Tuncel Baba'nın en sevdiği 5 film

Tuncel Kurtiz, 18. Gezici Festival için izlemekten bıkmadığı beş filmi seçti. Kurtiz, seçkideki Leopar'ı Kenan İmirzalıoğlu ve Berrak Tüzünataç'a da izletmiş

Usta oyuncu Tuncel Kurtiz'in en sevdiği ve defalarca izlediği beş film hangisi dersiniz? Bu sorunun cevabını Ankara Sinema Derneği'nin düzenlediği 18. Gezici Festival veriyor: Leopar, Her Türlü Kuşkunun Ötesinde Bir Yurttaş Hakkında Soruşturma, 2000 Yılında 25 Yaşında Olacak Jonas, All That Jazz ve Nashville. Bu beş film 30 Kasım'da Ankara'da başlayacak, sonra Sinop'a gidecek festivalde gösterilecek. Peki Kurtiz binlerce film arasından neden bu filmleri seçmiş? Festival için kaleme aldığı yazıda "Yüzlerce film arasından beş tane seçmem gerekince işte bunlar, tekrar tekrar seyrettiklerimden ilk aklıma gelenler," diyor, bu yapımlar için. Ki bu filmleri izlerken hep yanında birileri olmuş: "Benimle Leopar'ı izlemeyen kalmamıştır. Hatırladıklarım, Fikret Kuşkan, Kenan İmirzalıoglu, Berrak Tüzünataç..." demesi de bu yüzden. Bu seçimi yapmak elbet zor olmuş Kurtiz için. Kaygılı da! Kaygısını da "Küsmez mi bana yüzlerce film ve rejisör ve oyuncu," cümlesinden anlıyoruz. Ama bu filmler ve yönetmenler dışında da gözdeleri var: "Orson Welles, özellikle Dava, Cassavetes, John Huston, Szabo, Liliana Cavani, Liv Ullmann, Milos Forman, özellikle İtfaiye Balosu, Coppola ve Kıyamet, bir kez daha Marlon Brando ve daha niceleri. Ve bizimkilerden iki Zeki'nin (Zeki Ökten, Zeki Demirkubuz) filmleri Sürü, Düttürü Dünya, Kader, Masumiyet... Yılmaz'la ilk göz ağrımız Umut, en az filmi kadar beğendiğim Duvar'ın belgeseli... Daha eskilerden Metin Erksan'dan Kuyu ve Muhsin Ertuğul'un Aysel Bataklı Damın Kızı..." Gezici Festival'de başka ne var derseniz? Bugüne kadar 30 şehre film götüren festivalde, bu yıl Ankara ve Sinop'a gidecek, Türkiye Sineması 2012, Savaşla Büyümek, Büyülenmenin Ötesi: Larry Jordan Toplu Gösterimi, Kısa İyidir ve Çocuk Filmleri, Üretim Hatası bölümlerinde yaklaşık 100'e yakın film gösterecek. www.gezicifestival.org

Leopar: Visconti'nin yönettiği film, 1860'larda İtalyan aristokrasisinin çöküşü ve burjuvazinin yükselişine bir prens ve bir köylünün, değişen hayatları üzerinden bakıyor. 1963'te Altın Palmiye kazanan filmde, Burt Lancaster, Alain Delon ve Claudia Cardinale gibi efsanevi oyuncular rol alıyor.

2000 Yılında 25 Yaşında Olacak Jonas: Yönetmen Alain Tanner ve yazar John Berger'i bir araya getiren yapım, 1960'larda, daha iyi bir dünya kurma umutları yıkılmasına karşın yaşamlarına devam eden bir grup eski devrimcinin öykülerini anlatıyor.

Her Türlü Kuşkunun Ötesinde Bir Yurttaş Hakkında Soruşturma: Elio Petri'nin imzasını taşıyan yapım bir polisin işlediği cinayet üzerinden devletin otoritesini sorguluyor.

Nashville: Usta yönetmen Robert Altman imzasını taşıyan yapım, 24 karakterin öykülerini kendi özgün tarzıyla anlatırken, ABD'nin 1970'lerdeki politik dönüşümü üzerine çarpıcı bir eleştiri sunuyor. Film, 1976'da en iyi film ve yönetmen dahil beş dalda Oscar'a aday olmuştu.

All That Jazz: Bob Fosse'un yönettiği New Yorklu bir koreografın yaşamından kesitler içeren All That Jazz, otobiyografik bir film. Fosse'a 1980 yılında Altın Palmiye kazandıran ve dört dalda Oscar alan All That Jazz, Roy Scheider ve Jessica Lange'ın oyunculuklarıyla unutulmaz filmlerden biri.


BİZE ULAŞIN