Moda dünyasının en ünlü kadınları bu Türk’ü istiyor

Moda dünyasında en az markalar, modeller, stil ikonları kadar ünlü olan bir grup da fotoğrafçılar. Dünyada isim yapan bu bir avuç fotoğrafçının arasına şimdi bir Türk girdi. Dünyanın en ünlü modelleri onu istiyor. Cüneyt Akeroğlu meslek sırlarından Katy Perry'ye, modanın merak edilenlerini Cumartesi Sabah'a anlattı

Bursalı Cüneyt Akeroğlu, dünyanın en iyilerini, dünyanın en saygın medya mecraları için çekiyor. Moda dünyasının mabedi sayılan Fransız Vogue dergisi, 'ilk ben yaparım' iddiasını bir tarafa bırakarak, Akeroğlu'nun bir Türk dergisinde yayınlanan fotoğraflarını sayfalarına taşıyor, model Natalia Vodianova gibi dev isimler, kapak çekimleri için onunla çalışma şartı koyuyor. Bu anlattıklarımın büyüklüğü, moda sektörünün içinden olmayanlar için çok da anlamlı olmayabilir. Tarkan'ın da tüm fotoğraflarını çeken Cüneyt Akeroğlu, Kylie Minogue ve Katy Perry gibi dünyanın en büyük yıldızlarının istediği nadir fotoğrafçılardan. Son olarak bu iki dev ismin stilini tamamen değiştiren ve onları dünyanın en saygın dergilerinin kapakları için fotoğraflayan Cüneyt Akeroğlu ile tepeye tırmanma hikayesinden, ünlülerin kaprislerine, moda dünyasında Türk olmanın avantajlarından, fotoğrafçıların ortak hayallerine kadar moda dünyasında gizli kalan her detayı konuştuk. İşte Cüneyt Akeroğlu'nun anlattıkları:

- Hayaliniz fotoğrafçı olmak mıydı, yoksa başka alanlarda da şansınızı denediniz mi?
- Ben 19 Mayıs Üniversitesi'nde güzel sanatlar okudum ve moda dünyasına tasarımcı olarak girdim. Dört senede sekiz koleksiyon hazırladım, bir taraftan da Türkiye'deki fotoğrafçılarla çalışıp onlara stil yaratıyordum. Zaman içinde fotoğrafçılık kendiliğinden gelişti, bir gün kendimi fotoğraf çekerken buldum. İlk fotoğraf çektiğim günlerden itibaren işlerim çok hızlı ilerledi.

- Geleneksel anlamda bir fotoğraf eğitiminiz yok. Bilgi isteyen bir sektörde nasıl ilerliyorsunuz?
- Bundan önce yaptığım işler, fotoğrafçılığıma katkı sağladı. Mesela ben asla bir stilistin önüme koyduğu kişiyi çekmedim. Biz stil danışmanı ve kreatif direktör ile birlikte çalışırız, çekeceğim ürünün benim hayalimde canlandırdığım kadın olması benim için çok önemli. Bu da aslında dünyanın bir fotoğrafçıda aranan en önemli özellik.

- Dünyaya açılma fikri nasıl gelişti? 'Başaramam,' korkusu yaşamadınız mı?
- 2008 yılında Kristal Elma Ödülü'nü alan ilk moda fotoğrafçısıyım. Ödül listesinde böyle bir klasman yokken, bana bu ödülün verilmesi, beni kamçıladı. Türkiye'de yapabileceğim her şeyi yapmıştım, yeni bir pencere açmanın zamanının geldiğini düşündüm. Ve yavaş yavaş global moda dünyasına girmenin yollarını aramaya başladım.

- Şimdiye kadar kimlerle çalıştınız?
- Natalia Vodianova'dan Lara Stone'a kadar dünyadaki tüm top modellerle çalıştım. Sanatçı olarak 10 Magazine için Marc Almond'ı, V Magazine için Marianne Faitfull'u, V Men için Game of Thrones'un ana karakterlerini çektim. Hepsi dünyada çok yankı buldu ve beğenildi.

- Neden sizi istiyorlar, iyi fotoğrafçı olma konusunda, kıstas nedir?
- Bence iyi fotoğrafçılık, insanların hayalleri ile sınırlı. İyi fotoğrafçı özgün olmalı, bilen bir göz baktığında o karenin kimin elinden çıktını anlamalı. Moda fotoğrafında asıl olan, müşteriyi, modellerin gerçekliğine inandırıp, tanıtılan malları satmaktır. Ben modellerin stillerini kendim değiştirmek istiyorum. Çünkü ben kimi çekersem çekeyim, karşımda benim kadınımı, benim erkeğimi görmek istiyorum.

- Nasıl bir kadın, sizin hayalinizdeki?
- Kendine ait yaşam zevki ve şekli olan bir kadın. Hayalimdeki kadını klasmanlara sokmuyorum, önemli olan şahsına münhasır olması. Güçlü ama aynı zamanda kırılgan, romantik ve seksi, doğallığını kullanarak güzel görünen bir kadın.

- Bu işte ilerlemek, isim yapmak için özgün olmak dışında ne gerekiyor?
- Sabahtan akşama kadar çalışmak gerekiyor. İyi, dünyada yankı uyandıran işler yaptığınız zaman kapılar açılmaya başlıyor. Eskiden Türk Vogue'u için çekim yaparken, model bulmakta zorlanırken, yaptığımız işler göründükçe istediğimiz modelle çalışabilmeye başladık. Bir de sadece iyi iş yapmak da yetmiyor, doğru yerde ve doğru zamanda, doğru isimlerle birlikte olabilmek önemli. Londra'da yaşamak bunun için avantaj.

NATALIE PORTMAN'LA HARİKALAR YARATIRIM
Bu işte gelinebilecek en üst nokta neresi ve siz neredesiniz?
- Dünyanın saygı duyduğu önemli moda dergilerinde düzgün işler yapmak ve önemli markaların kampanyalarını çekmek bu işte gelinebilecek son nokta. Ben şimdiye kadar Fransız Vogue, Fransız L'Officiel, ID, V gibi dergilere çekim yaptım. Eylül ayında üç kapak çektim. Bu benim için çok önemli, çünkü orada inanılmaz bir yarış, sayısız fotoğrafçı var. Çok sayıda iş yapmayı değil, kaliteli çalışmak gerektiğini düşünüyorum.

- Dünyada çekilebilecek en önemli iş, kişi ya da marka hangisidir?
- İsimler çok ama ben en çok Prada'yı çekmek isterim. Fransız Vogue'da işlerim çıktı, ama onlara özel bir iş yapmak dergiler arasında yapılabilecek en önemli iş bence. Kişi olarak da Natalie Portman'la mucizeler yaratabileceğimi düşünüyorum.

- İstanbul Moda Haftası da dahil, ne podyuma, ne de reklam kampanyasına çıkartacak modelimiz yok. Sizce Türkiye nerede yanlış yapıyor?
- Türkiye'den model çıkmıyor, çünkü kadınlar kendileri ile çok oynuyorlar. Türkiye'de tüm kadınların saçları, burunları, kaşları birbirlerine benziyor. Bu yüzden de özel olamıyorlar. Dünyada başkalarına benzeyen kadınlara yer yok.

- Sizce Türkiye'nin en iyi poz veren, modelliği hakkıyla yapan modeli kim?
- Pınar Tezcan, Göksun Çam, Ece Sükan ve İpek Tanrıyar bence Türkiye'nin en iyi isimleri. Arzum Onan, Demet Şener ve Sema Şimşek gibi isimlerle de çalışmayı çok isterdim ama ben bu işe başladığımda onlar artık modellik yapmıyorlardı.

KATY PERRY SAATLERCE ÇEKİMİ BEKLEDİ
- Son olarak Katy Perry ve Kylie Minoque'u çektiniz. Bu isimler mi size ulaştı, siz mi onlara?
- Ben onlara gitmedim, zaten gitmeyi deneseydim bile onlara ulaşamazdım. Bu iki isim de kapak çekimleri için, dergilerin kendilerine sunduğu ve aralarında dünyanın en önemli fotoğrafçılarının olduğu listeyi red edip, özellikle beni istemişler.

- Sizi nereden bulmuşlar, daha önceden tanışıyor muydunuz?
- Tanışmamız bir yana, ben Perry'nin kariyerini bile takip etmiyordum. Perry, benim V dergisine uzun zaman önce yaptığım, İngiltere'nin önemli bir rock yıldızı olan Marianne Faithfull çekimimden beri benimle çalışmak istemiş. Kylie Minogue ise, Natalia Vodianova'nın çekimini görüp İngiliz Elle dergisine beni istediğini söylemiş.

- Henüz, ocak ayında satışa çıkacak Kylie Minogue fotoğraflarını görmedik ama Katy Perry'nin L'Officiel'in kapağındaki fotoğrafları dünyada çok konuşuldu. Perry'nin değişimini nasıl yaptınız?
- Çekimden önce L'Officiel ve Katy Perry'nin beyin takımı, kapakta kullanılacak imaj görüntülerini çalışmışlardı. Fakat, bunların hepsi sanatçının daha önce pek çok kez yaptığı gotik ve pin up kızı imajlarının devamıydı. Çekim günü, karşıma çıkan saçı, makyajı hazır kadın içime sinmedi. Elimizde benim hayalimde canlandırdığım kadını yaratacak hiçbir şey yoktu. Kuaförü, Paris'in Tarlabaşı'sı gibi olan, perukların satıldığı bir mahalleye yolladım, yeni peruklarla geldi ve satın aldığı kahverengi perukları kısacık bir zamanda kızıla çevirdi. Tüm bu işlemler 4-5 saat sürdü.

- Size Katy Perry'i oyalama görevi mi düştü?
- Ben bir taraftan Perry'i oyalamaya çalışıyorum, bir taraftan da dörk kat takma kirpik takılmış, onları çıkartmaya çalışıyoruz. Tabii Katy Perry gerilmeye başladı, çekimden sonra, bir televizyon programına katılması gerek, asla geç kalamaz, hem de kendisini alışmadığı bir şekilde görmek onu huzursuz etti. Beş saatin sonunda çekime başladığımız anda, tüm ruh hali değişti. Çektiğim ilk fotoğrafları çok beğendi. MTV'den New York Times'a kadar dünyanın tüm önemli mecralarında 'Katy Perry'nin inanılmaz değişimi' başlıklarıyla haber oldu bu çekim.

- Kylie Minogue nasıldı?
- Kylie benim için çok önemliydi, çünkü ona hayrandım. Kylie ile yaptığımız çekim çok rahat geçti. Onu da hayal ettiğim kadına dönüştürdüm ve bu onun çok hoşuna gitti.

- Büyük isimlerle çalışmak zor mu? Kaprisleri, egolar var mı?
- Bu durum isme göre değişiyor. Kylie Minogue, dünyanın en tatlı kadını. Profesyonel, aynı zamanda da birlikte çalışılması çok kolay bir kadın. Çekimden sonra beni aradı, 'Fotoğraflar içine sindi mi?' diye sordu. Ama Katy Perry ve ekibi ilk başta çok çetin cevizdi. Herşeyi kontrol altına almak isteyen, önceden bilmek isteyen bir kadındı. Ama bana güvendi ve zor da olsa kendisini bana bıraktı.

TÜRK OLMAK MODA DÜNYASINDA BİR AVANTAJ
- Türk olmak moda dünyasında işleri zorlaştırıyor mu?
- Ben yıllar önce şansımı Paris'te denemiştim. Paris'te moda dünyası çok kapalıydı, Fransızca konuşmayana iş vermiyorlardı. Fakat Londra'da kim olduğunuza, nereden geldiğinize değil, yaptığınız işe bakıyorlar. Aslına bakarsanız, Türk olmanın şöyle bir artısı var; biz İstanbul'da yoktan var etmeye programlı olduğumuz için oradaki imkanlarla harikalar yaratabiliyoruz, beklenmeyen durumlara hazırlıklıyız. Bu pek çok profesyonel fotoğrafçının sahip olmadığı bir meziyet.

- Türkiye'de iş yapıyor musunuz?
- Ben Türkiye'den hiç kopmadım, burada yapılan işleri, reklam kampanyalarını ve dergi çekimlerini takip ediyorum. Az sayıda da olsa, dergi ve markalar için çekim yapıyorum.

- Türkiye'de modayla ilgili yapılan işleri nasıl değerlendiriyorsunuz?
- Ne yalan söyleyeyim, Türkiye'de beğendiğim iş yok denecek kadar az. Bence yapıyormuş gibi görünmek bu sektörde yapılacak en büyük hata. Türkiye'deki pek çok fotoğrafçı, yabancı dergilerde gördükleri çekimlerin ışığını, kadınını, hissini çalmaktan, onları tekrar etmekten ileriye geçmiyor. Bence okuyucuya daha yaratıcı ve özgün işler göstermek gerek. Bu yüzden artık, Türkiye'de de daha çok iş yapmak, kampanyaları ve editoryal çekimleri daha güzel noktalara taşımak istiyorum.

BİZE ULAŞIN