Doktor gibi otomobiller yolda

Doktor gibi otomobiller yolda

Sürücünün sağlığını düşünen, doktor gibi otomobiller yollara çıktı. Bu araçlar, direksiyondaki kişinin sağlık durumunu kontrol ediyor. Hatta kalp krizi riskini belirliyor

Otomobil modern dünyanın en önemli icatlarından biri... Ulaşımda çığır açtı. Mesafeleri kısalttı. Ekonomik ve kültürel ilişkilerin gelişmesini kolaylaştırdı. Günümüz dünyasının vazgeçilmezi oldu. Ama yeni teknolojiler, otomobillerin ulaşım aracı olmanın ötesine geçebileceğini, farklı fonksiyonlara da sahip olabileceğini gösterdi. Otomotiv firmaları, sürücüsünün sağlık durumunu hastane standartlarında kontrol edebilen otomobiller geliştirdi. Doktor gibi otomobiller gerçek olup, yollara çıkmaya başladı.

KALP KRİZİ UYARISI

Otomobiller yeni teknolojik çözümlerle, sürücünün yorgun olup olmadığını kolaylıkla tespit edebiliyor. - Sürücünün vites değiştirme hızı, aracın devirli kullanılıp kullanılmadığı gibi veriler hesaplanıyor. Sürücü yorgunluk yüzünden farklı tepkiler vermeye başlarsa, sistem bunu otomatik olarak tespit ediyor. Mola uyarısı yapıyor. Böylece sürücünün direksiyon başında uyuması önleniyor. Kaza yapma riski ortadan kaldırılıyor. - Kan şekeri düşüklüğü ya da diyabetik hastalarda sağlık problemi oluştuğunda, gösterge panelinde kahve fincanı beliriyor. Sürücüden hem görsel hem de sesli olarak kahve molası vermesi isteniyor. - Koltuktaki sensörler tıpkı kalp ritmini ölçen EKG cihazı gibi çalışıyor. Kalp ritminde ya da sürücünün tansiyonunda bir değişiklik olursa ikaz ediyor. Olası kalp krizi ya da spazm önleniyor.

PSİKOLOJİK TEDAVİ YAPIYOR SÜRÜCÜYÜ RAHATLATIYOR
Toyota'nın konsept modeli tıpkı bir psikolog gibi çalışıyor. Sürücüyle iletişim kuran otomobil, ruh halini çözümleyip sürücünün o an mutlu mu mutsuz mu olduğunu anlıyor. Sürücünün gözlerini, yüzünün şeklini inceleyen, kalp atışlarını değerlendiren otomobil, sürücü gergin ve mutsuzsa, otomobilin içindeki havayı ayarlıyor. İç mekanın renklerini değiştiriyor. Sürücünün gerginliğini azaltıyor. Bir psikolog gibi rahatlamasını, gevşemesini sağlıyor.

ALKOL MUAYENESİ YAPIP MOTORU KİLİTLEYEN ARABA
Dünya Sağlık Örgütü'ne göre, alkollü araç kazalarında ölenlerin sayısı bir milyonun üzerinde. Otomotiv firmaları da alkol nedeniyle gerçekleşen kazaları önlemek için harekete geçti. Üzerinde çalışılan yeni sensör sistemiyle sürücünün alkollü olup olmadığının belirlenmesi ve eğer alkollüyse aracın çalışmaması amaçlanıyor. Sistemde iki farklı sensör sistemini var. İlk sistem alkolmetre olmadan sürücünün nefesini analiz ediyor. Direksiyon simidi ve kapı kollarına yerleştirilmiş diğer sensörler, sürücünün kanındaki alkol seviyesini tespit ediyor. Alkol düzeyi yasal sınırın üstündeyse sistem otomobilin çalışmasını engelliyor.

BİZE ULAŞIN