Superman hep güzel günlerin kahramanı oldu

Superman'i, biyografisini yazacak kadar iyi tanıyan ABD'li eleştirmen Glen Weldon, 75 yılda Superman'in geçirdiği değişimi, onun insanlık için ne anlama geldiğini anlattı

Man of Steel filmi vesilesiyle Superman tekrar kendini hatırlattı. Bu yıl 75. yaşını kutlayan Superman'i en iyi tanıyan isimlerden biri Glen Weldon. Çünkü o, Superman: The Unauthorized Biography (Superman: Gayrıresmi Bir Biyografi) adlı kitabın yazarı. Deniz biyolojisi okumuş olsa da popüler kültüre olan aşkı onu üniversiteden sonra başka bir yola yönlendirmiş. Şimdilerde ABD'deki NPR'da editörlük ve popüler kültür eleştirmenliği yapıyor. Biz de filmi bahane edip Weldon'la Superman'i konuştuk.
Superman'in biyografisini yazma fikri nereden çıktı?
- Çocukluktan beri Superman en sevdiğim kahramandı. Herhalde şimdiye kadar Superman'in göğsündeki S sembolünü binlerce banyo aynasına çizmişimdir. Zaten o sembol, çizmeyi öğrendiğim ilk şeylerden biriydi. Çocukken Süper Arkadaşlar diye bir çizgidizi vardı Amerika'da. Superman'le ilk defa orada tanıştım. Sonra Susam Sokağı'nda gördüm onu, çocuklara S harfinin nasıl kullanılacağını öğretiyordu. Çünkü S en sevdiği harfti! Biraz büyüyünce, 1950'lerde George Reeves'in oynadığı Superman dizisinin yeniden gösterimlerini izlemeye başladım ve artık karakterle aramızdaki bağ kesinleşmişti. Bu kitabı yazma fikriyse editörümden geldi. Normalde süper kahramanlarla ilgilenmeyen insanlara o hikayelerin değerini anlatan yazılarımdan ilham almış olacak; benden, Superman'in 75. yıldönümünde kitabını yazmamı istedi. Bu, benim için büyük bir onurdu ve hemen kabul ettim.
- Superman denilince sadece Amerika'da değil, bütün dünyada insanların aklına çok keskin bir resim geliyor. Peki kahramanın temel felsefesi nedir?
- Superman'in görsel tasarımında olsun, kullandığı metotlarda olsun, hikayelerin anlatım tarzlarında olsun, 75 yılda çok şey değişti. Çünkü bunların hiçbiri aslında Superman değildir. Superman bir ideali temsil eder ve karakterin felsefesinde değişmeyen iki temel unsur var. İlki, Superman başkalarının ihtiyaçlarını kendi ihtiyaçlarının önüne koyar. Diğeriyse Superman hiç pes etmez. Bunlar olmazsa olmaz. Superman, insanların kendilerini bağdaştırabileceği bir kahraman değil, insanların inanacağı, sığınacağı, güveneceği bir kahramandır. Bizden iyidir. Bizim olmaya çalıştığımız ideallerin bileşkesidir. Zaten adı üstünde. Ulaşmak için çaba göstereceğimiz güzel yarınları temsil eder. Zaten bundan dolayı da Superman'in lakaplarından biri Yarının Adamı'dır.
- Bütün süper kahraman hikayelerinde, böyle bir idealizm yok mudur zaten? Superman'in farkı ne?
- Bir yere kadar evet. Ama klasikleşmiş her süper kahraman, toplumsal psikolojimizin farklı bir tarafına hitap eder. Mesela Batman, bize geçmişimizi anlatır. İnsanlığın gölgesidir; gurur duymadığımız yanlışlarımızın temsilidir. Örümcek Adam ise suçluluk duygumuzdur. Kendimize olan güvensizliğimizdir. Komplekslerimizdir. Zaaflarımızı espri yaparak kapatma isteğimizdir. Superman ise her anlamda mükemmelliği temsil eden bir karakterdir. Ve temel felsefesi, varoluş sebebi bahsettiğim iki temel unsur ve bize gösterdiği hedeftir: 'Şimdi olduğumuzdan daha iyi olabiliriz.' Her şey değişebilir ama bu felsefe değişmez.

BİZE ULAŞIN