Mutfağın kendisi de iştah açar

Mutfaklarda hijyen ve düzen kadar tasarım da önemli. Tasarım, mutfakta geçirdiğiniz zamanı kısaltabilir, yemeklerinizi daha kolay hazırlamanızı sağlayabilir. Üstelik iyi tasarlanmış bir mutfak iştah da açar

Mutfaklar, evlerimizin en çok özenilen köşelerinden biri. Her ne kadar iş hayatımızla yoğun olsak da mutfağımızın temizliğine ve düzenine apayrı bir özen gösteririz. Çok da haklıyız. Fakat dikkate alınması gereken bir konu daha var. Mutfakların tasarımı da hijyen ve düzen kadar önemli. Çünkü tasarım, sizin mutfakta harcadığınız zaman ve hazırladığınız yemeklerle doğrudan alakalı. Üstelik iyi tasarlanmış bir mutfak, içinde hazırlanan lezzetli yiyecekler kadar iştah da açar.

KENDİNİZE YER AÇIN
Konuyu biraz açalım: Mutfak tasarımında önemli olan konulardan biri, mutfağınızda hangi tarz yemekler pişirdiğinizdir. Mesela mutfağınızda kızartma ağırlıklı ve baharatılı yemekler pişiriliyorsa, dikkat etmeniz gereken konu ilk havalandırmadır. Mutfak tezgahlarının doğru yerleştirilmesi ve mutfağa uygun havalandırma seçilmesi mutfağınızın daha da sağlıklı olmasını sağlar. Fakat eğer çok yoğun çalışıyor ve hazır yemekler tüketiyorsanız, evde de ufak atıştırmalıklar hazırlıyorsanız sizin için uygun olan açık mutfaklardır. Alan müsaitse açık mutfaklarda tezgahın karşısına gelecek şekilde bir oturma grubu da ilave edilebilir. Zamanının çoğunu mutfakta geçirenlere tavsiyemiz ise beyaz eşyalara kullanım sıklığına göre yer ayırmanızdır. Özellikle ocak etrafında kendinize daha çok yer ayırmanız yararınıza olur. Çünkü genellikle yemek hazırlamak için kullanılan alanlar, ocağın yanı başındaki tezgahlardır. Tezgahların altı depolama alanı olarak da kullanılabilir. Dikkat edilmesi gereken bir diğer konu da lavabonun konumudur. Lavabonun pencerenin önüne yerleştirilmesi tercih edilebilir. Size bir önerimiz daha var: Eğer mutfağınızda yer açabildiyseniz, bir derin dondurucu da işinize yarayabilir. Bu dört mevsim istediğiniz gıdaları tüketmenize olanak sağlayacaktır.

MUTFAKTA SOSYALLEŞİN
Geniş bir mutfağın avantajlarından biri de 'yemek odası' olarak kullanılabilmesidir. Mutfağınızda, küçük de olsa bir masa için yer varsa, yemeklerinizi mutfakta yiyebilir, zaman da geçirebilirsiniz. Hatta bir televizyon bağlantısıyla mutfağın daha kullanışlı bir hale getirilmesi de mümkün.

BİZE ULAŞIN