuluyor. Kimi atkı örüyor, kimi kazak, kimi de hırka... Örgü Hollywood yıldızlarının bile gözde uğraşı...

Annelerin elinden düşürmediği el örgüsü son zamanlarda yeniden gündemde. Havaların soğumaya başlamasıyla birlikte rengarenk iplerle örülen kazaklar, hırkalar, süveterler, değişik motiflerle gözleri şenlendiriyor. Örgüyle ilgilenenler en değişik motif arayışında. Her yerde örgü, herkesin elinde bir çift şiş ve renk renk yünler... Örgü sevenler, klasik örgü modellerinden ziyade değişik tasarımları tercih ediyorlar. Bu yılın modasında kazak ve atkı gibi klasiklerin yanı sıra takılardan çantalara kadar farklı aksesuvarlarda da el örgüsü dikkat çekiyor. Özellikle payetli ve dantelli iplerle yapılan örgüler çok moda. Amerika'da ve Avrupa'da da örgüden takı modası da revaçta. Anlaşılacağı üzere el emeği göz nuru örgüler bu sene yeniden kıymete bindi. Sandıklar açıldı, motifler araştırıldı. Annelerin elini süsleyen el örgüleri artık birçok ünlü tarafından da örülür oldu. Örgü ören Hollywood yıldızları ve ünlüler arasında Cameron Diaz, Madonna, Julia Roberts gibi ünlüler de var. Türkiye'de de ünlüler arasında örgü örenlerin sayısı azımsanamayacak kadar çok. Derya Baykal, Pınar Altuğ, Çağla Şikel, Nüket Duru, Nebahat Çehre, Selda Alkor bunlardan sadece birkaçı. Hal böyle olunca sanatçı ve TV programcısı Derya Baykal'ın kapısını çaldık.

RENKLERİ SEVİYORUM
"13 yaşından beri örgü örüyorum. Hayatımın her anında örgü oldu. Seyahate giderken bile yanıma ipimi ve şişimi mutlaka alırım. Örgüye konsantre olduğum zaman başka bir konuyu düşünmüyorum; şu motifi, şu rengi kullanacağım derken başka konulardan örgü sizi uzaklaştırıyor. Bu da insanın ruh halimi düzenliyor. Her türlü stresten ve sıkıntıdan uzaklaşıyorsunuz. Örgü örerken çok keyif alıyorum. Özellikle renkler beni örgüde çok ilgilendiriyor. Tek tüze bir şey örmeyi sevmiyorum. Farklı tasarımlar yapmayı, canlı bir renkler kullanmayı seviyorum; sarılar kırmızılar, maviler, morlar... Açıkçası örgü benim için hayatımın olmazsa olmazı. Hobimi bir işe dönüştürdüm ve TV programında da bunu tiyatroyla perçinliyorum. Tiyatrocu olmamın da artısı oluyor bana. Hem eğleniyoruz, hem işimizi yapıyoruz. Özellikle yeni tasarımları ve fikirleri paylaşmak güzel bir şey. İlk defa yaptığımız el işlerini satmak istedik lidyana.com da internet üzerinden tasarladığımız özgün örgü takıları satışa çıkardık. Dünyada da çok moda örgü takılar. Amerika'da çok önemseniyor ve çok pahalıya satılıyor. Sık sık Avrupa'daki yün fuarlarına gidiyorum. Oradan da bilgilenip yenilikleri takip ediyorum." Derya Baykal kadınların örgü örerek aile bütçesine katkıda bulunabileceklerinin altını çiziyor: "Türk halkı örgüyü seviyor ve örebiliyor. Türkiye'de çok marifetli hanımlar var. Çok güzel el işleriel örgüleri yapıyorlar. Tek düze yapılan el işleri dışında farklı düşünceler öneriyorum. Özellikle hanımların örgü örüp aile bütçelerine katkı sağlamalarını destekliyorum. Ekonomik anlamda gelir elde eden çok hanım var. Belediyelerin bu konuda hanımlara daha çok yer göstermesini ve önemsemesini isterim. Onlara farklı şeyler gösterdiğimiz zaman buna çok seviyorlar. Program öncesi ekipte herkes çalışıyor, ben modelleri buluyorum ve farklı tasarımlar ortaya çıkartıyoruz. Onları da programda ağırlayıp yaptıkları işleri gösteriyoruz. İnsan çok gurur duyuyor. Benim annem de çok örgü örerdi. Kızlarıma da annem örgü örmeyi öğretmişti. Zaman zaman kendilerine atkı, şal gibi modeller örüyorlar."

TİYATROCULAR ÖRGÜYÜ ÇOK SEVER
Sadece ev hanımları örgü örmüyor elbette, sanat camiasında da örgü ören çok kadın var. Baykal sanatçıların örgüyü sevdiğini ama en çok tiyatrocuların ördüğünü söylüyor: "Sanat camiasında örgü örenler çok fazla. Özellikle bale ve tiyatro camiasında örgü çok örülür. Genelde bütün tiyatrocu hanımlar örgü örerler. Çünkü tiyatro kulisinde çok vakit geçer ve beklersiniz. Ankara'da olduğum yıllarda Elçin Şanal, Olcay Poyraz, Gülseren Gültunca gibi el işleri yapan ve benim örnek aldığım devlet tiyatrosundaki sanatçı arkadaşlarımdan pek çok kişi vardır. Bu isimleri çoğaltmak mümkün..." Kartopu yün firmasından Sinem Şensoy da örgüye ilginin arttığını söylüyor: "Geçen sene 'Fikir Yumağı' adında bir yarışma düzenledik, çok ilgi gördü. On binlerce kişi el örgüsü tasarımlarıyla yarışmaya katıldı. Öne çıkan tasarımlar arasında; araba kılıfı, Boğaz Köprüsü, el örgü ipinden yapılmış cami, salon mobilya takımı bile vardı." diyor.

BİZE ULAŞIN