Festivalde hayatta kalmak için!

SABAH'ın da sponsor olduğu 33. İstanbul Film Festivali bugün başladı. 15 günlük maratonu takip etmenin zor olduğu bilinir. Ama işin püf noktaları da yok değil

Filmler seçildi, biletler alındı. Şimdi sıra, festivali takip etmeye geldi. 33. Uluslararası İstanbul Film Festivali bugün başlıyor. Festivalde 200'den fazla film gösterileceği için, sinemaseverler kendi takvimlerine uygun olarak en çok filmi izlemeye gayret edecek. Herkese iyi seyirler. Tabii SABAH ailesi olarak biz de heyecanlıyız. Malum SABAH festivaldeki Dünya Festivallerinden bölümünün sekiz yıldır tema sponsoru. Festivale en yüksek katkıda bulunan kurumlardan ve basın destekçiliği dışında özel tema sponsorluğu yapan tek gazete. Yıllardan beri festivali takip ettiğimiz için tecrübe ettiğimiz 'incelikleri' sizlerle paylaşmak istedik. Bunlar tavsiye niyetine aklınızda bulunsun.

TOPLU TAŞIMANIN FAYDALARI
Festival eskisi gibi Beyoğlu merkezli değil. Beyoğlu (Atlas, Beyoğlu, Pera), Nişantaşı (City's), Ortaköy (Feriye), Karaköy (İstanbul Modern) ve Kadıköy (Rexx) hattında geçecek. Doğal olarak bir sinemadan diğerine gitmek için iyi bir planlama yapmazsanız filmi kaçırdığınızla kalırsınız. 'Taksiye binerim' diye düşünmeyin trafiğinin sağı solu belli olmuyor. Bizden tavsiye toplu taşıma her zaman daha uygun bir çözüm. Mesela festivalin en uzak iki mekanı Nişantaşı-Kadıköy. Vapuru kullanabilirsiniz ama raylı sistem (metro-Marmaray) de iyi bir alternatif. Takriben 35-40 dakika sürüyor.

FESTİVAL DİYETİ DİYE BİR ŞEY VAR
Sinemadan sinemaya koştururken şöyle bir yemek molası verelim diyecek zamanınız pek olmaz. Film derdine düşüp de aç kalmak da çare değil. Ama zaten festival ritmi de bir diyet fırsatı da sunar insana. Az az sık sık yemek yeme yöntemini uygulamak için imkan sağlar. Film aralarında, evden çıkmadan çantanıza attığınız meyve, bisküvi, belki bir tost yiyerek idare edilebilir. Lakin dikkat edilmesi gereken 21.30 seansına aç girilmeyeceği. Yoksa gecenin köründe yemek yemek zorunda kalabilir, festivali alınmış kilolarla tamamlayabilirsiniz.

İYİ BİR ÇANTA FESTİVAL KURTARIR
Festival çantasız olmaz. İyi bir çanta da festivalde hayat kurtarır. Film kataloğu en sık başvurulan kaynak olduğu için çantada bulunmalı. Meyve, su, şemsiye (bir kere festivalde yağmur yağar) kağıt mendil ve tabii sarj aleti çantada bulunmalı. Çantanın küçük olması avantaj. Çünkü büyük çanta size dert olarak geri dönebilir.

KAT KAT VE İNCE İNCE GİYİNİN
Malum festival kıtalar arasında cereyan ediyor. İstanbullular da bilirler ki Kadıköy ile Taksim'in havası tutmaz. Bir yer günlük güneşlikken diğer tarafta yağmur yağar. Ayrıca sinema salonlarındaki iklimlendirme de standart değildir. Doğal olarak kılık kıyafet tercihi festivali rahat takip etmek için önemli. Tavsiyemiz ince ince ve kat kat giyinmeniz. Ayakkabı için de sporu tercih etmek en iyisi.

BU FİLM KAÇ DAKİKA?
Festivalde film başlamadan önce en sık duyulan soru 'Film kaç dakika'dır. Çünkü planlar bu sürelere göre yapılır. Bir sonraki filme kadar size kaç dakika boş zaman kalacağını hesaplarsınız. Başka bir semtteki sinemada gösterilecek bir sonraki filme gitmek için vaktiniz var mı, ayak üstü bir yemek yeme zamanı olabilir mi, en kötü şartlarda uzun süre görmediğiniz bir arkadaşınızla bir kahve molası verilebilir mi gibi planları bu sürelere göre yaparsınız.

BİLETLERLE GELEN İNDİRİM
Film biletleri sayesinde festivaldeki sinema salonları çevresindeki kimi mekanlarda indirimli alışveriş yapma fırsatınız olduğunu da unutmayın. Kitapçığın 317. sayfasında indirim yapan mekanların listesi bulunuyor. Yüzde 25 ile yüzde 10 arasında değişen indirimler söz konusu. Aklınızda bulunsun.

SAKINCALI DURUMLAR
Festivalde film izleme seyrini bozan en ufak bir uyarana pek tahammül gösterilmez. Mesela film izlerken telefonla meşgul olmak (ekran ışığı bir başkasının gözünü alır), salonda ses çıkartacak şekilde bir şeyler yemek, arkadaşınızla fısır fısır konuşmak, jenerik bitmeden çıkarken jenerik izleyenlerin önünde durmak gibi türlü türlü nedenlerden dolayı uyarılarla karşılaşabilirsiniz.
BİZE ULAŞIN