Niye hepimiz star olamıyoruz?

Ekranlarda bir sürü program ve dizi var. Her gün yeni bir 'ünlü'müz oluyor. Ama star dediğimiz isimler bir elin parmağını geçmiyor. Çünkü starlık zor müessese. Öyle senden, benden, her önüne gelenden star olmuyor. Neyimiz eksik, boyumuz mu fazla uzun, kilo fazlamız mı var, gözümüz kahverengi diye mi, komik mi değiliz? Biz nerde yanlış yaptık? Nedir? Peki olandan nasıl oluyor?
Geçen gün, menajerlik ve dublaj işine 20 yılını vermiş Duygu Başara ile sohbet ediyorduk.
Başara, birçok ismin menajerliğini yapıyor, yeni starlar keşfediyor. Star ışığı denen şeyden söz etti.
O ne menem bir ışıksa bizde yokmuş. O yüzden olamıyormuşuz... İşte Başara göre star oyuncu tarifi:
Kadın ya da erkek fark etmez, kişinin bir star enerjisi olmalı. Bir ortama girdiğinde, baktıran bir enerjisi olmalı. Bu güzellik ya da yakışıklılıkla ilgili değil. O aura yoksa, karizma yoksa, star olmaz.
Oyunculuk konusunda kendini yetiştirmeli.
Türk seyircisi, beyaz tenli, yuvarlak hatlı, koyu renk saçlı kadınları star görüyor. Çok Avrupai, sarışın kadınlar bizim seyircimize hitap etmiyor. Sevecen, sıcak ve mütevazılığını hissettiren kadın oyuncular beğeniliyor. Ekranda 'snopluğunu' hissetiren kişiyi halk eliyor.
Erkekte ise yağız delikanlı seviyoruz.
Sarışın erkek beğenilmiyor. Kıvanç Tatlıtuğ bir istisna! Ama bizim halkımızın genel eğilimi Kenan İmirzalıoğlu yönünde. O ne yapsa izlenir.
Hem Türk tipi, hem sıcak, içinizden bir şeyleri koparıyor.
Bugüne kadar kadın starlar hep minyonlar arasından çıktı. Ama bu eğilim giderek değişiyor.
Yeni jenerasyon çok uzun ve artık kadın starlarımız boylu poslu olacak. Çünkü erkek starların tümü uzun boylu. Kadınlar da o açığı kapayacaklar önümüzdeki yıllarda.
Kapris ve ego starlarda olması gereken bir unsurmuş gibi görünse de, egosu çok yüksek, kaprisi çok fazla insanı halk kendi starı yapmıyor.
Halk kendine benzeyen, tavırlarıyla da bunu gösteren insanları star olarak kabul ediyor. Çünkü o enerji ekrandan geçiyor.
Özellikle parlamak üzere olan oyuncu, kendi özelliklerini canlandırdığı karaktere ister istemez yansıtıyor ve halk tüm olumsuz karakter özelliklerini alıyor. Snobluk, insanları küçümseme, kapris gibi unsurlar varsa işiniz çok zor. Halk cin gibi!
Bir dizide minicik rolde yer alan herkes kendini çok önemli sanıyor. Ama bir diziyle olacak iş değil bu. Bunun yanı sıra pırıl pırıl insanlar var. Birinin star olup olmadığı ilk işiyle anlaşılmaz.
Star, ne yapsa izleten kişidir!
Star olmayı kafaya koyan, o ışığa sahip olan, yukarıdaki özelliklere sahip kişilerin yapması gereken, daha doğrusu yapmaması gereken şeyler de var. Mesela gece hayatı çok önemli. Paparazzilerin gittiği yerlerde olmayacak bir star.
Yaşatısına dikkat edecek. Bir star rolüyle haber olmalı.
Ve son olarak erkek starlar evli olamaz! Evlenince işin büyüsü kaçıyor: Kıvanç ya da Kenan evlense, insanlar yine izler ama, eski büyüyle değil...

BİZE ULAŞIN