Öğrenciyken yaptıkları tatil, yurt projesine ilham verdi

Ünlü tasarım firması Autoban'ın kurucuları Seyhan Özdemir ve Sefer Çağlar, öğrencilik yıllarında Avrupa'da hostellerde kalarak yaptıkları tatilden ilham alarak İstanbullu öğrenciler için yurt benzeri bir yaşam alanı tasarladı. Yeni açılan Republika farklı üniversitelerden öğrencileri, akademisyenleri ağırlıyor

Öğrencilik yıllarında herkes küçücük yurt odalarında, üç artı bir olduğu halde beş kişinin paylaştığı apartman dairelerinde kalmıştır. Yine öğrencilik tatillerinde özellikle Avrupa seyahatlerinde ranzalı odalarda kaldığınız hosteller en ucuz ve kolay yer bulunan seçenektir. Üniversite yıllarında küçük bir odayı paylaşırken edindiğiniz hayat deneyimi kalan hayatınız boyunca işinize yarar. Şimdi İstanbul'da öğrencilerin bu en güzel ve en eğlenceli yıllarını daha rahat geçirebilmeleri için yepyeni bir yer yapıldı. Republika Academic Aparts adlı bu merkez BLG Capital tarafından hayata geçirilmiş. Ortaköy'de ve Büyükçekmece'de birer tane bulunan bu merkezler, üniversite öğrencilerine, akademisyenlere ve iş hayatına yeni atılan gençlere kısa ve uzun dönem konaklamaları için imkan sunuyor. Republika Academic Aparts'ta yemekhane, kafeler, fitness center, çamaşırhane, kuaför, market, revir, play station odası, oda temizleme hizmetleri, depo ve otopark imkanı gibi hizmetler bulunuyor.

YAŞAMAK İSTEDİĞİMİZ YERİ TASARLIYORUZ
Bu binaları tasarlayanlar da üniversite yıllarını bir arada geçirmiş iki tanınmış mimar, Autoban'ın kurucuları Seyhan Özdemir ve Sefer Çağlar. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi'nde eğitim gördükleri yıllarda ikili, mühendis bir arkadaşlarıyla birlikte bir arabayla Avrupa yollarına düşmüş. İtalya, Yunanistan gibi ülkeleri gezmişler. Bu sıdindikleri tecrübeler de Republika Academic Aparts'ı hazırlarken onlara yardımcı olmuş. "Kendi yaşamak istediğimiz gibi yerler tasarlamak istiyoruz, biz böyle güzel yerde öğrencilik görmedik" diyen Sefer Çağlar, "Öğrencilik dönemimizde bir aylık bir hostel maceramız oldu. 1998 yılında Mimar Sinan Üniversitesi'nde okurkendi. İçmimar, mimar ve mühendis üç arkadaştık. Burayı tasarlarken de bu enteresan seyahatimizi düşündük," diyor. Seyhan Özdemir ise bu tecrübesini ve Republika'yı tasarlarkenki hedeflerini, "Burayı tasarlarken kendimizden örnek aldık. 'Biz de öğrenci olduk biz de hostellerde kaldık' dedik. Öğrencilik zamanımızdaki Avrupa seyahatimizde hostellerde kalırken küçük yerlerde ne gibi ihtiyaçlar olduğunu gözlemlemiştik. Fransa'da İtalya'da farklıydı. Genelde hep çok basit ve çok düşünülmemiş şeyler... Masaysa masa, yataksa yatak vardır. Ama kendilerine ait bir dünya yaratamayacakları ortamlarda kalırlar. Burası öğrencilere bugünden gelecek için kafalarında bir dünya yaratabilecek bir ortam sunuyor. Güzel bir başlangıç noktası bizim için. Burada da ihtiyaçların karşılanmasını ve bir arada olma duygusunu yaratmayı hedefledik. Bir ortak hayat kuralım istedik. Ortaklaşa kullanabilecekleri sosyal alanlar var. Bir arada yaşama algısını yaratmaya çalıştık. Her şeyin işlevine uygun yapıldığı bir standart sunalım istedik. Bunu yaparken, herkesin yaşam alanını kendine özel hale getirebilmesini de sağlamaya çalıştık. Üç kişi aynı odada ama hepsinin yaşam alanları var. En küçük birimden en büyüğüne kadar bunu yapmaya çalıştık. Çok küçük bir stüdyo gibi aslında bunlar. Gereksiz hiçbir detaya yer verilmemiş fonksiyondan gelen bir estetik olmasını istedik," diyerek anlatıyor.

SOSYAL HAYAT ÖNEMLİ
Republika Genel Müdürü Ayşegül Özgen de öğrencilerin sosyalleşmesini hedeflediklerini söylüyor: "Farklı üniversitelerden, hatta farklı ülkelerden gelen öğrenciler bir arada. Henüz eylül başında açıldık ama burada şu anda pek çok farklı ülkeden öğrenci yaşıyor. Bilgi Üniversitesi'nden, Galatasaray Üniversitesi'nden öğrenciler var. 15 farklı tipte oda var, 645 kişilik kapasitemiz var. Herkes kendi bütçesine uygun oda seçebiliyor. Oda fiyatları 599 Avro ile bin 599 Avro arasında değişiyor. Ama buna elektrik su gibi fiyatlar dahil. Üstelik evde ihtiyacı olabilecek tüm eşya ve ihtiyaçlar var. Ulaşım için servislerimiz de var. Şehir dışından gelecek aileler ve öğrenciler için okullara ve Taksim'e seferler düzenleniyor. Öğrencilerin sosyal ve kültürel faaliyetlerine de önem veriyoruz. Burada çalışma alanlarından yazlık sinemaya kadar pek çok mekan var. Dahası da burada kalanların istekleriyle şekillenecek."

BİZE ULAŞIN