Sorunlarınızın şifresi rüyalarda gizli

Neden rüya görürüz? Rüyalar bize neleri anlatır? Herkes rüya görür mü? Rüyalar âleminin Freud'u olarak tanınan psikolog Ahmet Öztürk "Sorunlarını çözmek isteyenler rüyalarını hatırlasın" diyor

Hiç düşündünüz mü, yanıtını aradığınız bazı özel sorularınız için neden "İç sesine sor" denir de iç sesin ne olduğu bilinmez? Rüyaların iç sesle ilişkisi olabilir mi? Eğer varsa neden bazıları her gece bir film şeridi gibi akıcı rüyalar görür de bazıları hiç görmediğini iddia eder? Ve asıl soru: Neden bazıları hep kabus görür? Rüya deyip geçmeyin, rüyalar Freud'dan bu yana düşüncelerimiz kadar önemli. Psikolog Ahmet Öztürk'e göre de rüyalarınızı hatırlamaya ve doğru yorumlamaya başladıkça, günlük hayattaki birçok takıntınızın azaldığını, rahatladığınızı, hatta hastalıklardan kurtulduğunuzu fark ediyorsunuz. Öztürk, 17 Nisan'da saat 14.00'tea Zühtü Paşa Gönüllüler Evi'nde rüyaların dilini anlatıp soruları yanıtlayacak. - Size neden 'Rüyalar âleminin Freud'u' diyorlar? Rüyalarla çalışmaya nasıl başladınız?
-
Rüyalarla yakından ilgilenmeye, danışanlarımın bazı sorularına yanıt alamayınca başladım. Bu dünyada çok bilinen bir yöntem. İnsanlarla sorunlarını konuşurken, akılda kalanları anlatmaya başladıklarında, bir süre sonra dedikodu yapar gibi oluyor. Konuşmalar çözüme kavuşmayınca sıkışmalar başlıyor. Freud ve Jung da "Hatırlanıp da anlatılanlar değil, hatırlanmayıp da anlatılamayanlar hastalık yapar" der. Görüşmeler sırasında birkaç kere insanlara rüyalarını da anlattırdım. Zamanla rüyaların simgesel değerlerini de gördükçe, insanların bilinçaltının çözülüp rahatladığını fark ettim. Rüya kendinizi görebileceğiniz en güzel ve tek gerçek dil. Diğer bütün diller, yorum yapılarak anlaşılan dillerdir.
- Rüyalar sorunların çözümünde nasıl yardımcı oluyor?
- Rüyalar sorunu çıkartır, söyler, devam eder ve sonunda da çözümünü verir. Rüyalar dış dünyayla ilgili değildir. Dış dünyada yaşadıklarınızı iç dünyayla birleştirerek, çözümlemeniz için size sinyal gönderir. Bu süreçte rüyaları yazmanın önemi büyük.
- Uyanır uyanmaz bir deftere yazacak mıyız?
- Evet, sabahları kimseye anlatmadan rüyalarınızı yazın. Sonra iki günde bir okuyun. Çünkü rüyaların oluşmasının bir nedeni var.
- Rüya gelecekten mesaj verir mi?
- Rüyalar gelecekten bilgi verebilir ama biz alt beyni çözmedikten sonra geleceğe ışık tutmasına izin veremeyiz. Çünkü sorunun kaynağı zaten biziz.

HER GECE BEŞ RÜYA DÖNEMİ VAR
- İstiareye yatıp, geleceği gördüğünü söyleyenler abartıyor mu?
- Uydurma, istiare diye bir şey yok. Kendini kandırmaktan ileriye gidemez.
- Rüya görmediğini söyleyenler ya da ciddiye almayanlar var...
- Bilimsel olarak her akşam beş tane rem dönemi var. Yani her insanoğlu her gece en az beş kez rüya görür. 40 yıldır görmediğini bile söyleyen olabilir ama bu mümkün değil, gördüğünü hatırlamıyordur. Hatırlamamak, görmemek anlamına gelmez. Neden hatırlamaz? Onların sebepleri çok. Ya korteksi yumuşak değildir, günlük yaşamda çok savaş veriyordur. Takıntıları fazla olabilir. Özellikle bu tür insanlar, son gördükleri rüyalarda o kadar çok kendilerini düzeltmeleri için mesaj almıştır artık yılmıştır ve korteks yorulmuştur, hatırlamaz. Bazen danışanlarımdan biri "25 yıldır rüya görmüyorum" der. O görmediğini zannediyordur, mutlaka görür ama hatırlamaz. "Peki son gördüğün rüyayı anlatır mısın?" diyorum. Zorla hatırlamaya çalışıyor. Bir hafta sonra bir günde iki üç tane gördüğünü söylüyor. Neden? Çünkü alt beyin serbest kalır, dinlenilmeye başladığını anlar.

ÇÖZÜLMEDİKÇE HASTALIKLAR BAŞLAR
- Rüya görmeye ilk ne zaman başlarız?
- Bilinçaltındaki kayıtlar anne karnında, daha hamileliğin 20. gününde başlar. Annenin alt beyniyle çocuğunki devreye giriyor. Alt beyin yani lob, üst beyin ise korteks bölümü. Alt beyin, beynin yüzde 28'lik bölümüne karşılık geliyor. Üst beyin iki yaşına kadar olgunlaşmıyor, sadece alt beyin devrede oluyor. Üst beyin tam oluşmadığı için de iki yaşına kadar konuşamıyoruz. Bedenin uykuda bile 24 saat çalışmaya devam etmesini de alt beyin sağlar. İkinci görevi ise duyguları depolamak. Annenin alt beyninin düşünceleri, iki yaşına kadar çocuğun alt beyninde depolanır. Doğduktan sonra anne dışında çocuğa kim dokunursa, özellikle cinsel uzuvlarıyla ilgili yasaklar olduğunu bildiği ama söyleyemediği için bu kayıtlar hep alt beyinde depolanır.
- İki yaşından sonra konuşmaya başladıkça kayıtlar ne oluyor?
- Uykuda yüzde 80 ölü gibi oluruz, korteks devre dışı kalır ama bedenimiz yaşamaya devam eder. Korteksten cinsel dürtüler gelir. İnsanlar kendilerini ifade edemedikleri, savunma pozisyonunda oldukları, rahatsız edici rüyalar görür. Çoğu cinsel rüyalardır. Çünkü iki yaşından sonra anne ve babasının odasında yatan çocukların üst beyinleri oluştukça mukayese de başlar. Uykuda yaşadığı cinsel dürtüleri günlük yaşama soktuğunda, anne ve babası olduğunu görünce suçluluk duyar. Bu adını koyamadığı suçluluk duygusu da yaşamı boyunca hakim olur.
- Rüyaları kimlere anlatmalıyız?
- Alt beyinde birikenlerin çözülmesini ve gündelik hayatta daha mutlu olmayı istiyorsanız, rüyaları anlayan ve iyi yorumlayan bir uzmanla konuşun. Çözülmek isteyen alt beyin gerçek cevaplarını alamazsa zamanla kaosa girer. Size çözülmek için her akşam sinyal gönderir, rahatsız eder. Sonra da hastalıklar başlar. Çünkü merkezi sinir sistemi sıkıldıkça hastalık oluşur. Korkular, gelecek kaygıları insanların kasılmasına ve hastalıklara neden olur. Bütün bunlar üç yaşında başlayan sınırlamalar ve yasaklardan oluşan kayıtlardır.

BİLİNÇALTI KAYITLARINI TEMİZLEYİN
- Rüyalar, bilinçaltındaki negatif kayıtları temizlememiz gerektiğini mi anlatıyor?
- Evet. Negatif kayıtlar savunmadan oluşuyor. İçinizdeki benlik, sizin huzurlu ve mutlu olmanızı istiyor. Bir günde aklımızdan kaç tane düşünce geçiririz? Zihin durmaz, hep düşünür. Araştırmalara göre 60-70 bin düşünce üretiyoruz, bunun 50 bin tanesi olumsuz. Rüyalar size "İlk aldığın kayıtlar, düşüncelerle birlikte seni huzursuz edecek, bunları temizle" der.
- Bilinçaltı hiç olumlu kayıt yapmaz mı?
- Zaten tüm denge olumlu kayıt üzerinde oluşur, bu kayıtlarla yaşarsınız. Yaratıcının en büyük lütfu, içinizdeki en güzel, en doğru, en tarafsız şekilde rüyalarla negatif kayıtlarınızı göstermesi... Bunu başka kimse size söylemez.
- Her rüyanın çözüme ihtiyacı var mı?
- Evet var.
- Güzel rüyalar bile anlatılmayacak mı?
- Rüyaların hiçbiri kötü değil. Çünkü sizi size anlatan tek dildir. Rüyalar kendinizle girdiğiniz savaşı bitirip, kendinize güvenmeniz içindir. Kendinize güvendiğiniz an, her şeyi gerçekleştirirsiniz.
- 'İç ses' diye ifade edilen şey de rüyalar mı?
- Evet, iç ses rüyalarımız.
BİZE ULAŞIN