Babanın dediği olur

Dünya: Yeni Bir Başlangıç filminde hikaye Will Smith'e ait. Oğlu da başrolde. Bu gibi kibir göstergeleri sinemada sıkça görülür ama film o kadar kötü ki, burada çok göze batıyor...

Ufolarla ilgili komplo teorilerinde aklımın almadığı en büyük detay, o kadar yüksek teknolojiye sahip uzaylıların, dünyaya gelip çakılmalarıdır. Gelin görün ki, aynı talihsizlik M. Night Shymalan'ın yeni filminde, kıyamet sonrası pılını pırtısını toplayıp uzayın derinliklerinde başka bir gezegene göç etmiş insanoğlunun en elit uzaygemisinin başına geliyor. Kaza sırasında birbirinden 100 km uzağa düşen iki parçaya ayrılan mekiğin mürettebatı ölüyor. İki kişi hariç: Korkusuz korucu Cypher Raige (Will Smith) ve oğlu Kitai (Jaden Smith). İnsanların bin senelik yokluğu sırasında dünyadaki tüm canlılar onları avlamak üzere evrim geçirmiş (hoş, evrim süreci için bin seneyle bir saniyenin arasında fark yok ama neyse). Cypher'ın iki bacağı da kırıldığından, geminin öbür yarısındaki telsizi tehlikelerle dolu yolları aşarak bulup, ikiliyi dünyadan kurtarmak Kitai'a düşüyor.

FİLM ÇEKTİĞİNE ŞÜKRETSİN
Shymalan'ın Altıncı His'le fırtınalar estirdiği; 'Yeni Spielberg' manşetiyle Time dergisine kapak olduğu günler geride kaldı. Zaten Dünya: Yeni Bir Başlangıç'ta da düsturunun 'salla başını, al maaşını' olduğu belli. Mistik Olay ve Son Havabükücü gibi fiyaskolardan sonra Hollywood'un ona hâlâ çevirecek film verdiğine şükrediyor olmalı. Filmde Will Smith'in borusunun öttüğü bariz: Hikaye onun, filmin yapımcılığını da karısı ve kayınbiraderiyle birlikte yapmış. Filmin, Kitai'ın yolculuğu üzerine kurulu olması da oğlu Jaden'ı haliyle öne çıkarıyor. Metin, alt metin ve anafikrin paralel gittiği bir durum. Bu gibi kibir göstergeleri sinemada sıkça görülür ama film o kadar kötü ki, burada çok göze batıyor. Bir kere Jaden Smith'de babasının sempatikliği veya karizmasından eser yok. Yüzünde 'acıların çocuğu' bakışları, aksiyon kahramanlığı yapmaya çalışıyor ama nafile. Karşısında 'oyunculuk' tasladığı efektler beşinci sınıf; ilk çıkan PlayStation oyunları gibi. Zaten film boyunca Will Smith'in oturduğu yerden oğluna 'sağa git, sola git, kafanı ey' gibi verdiği emirlerden dolayı (asık suratlı hiç çekilmiyor bu arada) filmden çok bir video oyunu havası var. Bu arada, baba ve oğulun arasındaki kimya eksikliğiyse beni gerçekten şaşırttı. Bu garip uyumsuzluk, hikayedeki sığlığın karakterlere de yansımasına yol açıyor. İyi aksiyon filmleri, temel olarak dans filmlerini andırır. Koreografileri de, aktörlerin fiziksel kabiliyetleri de çok önemlidir. Shymalan aksiyonu yönetemiyor; oğul Smith de zaten hiçbir zaman inanılır bir aksiyon kahramanı havası vermiyor. Joseph Campbell'ın Kahramanın Sonsuz Yolculuğu kitabından esinlenen Star Wars gibi, 'kahramanın kendini bulduğu' aksiyon-bilimkurgu klasikleriyle aynı ligde olmaya çalışıyor film. Kıyas bile kabul etmez. Korkusuzluğun altını çizerek L Ron Hubbard ve Scientology ile kurulan bağların ağızda bıraktığı ekşi tat da cabası.

Filmde kahramanlık yapmak Jaden Smith'e düşüyor. Ama babasının karizması maalesef onda yok.

*
Dünya : Yeni Bir Başlangıç After Earth
Yönetmen: M. Night Shyamalan Oyuncular: Jaden Smith, Will Smith, Sophie Okonedo Yapım: ABD


BİZE ULAŞIN