Tatlı dille gelen indirim

Festivallerin şık kızları arasında olmaya kararlıyım. Tarz olmak için para dökmeye gerek yok, vintage mağazalar işinizi görecek

Ekonomik turlara devam! Neşesini de yorgunluğunu da bir arada yaşatan bahar geldi. Bahar, festivallerin de habercisi. O halde festivalin tarz kızları arasında yer almam için ne engel var? Geçen hafta gibi elimdeki bütçeyi hesapladım. En fazla 150 lira harcayacağım. İlk olarak festivalden tanıdıklarıma nerelerden alışveriş yaptıklarını sordum. Sorduğum dört kişi de vintage, ikinci el mağazalardan giyiniyormuş. Fiyat ortalamalarını sorduğumda 150- 300 lira dediklerinde kaşlarım yay gibi gerildi. Ekonomik olması için aynı konsept mağazaların bulunduğu yere gitmek en doğru karar olacağından Beyoğlu'na gittim. Kiminin tabelasında vintage, kimininkinde ikinci el yazıyor. Vintage geçmiş dönemin modasına ait kıyafetleri içeriyor, ikinci el mağazaların bir kıstası yok. Bu nedenle girdiğiniz mağazaya öncelikli olarak hangi yıla ait olan kıyafetleri sattıklarını sormalısınız.

YAŞASIN JOHN LENNON KARDEŞLİĞİ
Adını en çok duyduğum mağazalardan biri Sentetik Sezar Vintage. Kazancı Yokuşu'ndaki dükkanın vitrinine uzun süre bakarsanız kendinizi 1970 yılında sanabilirsiniz. Bu havayı veren mağazanın fiyatları pahalı olsa da sağ ayakla girdim içeri. 70 ve 80'lerin tarzı hakim olan mağazada xs ve xl bedenler bulmanız mümkün. Televizyon ekranlı saati görür görmez atıldım ama 60 liramı buna verirsem zorlanabilirdim. Ardından puantiyeli bir gömleği evire çevire incelerken kasadaki kadın, "Ürünlerimizi seçerken bakarız. Ayrıca hepsi kuru temizlemeye gitti" dedi. Beni şıp diye anladığı için gönlümü kazanan siyah saçlı kadına elimdeki gömleğin 50 lira olduğunu söyleyinceye kadar aşkla bakıyordum. Butik mekanlarda müzik her daim işe yarar. İki John Lennon hayranı bir araya gelince, işler değişiyor. Televizyon ekranlı saat 45, puantiyeli gömlekse 30 liraya indi. Festival güzellerine dahil olmak uğruna 75 TL ile iki parça aldım ve mağazadan mutlu ayrıldım.

ÇUKURCUMA' DA VİNTAGE MERKEZİ
Bu haftayı doğru kararlarla atlatamazsam akşamlarımı evde buzdolabıyla haşır neşir olarak geçirmek zorunda kalacaktım. Çukurcuma'ya geçtim. Buranın meydanında dört vintage mağaza var. Dolap Vintage'da 80 ve 90'lara ait aksesuvar ve kıyafetler var. İçeri adım atar atmaz karşıma çıkan cepkene vuruldum. Ne yazık ki Murphy Kanunları burada da karşıma çıkıyor, sığma ihtimalim olmayan her giyim eşyası çok güzel. En pahalı ürünleri kürkler ki onlar da 200 lira. Benden sonra gelen öğrencilere yaptıkları indirimi görünce burayı da 'ekonomikler' listeme ekledim. Son olarak Petra Vintage'a girdim. Burada ünlü markaların orijinallerinin temiz kullanılmışlarını bulabilirsiniz. Buradan da sohbet eşliğinde 7 lira indirimle 20 liraya bir çanta aldım. Eve dönmeden önce içtiğim kahveyi de hesaplarsak günümü 100 lirayla kapattım. Bir gömleğe 200 lira harcayan festival kızları, bir daha düşünün derim.
BİZE ULAŞIN