Tatilde alışveriş yapmadan, asla!

Tatilci bavulu alır, içine önce mayo, güneş kremi, şapka, gözlüklerini atar; ardından sandalet, hırka, tişörtleri. Gerçek tatilci bunları büyük bavulun içine yukarıdan bir karış boşluk bıracak şekilde yerleştirir. Nedeni belli: Şehrin kahvelerini, lokantalarını, tarihini hatmettikten sonra geliriz diğer önemli kısma. Alışveriş sokaklarında gezilecek, küçük butikler keşfedilecek, başkalarına hediye alma bahanesiyle takı, ayakkabı, pantalon, çanta istiflenerek o boş yerler dolacak. O halde, yaz aylarında Paris, Roma, Dubai ekseninde dolaşan tüm alışveriş tutkunlarına gelsin bu haftanın yazısı, hangi mahallede dolaşmalı, aynısının tıpkısının benzeri olmayan parçaları nereden almalı?

Dubai alışveriş merkezi
Dubai alışveriş ve yeme-içme hayatı, hava koşulları yüzünden, hepsi bir kasaba büyüklüğünde olan alışveriş merkezleri içesinden yaşıyor. Dünyanın en büyük alışveriş merkezi ünvanını elinde tutan Dubai Mall'da Bloomingdale's; Galeries Lafayette; Chanel, Dior, Louis Vuitton gibi moda evlerinin mağazalarının olduğu Fashion Avenue; evinize bir şeyler almak için Pottery Barn; sadece erkeklere jean pantolon, oduncu gömlek tasarlayan Denim& Supply by Ralph Lauren; Korres; Henry Holland, Manoush gibi markaların satıldığı S*uce; Manolo Blahnik, Repetto, Molton Brown, Diptyque gibi sayısız dükkan var. Ayrıca çocukların ilgisini çekmek için akvaryum, atari salonu gibi güzellikler, tam ortasında da yarım saatte müzik ve ışık gösterileri eşliğinde devam eden bir su şovu düşünülmüş. Emir'in kendi adına yaptırdığı Emirates Mall içindeyse Harvey Nichols; Celine; Dubai'nin Colette tarzındaki concept butiği Boutique 1; Christian Louboutin; eve hediye için de Crate&Barrel mağazaları; ayrıca tam teşekküllü kapalı kayak merkezi var. BurJuman Emirates ve Dubai Mall yanında bağ evi konumunda kalsa da Saks Fifth Avenue yüzünden halk arasında popüler.

Roma'ntik pazarlar
Roma bir dilimi yirmi santim boyundaki pizzaların, el yapımı makarnaların, iyi şarküteri ve peynir ürünlerinin, şarabın cenneti. Bu yüzden Roma'dan yiyecek içecek alışverişi yapmadan dönenleri bir ziyafet bekleyen arkadaşları ayıplıyor. 140 yıldır Campo Dei Fiori'de her gün kurulan pazardan makarna, porcini, limoncello alışverişleri yapıldıktan sonra yine meydandaki Norcineria Viola'dan çeşit çeşit salamlar uygun fiyatlara istiflenip bavula atılmalı. Porta Portese'ye bir pazar sabahı erkenden uğrayıp vintage mallara, plaklara, takılara, yerel tasarımcıların eserlerine bakılmalı. Pazarları hariç, haftanın diğer her sabahı Mercato delle Stampe'ye uğrayıp antika, eski kitaplar, printler, kartpostallar alınmalı. Çarşambaları ikinci el bardak, tabak, bavul, şapka camiasında neler olduğunu görmek için The Via Sannio marketine uğranmalı. Pazar gezmek yerine mağazadan alışveriş etmek isteyenlere not: Prada, Gucci, Etro, Dolce e Gabbana, Miu Miu, Bottega Veneta, Missoni, Versace, Tod's gibi İtalyan modacıların dükkanları Piazza Spagna'da bulunuyor.

Paris'in butikleri
Paris'e gidildiğinde yapılması gerekenlerin başında:
1. Champs- Elysees'deki La Fayette'in butik katına çıkıp kişiye özel danışmanla gezmek.
2. Les Halles'in dükkanları arasında kaybolmak.
3. Printemps'ın iç çamaşırı, çanta, kozmetik, şapka reyonlarından bulunanlarla Parisli kadınların şık stilini kendine uyarlamak.
4. Tavanı Gustave Eiffel tarafından yapılmış Le Bon Marche'nin önce rafları sonra yiyecek katında kaybolmak. Bunlar tamam, peki ya sonra? Özel, numune, eşsiz parçalar nerede?
Kilo Shop'ta... İsminden de tahmin edebileceğiniz gibi burada her şey kilo ile satılıyor. Yeşil etiketli ürünlerin kilosu 30, kırmızı etiketlilerin 20 Euro. Fulardan kürke her türlü ihtiyaca uygun malzeme var (67 Rue de la Verrerie).
1500 metrekarelik Merci'de... Mobilyadan Aesop kozmetik ürünlerine, Merci'nin muhteşem kokan mumlarından kırtasiye malzemelerine, Mulberry'den Jerome Dreyfuss'a, Isabelle Marant'dan Acne'ye, yok yok. Ayrıca tüm gün yakınından ayrılmayın diye kahve, bir de kütüphane yapmışlar (111 bd Beaumarchais).
Colette'te... Alt katında kitaplar, ruby kasklar, aksesuvarlar, tişörtler, fotoğraf makinaları; üst katında müze resmiyetinde dizilmiş, pre-fall koleksiyonlarının giydirildiği cansız mankenler ve kozmetik bölümü... (213 rue Saint-Honoré)
Marais'de... Gelelim Paris modasının merkezi Marais ve onun birbirinden özel butiklerine. İkinci el giyisi dükkanı arıyanlar 27 Rue de Poitou'daki Violette & Leonie'ye uğruyor, Marc Jacobs çantaları 14, Kenzo kabanlar 200 TL'ye alıyor. Yok ben yeni, genç, başka markalar merak ettim derdi olanlar da Charlotte Sometime ipek şortları, Eple & Melk tişörtleri, Daydream Nation penyeleri, Anniel ayakkabıları için Matieres & Reflexion'da takılıyor. Hemen yanında 19 numarada.

BİZE ULAŞIN