Yoganın iyileştirici gücü anne kıza umut oldu

Annesi kanser tedavisi görürken onunla yoga yapmaya başlayan ODTÜ'lü Elif Sarı, faydalarını görünce kendini kanserli hastaları eğitmeye adadı

Elif Sarı, 10 yıl önce ODTÜ'de ekonomi eğitimi aldığı sırada annesi Sevim Sarı'ya yumurtalık, kolon ve rahim kanseri teşhisi koyulur. Bu sıkıntılı tedavi sürecinde İstanbul'dan Ankara'ya kızının yanına giden Sevim Sarı, kemoterapiyle birlikte yoga yapmaya da başlar. Yoganın annesi üzerindeki olumlu etkilerini gören Elif Sarı da derslere katılır. Sevim Sarı, kanserle savaşı kazanır ve bu süreçte en büyük destekçilerinden biri olan yogayı hiç bırakmaz. ODTÜ'den mezun olan kızı da tamamen yogaya yönelir; kronik hastalıkların nedenleri üstüne araştırmalar yapar, hasta ve yakınlarıyla zaman geçirir. Mezun olunca İstanbul'a dönüp Cihangir Yoga'da Zeynep Aksoy'dan ders alır. Ardından Washington'da, Amsterdam'da ve Hamburg'da 'Meme kanseri için yoga', 'Kronik hastalıklar için yoga terapi' ve 'Kanserle yaşayanlar için terapi' eğitimlerini tamamlar. Bu alanda uluslararası sertifikaya sahip belki de Türkiye'deki tek yoga eğitmeni olan Elif Sarı deneyimlerini ve bilgilerini şimdi de Nişantaşı'ndaki Atölye Lokomotif'te paylaşıyor. Sarı, yogaya nasıl başladığını ve etkilerini şöyle anlatıyor: "Annemin ameliyatından altı ay sonra bir gün ona 'Anne sen yoga yapmaya başlasana' dedim ve birlikte yoga dersleri almaya başladık. Zamanla hem anne kız ilişkimiz düzeldi hem de annemin sağlığı... Bu sırada üniversitede de çok zorlanıyordum ama yoga sayesinde toparlandım. Annemdeki iyileşmeyi de görünce kendimi bu alanda ilerletmek için özel eğitimler aldım." Elif Sarı zamanla stres ve takıntılarından kurtulmaya başlayan annesinin 10 yıldır yogaya devam ettiğini söylüyor. Hatta o da eğitmenlik sertifikası almış: "Annem yogaya hiç ara vermedi. Bir gün 'Anne biri sana gelip 'Yoga hayatında neyi değiştirdi?' diye sorsa, ne yanıt verirsin?' dedim 'Şimdi özgürüm, her anlamda özgürüm' yanıtını verdi. Annemin hastalığı aslında basit bir süreçteydi. Etrafımızda daha ağır vakalar var. Annem ameliyattan sonra altı ay, 10 seanslık kemoterapi gördü ve bitti. Onun fazla yan etkilerini görmedik. Yalnız yumurtalık ve rahmi alındığı için erken menopoza girdi. Yoga uykusuzluk, sıcak basmalar gibi menopozun yan etkilerini de giderdi."

MEME KANSERİNDE YÜZDE 99 FAYDALI
Sarı, yoga sertifikası alıp ders vermeye başladıktan sonra özel gruplarına çok fazla kanserli hastalar gelmeye başlar. Fakat haraketleri tam olarak yapamadıklarını fark eder: "Çocukluğumdan beri içgüdüsel olarak biri, sosyal ortama katılamıyorsa, onu da grubun içine almak gibi bir yapım var. İnsanların soyutlanmasından hoşlanmıyorum. Böylece özellikle kanserli hastalarla çalışmalarımı artırdım. Yoganın meme kanserinde yüzde 99 faydası olduğu kanıtlandı. Prostat kanseri üzerinde de etkisi olduğu biliniyor. ABD'de hastaneler hastalara modern tıpla birlikte yoga yapmalarını da öneriyor. Kanada'da da çok gelişmiş durumda." Meme kanseri tedavisi görenler, ameliyattan sonra kollarını rahat kaldıramadıkları için onlara yönelik yoga daha hafif hareketlerle yapılıyor. Sarı "Kanser hastaları için daha fazla yapılması ve kaçınılması gereken hareketler var. Yumuşak, bedensel farkındalıkları artırıp onları gevşetmeye yönelik hareketler bunlar... Kolunu kaldıramayanlar, eğitim bittiğinde kaldırıyor, toksinler azalıyor, bağışıklık sistemi güçleniyor" diyor.
BİZE ULAŞIN