Gündüz hakem, gece travesti

Hakem Halil İbrahim Dinçdağ, gay olduğu ortaya çıkınca, kendisine maç verilmemişti. Brezilya'da ise hakem komitesi daha anlayışlı: Fernandes Gama'nın geceleri kadın kıyafetleriyle bir kulüpte dans etmesi, hakemlik yapmasını engellemiyor

Cuma 17.11.2012
ABONE OL
Brezilya'nın bölgesel liglerinden Ceara'da orta hakemlik yapan Valerio Fernandes Gama (33), nüfus kağıdına göre erkek. Zaten erkek hakemlerle birlikte görev yapıyor. Ancak bundan bir süre önce Valerio'nun bir başka özelliği ortaya çıktı; o aslında bir travesti. Gündüz sahalarda maç yöneten Gama, geceleri bir kulüpte kadın kıyafetleriyle dans ediyor. Ülkenin kuzeydoğusundaki Ceara eyaletinin en önemli şehirlerinden biri Fortaleza. Bundan bir süre önce, kentin takımlarından Ferroviario'nun oyuncuları gittikleri gece kulübünde şaşırtıcı bir keşif yaptı: Bir kişi spot ışıkları altında dans ediyordu ve futbolculardan biri "Bu, hakem Fernandes Gama değil mi?" diye sordu.

GECE İSMİ LALESKA
Bunun üzerine futbolcular emin olmak için topuklu ayakkabıları ve dekolte elbisesiyle bir kadından farksız olan bu kişiyi soru yağmuruna tuttu. Ve hakem Gama durumu itiraf etmek zorunda kaldı: "Evet, benim Fernandes Gama. Ama geceleri dans etmek için çıktığımda Laleska ismini kullanıyorum." Olayın ortaya çıkmasıyla birlikte, 23 yaşından beri hakemlik yapan Gama tüm dikkatleri üzerine çekti. Haber öyle büyük bir sansasyon yarattı ki, birkaç gün içinde neredeyse bütün kulüpler ve futbolcular, hakem Gama'nın çifte hayatını öğrendi. Ona da artık yapacak tek bir şey kalmıştı: Basına açıklamak. Ülkenin en çok okunan gazetelerinden birine, Folha de Sao Paulo gazetesine röportaj verdi. Sekiz çocuklu bir ailede yetişen Fernandes Gama, olayın ortaya çıkmasıyla babasının kendisini reddettiğini, buna karşılık annesin ise sahip çıktığını anlattı. Hakaretlerden, oyuncuların sahada kendisiyle dalga geçmesinden korktuğunu vurgulayan Brezilyalı hakem, hiçbir şeyin düşündüğü gibi olmadığını da yaşayarak görmüş. Hatta artık maçlarda oyuncuların kendisine karşı daha anlayışlı bile davrandıklarını söylüyor. Seyircilerden de şimdiye kadar aleyhte hiçbir tezahürat gelmemiş.