WiFi noktaları şehrin en tanınmış yeri

Şehirler kendilerini artık ücretsiz kablosuz ağlarla tanıtıyor. Belediyeler, mağazalar, mahalleler, kafeler Twitter, Instagram ve Facebook üzerinden fotoğraf ve video paylaşımının özgürce yapıldığı alanlarla şehri ve mekanları tanıtıyor

İnternet kullanımı uçak, otobüs, deniz otobüsü, hava limanı, otogar ve limanlar da kapsama alanına girdi. WiFi ev ve iş yerlerinden yaşam alanımıza girdi ama artık şehirler ücretsiz internet ile tanınıyor. İnternet ve sosyal ağların hayatımıza daha çok dokunması her zaman krizlere neden olmuyor. Kafeler, restoranlar onlar yetmezmiş gibi ulaşım için beklediğimiz hava, kara, ve deniz limanları kapsama alanında. Cep telefonu anlatmak istediklerimize yetişemeyince klavyeli bir bilgisayar veya tablet derde deva WiFi noktası ile birleşince ilaç niyetine internete sarılıyoruz. Gördüğünüz güzel şeyleri paylaşmanın yolu internetten geçiyor. Eğer kararsız biriyseniz, onay isteyen Tweet'lerle kendi kendinize yönünüzü bulmaya çalışmanız, doğal bir davranış. İşte kablosuz ağlar kararsızların yolunu aydınlatıyor.

ŞEHRİN TANITIMI
Peki kablosuz ağların şehirleri nasıl değiştirebileceğini tahmin edersiniz? Yerli ve yabancı turistler gezdikleri yerde yaşadıkları deneyimi, gördükleri resmi, manzarayı unutamıyorlar. ABD'nin New York şehrinde High Line adı verilen eski bir demir yolunun yürüyüş alanına çevrildiği bir bölge var. Bu yürüyüş alanının güney ucunda Chelsea Market var. Tarihi bir binanın yiyecekten giyime farklı ürünlerin sergilendiği harika bir alışveriş alanı. Binanın diğer ucunda Apple Store var. Bu projeyi bir sivil örgüt gerçekleştiriyor. Marketin bulunduğu alanda kablosuz internet bağlantısı var. Bu konsepti beğenenlerin dünyanın her yerinden dostlarıyla paylaşması ve harita üzerinden işaretlemesi için.

VİDEO VE FOTOĞRAF PAYLAŞ
Her gün binlerce insan bu ücretsiz WiFi ile o bölgede fotoğraf ve videolar çekip paylaşıyor. Four Square üzerinden kafe, restoran ve o bölgede yer bildirimi yapıyor veya Facebook ve Twitter üzerinden paylaşıyor. İşte bu kablosuz altyapı tavsiye edilme oranını büyük ölçüde artırıyor. İnsanlar artık bu doğal basit önerilere göre hareket etmeyi seviyor. Yeni yerler keşfederek dostlarıyla paylaşmayı seviyor. İşte kablosuz ağlar bu paylaşımın en önemli altyapısı haline geldi.

WİFİ NOKTASI NDA HIRSI ZLIĞA DİKKAT!
Kablosuz bedava ağı bulunca hemen üstüne atlamayın. Bankacılık ve diğer şifre kullandığınız uygulamaları kullanırken mutlaka ekstra güvenlik yazılımı kullanın. Şifrenizi aynı değil, farklı aralıklarla değiştirin. Doğum tarihi gibi kolay tahmin edilecek şifreler kullanmayın. Telefonunuza veya bilgisayarınızda mümkün olduğunca takma isim kullanın. Bluetooth bağlantısıyla adres defterinizin ele geçirilmesini önleyin.


BİZE ULAŞIN