Boholar zamanı

Boholar zamanı

Onlar çiçek çocuklar değil; modern çağ bohemleri... Lüks modaevlerini etkisi altına alan bohem şıklığı, her yaz sezonu olduğu gibi yeniden karşımızda. Takipçileri ise bugün boho ilan edilenler

Bugünlerde şehrin her yerinde karşımıza Goran Bregovic'in konser afişleri çıkıyor. Sebebi, yaz boyunca Türkiye'de çıkacağı bir turne. İnsanın kendini bir anda zaman tünelinde hissetmemesi elde değil. İmzasını attığı Çingeneler Zamanı filminin müziklerini hatırlayın mesela; hâlâ bir yerlerde kulağımıza çalındığında anımsadığımız o melodilerin 1989 tarihli bir Emir Kusturica filmine ait olduğuna inanmak güç. Dünya hızla dönüyor, değişiyor; ama aslında bazı şeyler dönüp dolaşıp yine hayatımıza giriyor. Nostaljiden hoşlanmıyor, eskiyi değil yeniyi tercih ediyor olabilirsiniz. Ama müzikten modaya hayatımızı renklendiren her şey geçmişi, o eski günleri çok seviyor; biliyoruz. Goran Bregovic o eski melodileri yeni dinleyicilerine çalmak için orkestrasıyla yola çıkarken; Çingeneler Zamanı filmi sadece anıları değil bugün modayı da canlandırıyor tuhaf bir şekilde. Eğlenceli bir rastlantı olsa gerek; ama şehirde başımızı çevirdiğimiz her yerde dev billboardlar, bu kültürün izlerine rastlayacağımız fotoğraflarla kaplı. Bohem, rahat, tüm salaş haliyle de şık yeni moda bizi bekliyor. Uçuşan etekler, rengarenk desenli tunik elbiseler, işlemeli kalın kemerler, sandaletler ve etnik takılarla süslü modeller, bizi her şeyin daha özgür ve daha rahat olduğu bohem bir dünyaya davet ediyorlar. Boholar zamanına hoş geldiniz!

BOHEM ŞIKLIĞI

60'ların hippileri ile günümüzün gözde moda markaları bir araya gelince, ortaya çıkan bir trend, bohem şıklığı. Her dergide yeni bohemler gibi görünmenizi sağlayacak sayısız fikir sunan moda çekimine rastlıyoruz şimdi. Modanın geçmişle yaşadığı büyük aşk ilişkisine yabancı değiliz. Her sezon trendler başlığı altında 70'lerin retro ruhunu, jean'lerin bitmez tükenmez dönüşünü ya da minimalist tavırlı tasarımları bulmak mümkün. Her yaz karşımıza çıkan yeni bohemler bu yüzden artık bizi şaşırtmıyor. Ne de olsa Kate Moss gibi bir ikonun ya da Sienna Miller gibi tüm moda dünyasının hayran olduğu bir stil prensesinin yıllardır benimsediği tarzdan bahsediyoruz. Sienna Miller'ın Jude Law ile birlikte paparazzilere yakalandığı günlerde, 2000'lerin başında yeniden gündeme geliyor bohem stili. Açık havada çimlerin üzerinde sere serpe gerçekleşen müzik festivallerinin, bu stilin yükselmesindeki etkisi ise yadsınamaz. Jim Morrison, Janis Joplin ya da Kurt Cobain'i dinlemeye gitmediklerini biliyoruz ama manzara o yıllardan farksız. Çünkü bohem şıklığının temsil edildiği en uygun mekanlar, tabii ki konser alanları. Sienna da, Glastonbury festivalinde desenli elbiseleri, işlemeli etnik küçük ceketleri, botları, şapkaları ve bohem görünümünü tamamlayan aksesuvarları ile modaseverlerin gönlünde taht kuruyor. Kate Moss, özel davetler dışında tercih ettiği boho-şık seçimleriyle sadece hayranlarına değil, Topshop gibi bir dönem koleksiyon da hazırladığı markalara ilham veriyor. İngiltere'yi bırakıp Amerika kıtasına uzandığımızda ise aynı akımın bir dönem ikizler Mary-Kate ve Ashley Olsen'ı da etkisi altına aldığını görüyoruz. Ünlülerin stilisti olarak ünlenen Rachel Zoe, yerlere kadar uzanan rengarenk elbiseleri ve rahat stiliyle giydirdiği isimler kadar dikkat çekici bir tarza sahip renkli bir isim. Bandanalar ve güneş gözlükleriyle tamamlanan bohem tarzının kraliçesi ise Rolling Stones'un solisti Mick Jagger ile Bianca Jagger'ın kızı Jade Jagger olarak belirleniyor. Ailesiyle Ibiza'da kendine rahat bir hayat kuran Jade, moda yazarlarının tanımıyla gerçek bir bohem kızı. Desenli elbiselerini alışılmadık parçalarla tamamlamayı sevdiğini söyleyen, hemen her fotoğrafında dağınık, uzun saçları ve çıplak ayaklarıyla karşımıza çıkan modern dünyanın lüks bohem yıldızı o.

PODYUMDALAR
70'lerde uzak diyarlara seyahatlere gidip yanlarında çeşit çeşit kumaşlarla evlerine dönen tasarımcıların yarattığı akım, bugün Valentino'dan Emilio Pucci'ye, Etro'dan Mango'ya birçok modaevi ve markayı esiri almış durumda. Elizabeth Taylor'ın yerlere uzanan renkli kaftanlarını unutmak mümkün değil; Hollywood ve ünlüler cephesinde yeni bir şey yok. Çiçek çocukların rahat tarzları, bu yaz sahillere, şehirlerin sıcak sokaklarına yansıyacak. Ve eğer kıyafetlerimiz kendimizi ifade etme şekliyse, seçiminizi boho olmaktan yana kullanmanın tam zamanı.
BİZE ULAŞIN