İnternet savaş alanı

Avuç içindeki telefon, parmak ucundaki tablet veya dizüstündeki bilgisayar, internete bağlandığı an savaşa hazır bir silaha veya zarar gören bir hesaba dönüşebilir. Artık sabotajlar borsalara, veri merkezlerine düzenleniyor ve en büyük güç iyi eğitilmiş insan

İnternet fırsatları beraberinde getirdiği gibi tehditleri de barındırıyor. İnternet yaşam tarzı haline geldikçe, ticaret, sohbet ve eğlencede olduğu gibi savaşlar da sanal ortama taşınıyor. Sanal ortamdaki savaşın en güçlü silahı akıllı cihazlar değil, iyi eğitilmiş insanlar. Saldırılardan en az etkilenmenin tek yolu iyi eğitilmiş ve sorgulamayı bilen kuşaklar yetiştirmek. Sonuçta savaşlar siber olsa da etkilenenler insanlar. Yani siber savaşta temel hedef insanların güven duygusunu yok etmek. Her yerde internet ve bilgisayar bağımlılığı artıyor. Bu bağımlılığı iyi eğitimle dönüştüremeyen ülkeleri yeni krizler bekliyor.

SİBER KIYAMET GÜNÜ
ABD'li uzmanlar, yıllardır Çin ve Rusya'nın düzenleyebileceği siber saldırı sonucu işlemez hale gelecek elektrik santralleri ve hastanelerin nasıl yeniden ayağa kaldırılacağını tartışıyor. Yani kıyamet gününe hazırlık yapıyor. Şimdi her ülke kendi siber savaş ordularını oluşturuyor. Önce kendisini savunmak sonra da saldırıları yönetmek istiyor. ABD, İsrail, Rusya, Çin, Güney Kore ve İran gibi ülkeler siber savaş konusunda güçlü örgütlenmeye sahip ve her geçen gün de deneyimleri artıyor.

İLK GERÇEK SALDIRI STUXNET
Siber savaşta her şey mübah. Bu yüzden söylentiler de eksik olmuyor. ABD ve İsrail'in siber savaşta yaptığı önemli ataklar olduğu iddia ediliyor. Henüz savaşın kuralı belli olmadığı için her savaş yeni bir deneyim demek. Zaten 2010 yılının ortalarında Stuxnet virüsü, endüstriyi hedef alan ilk büyük saldırı olarak kabul ediliyor. Bu saldırıda hedef İran'ın bazı yetenek ve altyapılarını yok etmekti. Ve kısmen başarıya ulaştığı düşünülüyor. Ancak o günden sonra İran siber saldırılar konusunda önemli bir tecrübeye sahip oldu. Şimdi İran'ın bu konuda saldırı yapabileceği konuşuluyor.

MOBİL CİHAZLAR ETKİYİ ARTIRIYOR
İnternet, en hayati yeteneklerini mobil cihazlarla kazandı. Mobil cihazlar saldırı için bilgisayar ihtiyacını ortadan kaldırırken, saldırının kapsamının da genişlemesini sağladı. Bu açıdan bakıldığında mobil hızlı internet ve mobil cihazlar, siber savaşın etkilerinin kolayca artmasını sağlıyor. Bu da insan eğitiminin önemine bir kez daha dikkat çekiyor.

OBAMA 'SAVAŞ İLANI' DEDİ
ABD Başkanı Obama, siber savaş ilanı konusunda ilk açıklamayı 2011 Temmuz ayında yapmıştı. Obama, siber saldırıların artık gerçek bir savaş nedeni olacağını vurgulamıştı. Son dönemde artan saldırıların hedefini mobil cihazlar oluşturuyor.
BİZE ULAŞIN