Festivalden 5 konser

Mayıs ayında müzik festivalleri şaha kalkıyor. Şehrin muhtelif noktalarında açık hava müzik festivalleri nedeniyle müziğe ve güneşe doyacağız. Peki bu festivallerde kaçırılmaması gereken konserler hangileri? Beş festivalden beş konser seçtik...

Festivalden 5 konser
Mayıs ayı müzikseverler için hayli bereketli geçecek gibi görünüyor. Her ne kadar son yıllarda programlara farklı aktiviteler eklense de benim için hâlâ müzik festivali demek, güzel grupların konserlerini izleyeceğim bir etkinlik demek. Bu yüzden programları inceleyip kaçırmak istemediğim beş konseri belirledim. Kalben: 10 Mayıs'ta Küçükçiftlik Park yeni bir festivale ev sahipliği yapıyor: Parkfest. Festivalin en dikkat çeken özelliği tamamen kadın müzisyenlerden oluşan bir akışa sahip olması. The Do, Kadebostany, Princess Chelsea ve Kalben. Kadınlar söz konusu olunca festivalin programına kültürel ve sanatsal aktivitelerin yanı sıra moda gösterileri de eklenmiş. Geçen kış kapalı mekanlarda izlediğimiz Kalben'i bu festival sayesinde açık havada dinleme fırsatı bulacağız. Kendi şarkılarını yazan, bu şarkıları gitarı ve güzel sesiyle yorumlayan genç müzisyeni daha önce dinlemediyseniz Parkfest iyi bir fırsat olabilir.

SLOWDIVE:
Bu yıl 10. yaşını kutlayan Chill-Out Festival, 23-24 Mayıs'ta Life Park'ta gerçekleşecek. İki gün boyunca öğlen 12.00'de başlayıp geceyarısına kadar sürecek festival için, elektronikten indie rock'a farklı müzik türlerinde performansların gerçekleşeceği üç ayrı sahne kurulacak. Baba Zula, Thievery Corporation, Session Victim, Stavroz, Tosca programda yer alan isimlerden sadece birkaçı. Ama shoegaze müziğin efsane isimlerinden Slowdive'ı canlı izlemenin kaçırılmaması gereken çok özel bir deneyim olduğunu söylemeliyiz. 20 yıl aradan sonra geçen yıl tekrar bir araya gelen İngiliz grup konserlerinde Crazy for You, Alison, Souvlaki Space Station gibi harika şarkılarını seslendiriyor.

WILD BEASTS: BABYLON
Soundgarden, bu yıl 23 Mayıs'ta Kilyos'ta yapılıyor. Program Anna Calvi, Wild Beasts, Goat, Orlando, Nathan Fake, Teed, Gaye Su Akyol ve Ayyuka şeklinde uzayıp gidiyor. Deniz kıyısında gerçekleşecek festivalin en iyi isimlerinden biri Wild Beasts. Daha önce de İstanbul'da birkaç kez konser veren İngiliz grup, günümüz indie rock sahnesinin en özgün, en yenilikçi oluşumlarından biri. Grupta birbirinden güzel iki ses bulunduğunu da hatırlatalım. Solist Hayden Thorpe'un yüksek perdeli tenor sesi ve Tom Fleming'in bariton vokalini bir arada dinlemek çok keyifli.

SELDA BAĞCAN&BOOM PAM:
Life Park'ta düzenlenecek bir başka festival ise Ekşi Fest'15. 30 Mayıs'taki festivalin programında, Pam Wooden Wisdom Grup Ses Beats, Carmen Souza, Bandista, Ars Longa gibi isimler var. Festivalin heyecanla bekleneni ise Selda Bağcan'ın Tel Aviv'li rock gubu Boom Pam ile gerçekleştireceği konser. Konserde Bağcan'ın Yaz Gazeteci Yaz, Yaylalar gibi klasik parçalarını rock formunda dinleyeceğiz ."Selda Bağcan'ı dinlerken aklımı kaçıracak gibi oldum" diyen ünlü oyuncu Elijah Wood da DJ Turquoise Wisdom ile birlikteliğinden doğan Wooden Wisdom'la festivalde olacak.

ALT J: GRUP
1st Harvest Festival kapsamında 31 Mayıs'ta Küçükçiftlik Park'ta olacak. Festivalde sahneye çıkacak diğer isimler ise Mew, Sattas, Flört. Kök ve Eskiz. Festival alanında evde sabun yapımı gibi çeşitli konularda atölyeler gerçekleştirilirken kurulacak pazarında ise ekolojik ürünler, takılar, plaklar satılacak. Son yıllarda adını çok sık duyduğumuz bir isim Alt J. 2007 yılında kurulan İngiliz indie rock grubu, ilk albümü An Awesome Wave ile bir milyon satmış, prestijli Mercury Prize ödülünü kazanmıştı. Geçen yıl ikinci stüdyo albümü This Is All Yours'u yayınladı. Grubun albümlerini sevdiyseniz canlı performansından çok daha büyük keyif alacağınıza emin olabilirsiniz.
BİZE ULAŞIN