Türkiye'yi günübirlik dolaşın

Günübirlik Trabzon'a ya da Kars'a gitmek, bir günlüğüne de olsa ortamınızı değiştirmek ister misiniz? Uçakla uygun fiyata, günübirlik geziler mümkün. Yazarlar, sanatçılar, gazeteciler her biri kendi şehrini sizin için yazdı

Günübirlik gezi deyince hepimizin aklına yaşadığımız kente yakın, otomobille gidip, dönebileceğimiz yerler geliyor. Oysa ki günübirlik ülkenin bir diğer ucuna gitmek mümkün. İsterseniz Trabzon, isterseniz Eskişehir, yeter ki isteyin... Yapmanız gereken planlı davranıp erkenden uçak biletlerini almak, sonrası kolay. Birçok şehre sabah makul saatte gidip, akşam da en geç 23.55'te dönebileceğiniz uygun fiyatlı uçak seferleri mevcut. Bu şehirlerden 10'unu o kenti iyi bilen gazeteci, sanatçı ve yazarlara sorduk: En iyi kahvaltı, öğlen ve akşam yemeği için nereye gidilmeli, hangi tarihi yerler mutlaka görülmeli, alışveriş için ideal yerler neresi?


KARS
SADECE KAHVALTI İÇİN BİLE GİDİLİR
Ahmet Örs, SABAH Gazetesi Yemek Yazarı
Kars, Türkiye içinde uçakla ulaşabileceğiniz en uç noktalardan biri. Ancak eskiden İstanbul'dan otobüsle 12 saat süren Kars yolculuğu artık uçakla sadece iki saat. Kars, gerek gölleri buz tutan uzun kışı, gerekse temmuz ayında başlayıp bölgeyi cennete dönüştüren ilkbaharı ile benim en favori kentim. Her ne kadar teorik olarak aynı gün içinde Kars'a gidip dönmek mümkün olsa da, ben, hiç değilse bir geceyi burada geçirip kentin biraz olsun tadına varın derim. Sırf Halit Paşa Caddesi üzerindeki Karstore'da çay, köy yumurtası, pişi, kete, Kars gravyer ve kaşarı ile yörenin nefis balından oluşan köy kahvaltısını tatmak için bu kente gidilebilir. Gelelim öğlen yemeğine Dilek Adıgüzel adlı memur emeklisi hanım Ordu Caddesi üzerindeki Hanımeli adlı küçük lokantasında eli lezzetli ev hanımlarıyla birlikte çeşit çeşit Kars yemekleri hazırlayıp sunuyor. Hanımeli'ne bir alternatif ise Valilik karşısı Şehit Polis Nuri Yıldız Sokak'taki Kaz Evi. Akşam yemeği için de iki seçeneğim var; 58 yıldır nefis yemekleriyle ünlü Kristal adlı esnaf lokantası ile Kars'ın organik otlaklarında yetişen sığır etinin lezzetini tadabileceğiniz Şentürk Usta'nın Kazım Paşa Cad. Garanti Bankası yanındaki Tadım Döner'i. Zamanınız kısıtlı; önceden Kars Kent Rehberi adlı kitabı edinip inceleyip fikir sahibi olmanızı salık veririm. Rus işgali ve Türk savunmasına ait pek çok belge, fotoğraf ve resmi barındıran Gazi Ahmet Muhtar Paşa'nın Ortakapı Mahallesi'ndeki konağı ile dolaşmaya başlayabilirsiniz. Kars Kalesi'ni hiç değilse aşağıdaki çay bahçesinden izleyebilir, yakınındaki Hasan Harakani Hazretleri'nin türbesini ziyaret eder, yanı başındaki 12 Havariler Kilisesi'ni gezebilirsiniz. Vaktiniz kalır, önceden haber verirseniz Namık Kemal Evi'nde Halk Aşıkları Derneği size küçük bir sunum bile düzenleyebilir. Kentin merkezi tarihi taş binalarla dolu; sırf sokaklarında dolaşmak bile tekrar Kars'a gelmeniz için sizi baştan çıkarmaya yeter. Kazım Paşa Caddesi sağlı sollu yerel peynir imalatçılarının satış mağazalarıyla dolu. Yöresel peynirler, bal, özellikle de Kars'ın 10 bin yıllık geçmişi olan Kavılca bulgurunu almadan dönmeyin. Benim favori dükkanım; Büyük Zavotlar.

TRABZON
SÜMELA'YI GÖRMEDEN OLMAZ

Tayfun Pirselimoğlu, Yönetmen
Trabzon'da Ayasofya Müzesi'nin bahçesinde kahvaltı gerçekten çok hoş olur. 130 yıllık Kalkanoğlu Pilavcısı (Tel: 0462 321 3086) ise öğlen için iyi bir durak. Burada sadece kavurmalı ve fasulyeli pilav ile hoşaf yapılıyor, gerçekten çok özel bir yer. Akşam yemeği için Cemil Usta'da (Tel: 0462 228 91 04) Akçaabat köftesi yemek gerek. "Trabzon'a geldik, balık yiyelim," derseniz Morina Balıkçısı (Tel: 0462 752 20 23) var. Balık çorbası ve balıkları güzeldir. Sümela Manastırı her ne kadar çok kötü restore edildiyse de mutlaka görülmeli. Alışveriş için yolunuzu Kemeraltı'na düşürün. Çok özel bir alışveriş yeridir.


BİZE ULAŞIN