Kırmızı yumurta bayramı

Hıristiyan âleminin en önemli bayramlarından Paskalya, bu geceden itibaren roket fişekleri, boyalı yumurtalar ve kuzu etleriyle kutlanıyor

Bu günlerde etrafınızda çok fazla yabancı turist görüyorsanız şaşırmayın. Hıristiyan dünyasının en önemli bayramlarından biri olan Paskalya tatilinden yararlananlar akın akın İstanbul'a gidiyor. Paskalya yortusu, tatil süresi uzun olduğundan Hıristiyanlar'ın neredeyse gelmesini 'iple çektiği' yortulardan biridir. Paskalya'da yumurtalar daha çok kırmızıya boyandığı için özellikle İstanbul'da Hıristiyanlar'la birlikte yaşayan Müslüman Türkler arasında çoğu kez 'kırmızı yumurta bayramı' olarak da tanımlanır. İsa'nın Romalılar tarafından çarmıha gerilişini, ölümünü, cenazesini, Meryem ananın göz yaşlarını ve sonra da İsa'nın yeniden dirilerek göklere yükselmesini temsil eden Paskalya haftası, bu gece saat 24.00'ten itibaren kutlanmaya başlanır. İsa peygamberin yeniden dirilişinin ve göklere yükselişinin habercisi konumundaki çan sesleriyle havai fişeklerin eşliğinde her yer birden şenliğe dönüşür. Paskalya gecesi, Yunanistan'da da görkemli biçimde kutlanır. Özellikle Sakız Adası'ndaki iki manastırın gece yarısından itibaren sabaha kadar fırlatılan roket fişeklerinin yarattığı manzara, neredeyse bir savaş alanını anımsatır. Saatler gece yarısını gösterdiğinde, Kudüs'teki ana kiliseden özel uçaklarla Atina'ya getirilen 'fos' yani 'kutsal ışık' anlamına gelen bir meşalenin aleviyle ilk önce mumlar yakılır. Sonra İsa'nın canlandığını simgeleyen çoğu kırmızıya boyalı yumurtalar "İsa göklere yükseldi" anlamına gelen "Hristos anesti" sözcükleri eşliğinde tokuşturulur ve Paskalya çöreği eşliğinde yenir.

ET PERHİZİ BİTTİ
Bu da geleneklere göre et, süt, yumurta gibi proteinlerden uzak durulmasını buyuran ve bir tür oruç tutmayı anımsatan 40 günlük perhizin bittiği anlamına gelir. Etlere hasret kalan mideleri şenlendirmek için de ertesi günkü kuzu çevirmelere hazırlayan magiritsa adlı geleneksel sakatat çorbası içilir. Pazar günü ise ülkenin bütün köy meydanlarında ya da evlerin bahçelerinde çevrilen kuzular, akşama kadar türlü türlü meze tabaklarıyla donatılmış sofralarda yenilir, içilir, dansların eşliğinde şarkılar söylenir.

ÜÇ DİNİ BİRLEŞTİRİYOR
Paskalya, Yunanistan'ın batısındaki Korfu Adası'nda ise yüksek binalardan sokaklara atılan çanak çömleklerle kutlanır. Bu da kötülüğün uzaklaşmasını simgeler. Paskalya yortusunun üç ruhani dini, yani İslamiyet, Hıristiyanlık ve Yahudilik'i birleştirici bir yanı da var. Adını İbranice'deki 'Peska'dan alan bu yortu, Museviler'in M.Ö 1200'de Mısır hegemonyasından kurtuluşuyla ilgilidir. İsa peygamberin 1200 yıl sonra tanrının huzuruna erişmesi, Museviler'in kutladığı Peska yortusuna denk düştüğünden, Hıristiyan dünyasında 'Paska' adını alır. Kuzu çevirme geleneği de Kuran'da olduğu gibi İncil'de de İbrahim Peygamber'in (İncil'de Abraam), oğlu İsmail'i (İncil'de İsak) Tanrı adına kurban etmeye hazırlanırken, karşısında beliren meleğin gösterdiği kuzuyu kurban etmesiyle yani İslam dünyasında kutlanan Kurban Bayramı ile benzerlik gösterir.
BİZE ULAŞIN