Ramazan coşkusu sokakları sardı

İstanbul Ramazan gecelerinde bambaşka... İftardan sahura kadar sokaklar, meydanlar şenlik alanı gibi. Aileler, çocuklar meydanları, kutsal mekanları dolduruyor. İki gün boyunca İstanbul'un Anadolu ve Avrupa yakalarını dolaşıp İstanbul'da Ramazan coşkusuna tanıklık ettik

Ramazan coşkusu sokakları sardı
Ramazan yaz ayına denk gelince haliyle İstanbul geceleri de renklendi. Sokaklar, meydanlar, mekânlar sahura kadar ailelere, gençlere ev sahipliği yapıyor. Biz de foto muhabirimiz Murat Şengül ile birlikte Avrupa ve Anadolu yakasındaki Ramazan coşkusunun sabahlara kadar nasıl yaşandığı görmek için iki gün sürecek olan serüvenimizin startını veriyoruz; meydanların, sokakların, mekânların nabzını tutmak için yola düşüyoruz.

Sultanahmet'in keyfi çok başka

İlk istikametimiz Sultanahmet Meydanı. İftar saatine bir saat var yok, mahşeri bir kalabalık var meydanda. Sultanahmet Meydanı'nda insanlar boş bir çim alanı görmeye dursun, hemen kilimi serip iftar vaktini karşılamak için son hazırlıklara başlıyor. Zengin sofralar da var çimlerin üzerine kurulmuş mütevazı olan da. Hepsi de aynı heyecanı meydanda, sokakta yaşamak için bir arada. Sultanahmet Camii'ni arkasına alıp selfie çekme telaşı yaşayanların yanında çiftler, aileler, gençlik grupları da hatıra fotoğrafı çektirmek için adeta yarışıyor. Meydanda dolanmaya başlayınca paylaşımcı ruh devreye giriyor; kimi sofrasına buyur ediyor, kimi hurma ikram ediyor. Tam o esnada ezan okunuyor. Herkes huşu içinde iftarını açıyor, biz de Güngören'den gelen dört kişilik Bektaş ailesinin sofrasına konuk oluyoruz. Aile, Allah ne verdiyse deyip dolması, sarma böreği, içeceği ikram ediyor bize. İftarın ardından bir hareketlilik göze çarpıyor; kimi semaverinden çay doldurma telaşında kimi tatlıları ortaya çıkarma... Şehir dışından ve yurtdışından gelenler de var. Ramazan coşkusuna Fransızı, Korelisi ve İngilizi de ortak oluyor. Sultanahmet Ramazan'da da tam bir uluslararası şenlik alanı gibi... Suudi Arabistan'dan tatil için gelen aile ise 10 gündür İstanbul'da. Ailenin en genç ferdi Ayşe "Ramazan'da Sultanahmet Meydanı'nda olmak bambaşka bir keyif" diyor. Biraz ileride çimlere kilimi serip yayılmış, 21 kişiden oluşan kalabalık bir kadın grubundan Semiha Kocaali (46) söz alıp: "Erkekleri evde bıraktık, biz meydanlara çıktık" diye espriyi patlatıyor. Sultanahmet Meydanı'nda bulunan Asırlık Tatlar ve Sanatlar stantlarının bulunduğu bölüm ise Sultanahmet'in panayır yeri gibi. İftar sonrası kimi dört lira verip Osmanlı saray şerbeti içiyor, kimi 1 liraya bir dilim tatlı alıyor, kimi kağıt helvası elinde Ramazan gecesinin keyfini sürüyor. Geleneksel sanatların yapımına tanık olup hediye alanı da yok değil. Arasta Pazarı'ndaki restoranların bulunduğu bölümde ise Semazen gösterileri var. Ramazan geceleri Sultanahmet Sahnesi'nde de mehter takımı gösterileri, tasavvuf müziği ve fasıl ile sürüyor. Biz de fasıl sürerken iğne atsanız yere düşmez bir insan topluluğunu geride bırakıp gecenin coşkusunun yaşandığı Süleymaniye'ye yöneliyoruz.

BİZE ULAŞIN