Hepimiz sevgiyi arıyoruz

Ama içimizde olduğunu unutuyoruz... 'Işık beden' adlı farkındalık çalışmaları yapan Asu Sanem sevginin kaynağına ulaşma yollarını hatırlatıyor

İhtiyaçlarımız sınırsız ama en temel ihtiyacımızın, arayışların sevgi olduğunu, kişisel gelişim üzerine birçok çalışmaya katılan, kitaplar okuyan biri olarak rahatlıkla söyleyebilirim. İyi eğitimler, kariyer vaat eden meslekler, maddi birikimler yetmiyor, dönüp dolaşıp hep sanki eksikliği hissedilen sevgi aranıyor. Tek tek ya da gruplarla 'Işık beden' adlı farkındalık çalışmaları yapan Asu Sanem de sevginin kaynağının yine kendi içimizde olduğunu hatırlatarak, bu sevgiyi bulma yöntemlerini gösteriyor. Geçtiğimiz hafta onun bir saatlik 'ışık beden' çalışmasına katılarak enerjimi şart ettim. Sizler için de satır aralarında sevgi geçen notlar aldım:
Günlük koşturmalar, kendimizle ilişkimizi, ihtiyaçlarımızı göz ardı etmemize, yaşamdan ne istediğimizi bulma isteğimizi ve bu yönde adımlar atacak o içsel motivasyonumuzu kaybetmemize neden oldu. Bu da tatminsizlik ve mutsuzluk yarattı. Pusulamız şaştı. Mutluluğu, tatmini kendi dışımızda arayınca mutluğumuzu bağladığımız şeyleri, kişileri bir şekilde kaybettiğimizde derin bir mutsuzluk, umutsuzluk, kaygı ve endişe oluştu. İçimizde o doğuştan var olan sevginin gücünün farkına varıp ona sahip çıkarak ve bu yönde adımlar atarak kaybettiğimiz dengeyi bulabiliriz.
Bir şeylerin yolunda gitmesini istiyorsak, ilk önce kendimizle ilişkimizi gözden geçirmeliyiz. Yaşamlarımız, enerji alanlarımızın bir yansıması. Sizde ne varsa yaşam da size onu sunuyor. Deneyimlerinize verdiğiniz içsel yanıtlar, yaşama dair belirli kalıplar, inanç sistemleri oluşturmanıza neden oluyor ve bunlar da sizin özel enerjisel arşivinizde tutuluyor. Önceki ilişkisinde terk edilen biri, yeni ilişkilere de şüpheci yaklaşıyor. Önce bu olumsuz deneyim kayıtlarını fark etmek, onları temizlemek, bu olumsuz etkilerden özgürleşmek gerekiyor. Korkulardan, endişelerden arınan saf niyet sonra da bu niyet doğrultusunda adımlar atmak, istediğiniz yaşamı oluşturmak için anahtarlar. (asusanem@isikbeden.com)

Bu bahçede hayat bulun!
Yazın tadı en çok nerede çıkar? Bence bahçede... Şöyle yemyeşil çimlerin üzerinde çıplak ayakla dolaşıp, rüzgarın esintisini hissederken "Kahve mi içsek? Kitap mı okusak?" diyeceğimiz bir bahçe... Yaz kış Bodrum'da yaşayanlar ne kadar şanslı olduklarını bugünlerde mandalina bahçelerinden geçerken hissediyor olmalı... Biz de eş dost bulup, hafta sonları kaçamak yapacağız artık çünkü Gümüşlük'te bizi bekleyen bir bahçe var: Hayat Cafe Bar. İşletmecisi de savaş muhabirliği de yapan Nevin Sungur'la kız kardeşleri... Tam da mandalina bahçelerinin yanında, denize iki adım uzaklıkta, sardunyalarla çevrili bir bahçedeki kafede değişik aktiviteler de düzenleniyor. Her salı ve cuma sabahı, hayata huzurlu başlamak isteyenler için tai chi ve yoga dersleri var. Her ayın ikinci ve dördüncü cumartesi de ikinci el giysi, eşya, kitap ve sanat ürünlerinin bulunduğu bir pazar kuruluyor.

Sadece kendinizi değiştirebilirsiniz
"İlişkilerimizi bir başarı ya da başarısızlık olarak görmekten vazgeçmeliyiz. Neden bir başkasıyla olmak isteriz? Mutlu olmak, keyifle huzurla yan yana birlikte ilerlemek için değil mi? Peki neden bizi mutsuz hissettiren, değersiz hissettiren ilişkiler yaşarız? İlişkilerimizi hangi duygusal açlıklarımız yönlendiriyor? Yalnız kalma korkumuz, sevilme ihtiyacımız, sevme ihtiyacımız... Başlangıç noktası endişe, kaygı, korku olan ilişkiler bir yerde sendeler, mutsuzluğa götürür. Sevdiğiniz kişiyi ilk anda nasıl kabul ettiyseniz, o şekilde kabul etmeye devam etmeliyiz. Karşınızdakini değiştireceğinizi düşünerek bir ilişkiye girmeyin. Siz sadece kendinizi değiştirebilirsiniz. Kendi değerine, kendine sahip çıkan, sevgide duruşu olan her kadın ve erkeği, yaşam aynı değerlere güzelliklere sahip partnerlerle buluşturur. Bir sorunla karşılaştığınızda 'Saf sevgiyle bu durumda nasıl hareket ederdim?' diye sorun. Biz sevgiyiz, sonsuz sevginin kıvılcımına sahibiz. Sevgiyi almak kadar vermeyi de deneyin."
BİZE ULAŞIN