Dünyanın kalbini çalan Türk gelinler

Futbolcu David Odonkor da evlenmek için bir Türk'ü seçti, şarkıcı Robbie Williams da. İleride başbakan olması beklenen Euan Blair'in kalbi de bir Türk için çarpıyor

Dünyanın kalbini çalan Türk gelinler
Antalya, Bodrum gibi turistik yerlerde garsonluk yapan gençlerin Avrupalı kızlarla olan gönül ilişkilerini anlatan haberler 90'lı yıllarda sıklıkla karşımıza çıkardı. Birçoğu da nikah masasında biterdi bu ilişkilerin. Sonra ver elini İngiltere, Almanya veya Hollanda. 2000'li yılların başında ise başka hikayeler öne çıktı. Eski Doğu Bloku ülkelerinden gelen kadınlar, Türk erkeklerle evlenip buraya yerleşmeye başladı. Geçen yıl sadece Antalya'da 4 bin 576 kişi hayatını yabancılarla birleştirdi. Yabancı gelinlerin büyük çoğunluğunu ise Rusya, Ukrayna, Belarus, Kırgızistan ve Moldova gibi ülkelerden gelenler oluşturdu. Peki, Türk gelin- yabancı damat hikayelerine ne demeli? Sanat, spor ve politika alanında ünlü birçok ismin hayat arkadaşı olan 10 Türk gelini araştırdık.

Charles von Faber Castell- Melisa Eliyeşil

Özel kalem hediye etmişti

Ünlü kalem markası Faber Castell'in sahibi Anton-Wolfgang Graf von Faber Castell'in büyük oğlu ve firmanın varisi 35 yaşındaki Charles von Faber Castell, 31 yaşındaki Melisa Eliyeşil ile 2012'de evlendi. İşadamı Necmettin Eliyeşil'in kızı Melisa ile Castell'in nikahı Almanya'nın Bavyera Eyaleti'ndeki Stein kasabasında bulunan Martin Luther Kilisesi'nde kıyıldı. Charles Von Faber Castell, 2010'da New York's Columbia Graduate School of Business'taki öğrenimi sırasında, Parson's School of Design'da eğitim gören Eliyeşil ile tanışmış ve kendisine özel boyutlarda Faber Castell kalemleri hediye etmişti.

Euan Blair- Suzanne Ashman

Damat geleceğin başbakanı

İngiltere eski Başbakanı Tony Blair'in oğlu Euan Blair ile ünlü politikacı Mehmet Altınsoy'un torunu Suzanne Ashman sekiz yıl süren ilişkilerinin ardından 2013'te nikah masasına oturdu. Euan Blair'in gelecekte İngiltere Başbakanı olacağı konuşuluyor. Suzanne Ashman ise eski Devlet Bakanı ve Ankara eski Belediye Başkanı Mehmet Altınsoy'un torunu.

Diego Aponte-Ela Soyuer

Çocuklarının adı Asya
Dünyanın en büyük ikinci konteynır taşımacılık şirketi Mediterranean Shipping Company S.A. İtalyan Aponte ailesine ait. Veliaht Diego Aponte'nin eşi Ela Soyuer ise Tekirdağlı işadamı Ahmet Soyuer'in kızı. Çocuklarının adı ise Asya.

Robbie Williams-Ayda Field

Partide tanıştılar
Ünlü İngiliz pop şarkıcısı Robbie Williams ile Ayda Sabahat Evecan Field beş yıldır evli. Ayda ile Williams'ın tanışması ise Williams'ın rehabilitasyon merkezine yatmadan önce verdiği partide gerçekleşti. Williams çiftinin iki çocuğu bulunuyor.

Alan Yau-Jale Erentok

Başarıyı birlikte yakaladılar
Ünlü restoran zinciri Hakkasan'ın sahibi Çinli Alan Yau'nun eşinin Türk olduğu pek bilinmez. 2001'de Londra'da ilk Hakkasan'ı açan Alan Yau, başarıyı eşiyle birlikte yakalayanlardan. 2009'da Hakkasan ve Yauatcha restoranlarının çoğunluk hissesini 30 milyon pound'a satan Yau, İstanbul'da da Hakkasan'ın bir şubesini açmıştı. İki yıl sonra kapanan restoranın ardından çift, Londra'nın göbeğinde Babaji isimli bir pide salonu açtı.

Leslie Philips-Zara Carr

Yaş farkı var
Leslie Phillips, İngiliz sinemasının en ünlü yüzlerinden biri. Aktör üçüncü evliliğini 20 Aralık 2013'te Zara Carr ile gerçekleştirdi. Phillips'in sosyal hizmet görevlisi bir Türk olan Carr ile evlenmesi büyük yankı uyandırdı. Phillips, eşini "Zara harika bir kadın. Sadece dış görünüş olarak değil. Aynı zamanda harika bir beyne sahip" sözleriyle anlatıyor.

Aaron Hunt- Semra Polatgil

Alman basını bu çifti seviyor
28 yaşındaki ünlü Alman futbolcu Aaron Hunt, 2011'de bir spor salonunda tanıştığı Türk kızı Semra Polatgil ile dünyaevine girdi. Çiftin aşkı Alman magazin basını tarafından büyük ilgiyle takip ediliyor. Çiftin altı yaşında bir erkek çocuğu var.

Rafael Van Der Vaart-Sabia Engizek

Fırtına koparan ilişki
Futbolcu Van Der Vaart ile Sabia'nın aşkı Almanya'da fırtına kopararak başladı. Hamburg'da oynayan Van der Vaart, eşi Sylvia'nın kansere yakalanmasının ardından eşinin en yakın arkadaşı olan Sabia Engizek ile yakınlaştı. Sabia, takım arkadaşı Khalid'in eşiydi. Sabia Khalid'den ayrılarak Van der Vaart'tan hamile kaldı. Geçen yılın başında çift evlilik planları yapıyordu ancak Sabiha'nın 9 haftalık çocuğunu düşürmesi nedeniyle düğün ertelendi.

Peter Kohl-Elif Sözen

Yıllara meydan okuyan birliktelik
Bu aşkın hikayesi 1991 yılına dayanıyor. Kahramanları 80'li yılların kurt politikacısı Helmut Kohl'un oğlu Peter ile ünlü işadamı Kemal Sözen'in kızı Elif. Çift, 2001'de Çırağan Sarayı'nda dillere destan bir törenle evlendi. Elif Sözen, Robert Koleji'ni bitirdikten sonra uluslararası ilişkiler alanında eğitim gördü. Peter Kohl ise ekonomist ve borsa konusunda uzmanlığıyla tanınıyor. İkili ABD'de, Massachusetts Institute of Technology'de eğitim görürken tanışmış. Altı dil bilen Peter'a yedinci lisanı olan Türkçeyi de Elif öğretmiş.

Philip Bobbitt Maya Ondalıkoğlu

Uzun yol aşkı
Dünyanın en ünlü hukuk uzmanlarından Prof. Philip Bobbitt, 2012'de öğrencisi Maya Ondalıkoğlu ile evlendi. Bobbitt, bir yıl önce Washington'daki bir konferansa giderken yanına Maya'yı da almıştı. İkili arasındaki öğrenciöğretmen ilişkisi dört saatlik yolun sonunda duygusal yakınlığa dönüşmüş.

BİZE ULAŞIN