Hedefte bir milyar dinleyici var

İnternet üzerinden müzik dinlemek giderek yaygınlaşıyor. Pazar büyük, aktörler iddialı. Bu hizmeti sağlayan şirketler arasındaki asıl rekabet Apple'ın da piyasaya girmesiyle esas şimdi başlıyor

Hedefte bir milyar dinleyici var
Geçen pazartesi günü Apple yöneticileri önümüzdeki günlerde internet üzerinden hizmet verecek yeni müzik servisi Apple Music'i tanıtırken aynı dakikalarda rakip şirketlerden Spotify'ın CEO'su Daniel Ek'in sadece iki kelimeden oluşan şu tweet'i dikkat çekti: "Oh ok." Belli ki Ek'i pek de heyecanlandırmamıştı bu yeni servis. Ek, kısa bir süre sonra tweet'i sildi ama ekran görüntüsünü almayı başaranlar olmuştu. Araştırmalar 2021 yılına gelindiğinde dünyada bir milyar insanın ücretini ödeyerek internet üzerinden müzik dinleyeceğini gösteriyor. Pazar büyük. Bu yüzden yeni aktörlerin oyuna katılması, bu dev dalgadan yararlanıp sörfün tadını çıkarmak istemeleri hiç de şaşırtıcı değil. Rekabetin kızışması da... Apple Music 30 Haziran'da 100 ülkede (Henüz resmi bir açıklama yapılmamış olsa da büyük olasılıkla bu ülkeler arasında Türkiye de bulunuyor) hizmete giriyor. Servise, Apple'ın iPhone, iPad, Mac, Apple TV gibi tüm cihazlarından ulaşmak mümkün olacak. Ayrıca servis Android telefonlarda da kullanılabilecek. Üç aylık deneme süresince ücretsiz olacak servisin daha sonraki dönemde aylık ücreti 9.99 dolar olarak belirlendi. Katalogundaki şarkı sayısı 30 milyondan fazla. Pazarın bir diğer büyük oyuncusu ile karşılaştırmak gerekirse, Spotify'ın aylık ücreti 9.99 dolar. Ücretsiz kullanımı da bulunuyor. Katalogundaki şarkı sayısı ise 30 milyon. 75 milyon kullanıcısı bulunan servise ücret ödeyenlerin sayısı ise 20 milyon olarak açıklandı.

BU RADYO ÇOK KONUŞULUR

Apple Music'in iddialı olduğu özelliklerden biri yeni küresel radyo istasyonu Beats 1. Yedi gün 24 saat canlı müzik yayını yapacak radyonun başında BBC Radio One'ın efsane ismi, DJ Zane Lowe var. Lowe, geçtiğimiz aylarda hem BBC Radio One'daki görevini hem de Londra'yı bırakıp Los Angeles'a taşınmıştı. Pazartesi günü attığı tweet'te de şöyle dedi: "Haber sonunda açıklandı. Dürüst olmak gerekirse İngiltere'den ayrılmak benim için zordu, ama işte buradayız. Beats1 haydi başlayalım." Lowe'un ses getiren müzik röportajlarına Beats 1'da da devam etmesi bekleniyor. Apple Music'te görmekten heyecan duyduğumuz bir diğer isim ise Nine Inch Nails solisti Trent Reznor. O da müzik servisinin kreatif yönünü belirleyen isim. Hatta tanıtım videosunu bizzat kendisi sunuyor. Apple Music'in dikkat çeken bir özelliği de müzik listelerinin algoritmalarla değil, alanında bilgili gerçek kişiler tarafından oluşturulmuş olması. Apple Music'in partnerleri arasında müzik dergisi Rolling Stone ve müzik sitesi Pitchfork buluyor. Ayrıca kendi müzik editörleri ve müzik küratörleri de şarkı listelerinin oluşmasında etkili olmuş. Connect adlı bölümde ise müzisyenlerin hayranlara direkt ulaşması hedefleniyor. Müzisyenler. Kendilerini takip eden hayranlarına video, şarkı, fotoğraf gönderebilecek. Peki Türkiye'de durum nedir? İnternetten müzik dinlenen servislerin sayısının artması kaliteli müzik dinleme seçeneklerini de elbette artırıyor. Ama Emre Aydın'ın menajeri Fadıl Dinçer'in de dediği gibi biz hâlâ kayıt kaliteli olsun ya da olmasın YouTube üzerinden müzik dinliyoruz. Elbette servisin ücretsiz olması, bu tercihin en önemli sebebi.
BİZE ULAŞIN