Yükselen trend: Mermer

Son iki yıldır dekorasyon trendlerini altüst eden mermer, tasarımcıların yeni gözdesi. Yalnızca zemin malzemesi olarak değil, desen olarak da pek çok tasarıma ilham kaynağı olması şaşırtıcı değil. Mermer bunu çoktan hak etmişti

Yükselen trend: Mermer
Mermeri nasıl bilirsiniz? Mermer çoğu kişiye olduğu gibi bana da hamam ve mezarlıkları çağrıştırıyor aslında. Bir de annemin mermer mutfak tezgahına limon sıkmakla ilgili uyarısı geliyor aklıma. Limon yüzünden cilası bozulan mermer görüntüsü de hiç gözümün önünden gitmeyen bir detay. Mermer, son iki yıldır dekorasyon trendlerinin başını çekiyor. Yalnız mutfak tezgahı, zemin malzemesi ya da masa tablası olarak değil, aksesuvar olarak ya da yalnızca desen olarak bile karşımıza çıkabiliyor.

MARMARA'DAN MERMERE

Mermer kelimesinin Marmara'dan geldiğini hepimiz biliyoruz ama mermer hakkında şöyle basit bir araştırma yapayım derken Türkçe wikipedia'da bu bilginin yer almadığını dehşetle farkettim. Oysa İngilizcesinde yer alıyor. Buradan uyarmak isterim. Kelimenin etimolojik kökeni, hele de bizim topraklarımızdaki bir coğrafyayı ilgilendiriyorsa mutlaka belirtilmeli. Marmara kelimesi Rumca kökenli ve mermer anlamına geliyor. Yani Marmara mermeri; adaya, denize ve bölgeye daha sonra da materyale adını vermiş. Marmara bizim olduğuna göre mermeri de bir materyal olarak sahiplenmek en çok bizim hakkımız diye düşünerek Marmara mermerinin Türkiye'nin marka değerine sahip doğal taşlarının başında geldiğini hatırlayalım. Binlerce yıldır bu mermer ile heykeller yapılmış, saraylar süslenmiş, hamamlar inşa edilmiş. Yıllar boyunca yalnızca mezarlık ve hamamlarda, ucuz ev projelerinde pencere denizliği olarak gördüğümüz ve bu yüzden soğuk, sevimsiz ve ucuz bulduğumuz bu çizgili mermer, şimdilerde değişik kesim teknikleri ve yaratıcı kullanım şekilleriyle hak ettiği yere yeniden kavuşuyor. Mermere adını Marmara mermeri vermiş ama Türkiye'de başka pek çok mermer cinsi daha var. Afyon, Muğla, Bursa mermerleri de daha az damarlı ve çalışılması daha kolay mermerler olarak sayılabilir. Dünyada çok yaygın olarak kullanılan Carrara, Calacatta, Botticino ve Emperador gibi mermer cinslerini de anmadan geçmemek gerek. Gelelim mermeri dekorasyona nasıl dahil edeceğimize. Mermer deseni bu kadar popülerken zeminde mermer ya da mermer görünümlü seramikler kullanmak, bu trendi evde uygulamanın en güzel ve en kalıcı yolu. Mermer uygulamasından çok daha uygun fiyatlı, çok daha kolay bir uygulama sağlayan mermer görünümlü seramik yer ve duvar karoları, banyonuza çok şık, ferah ve asla modası geçmeyecek bir görünüm kazandıracak.

DESEN OLARAK KULLANMAK

Mermeri masa veya sehpa tablası olarak kullanarak da evinize sofistike bir hava kazandıracak. Sıradan bir masanın üzerine kestireceğiniz mermer tabla, ortamı bir anda değiştirecektir. Yine de trend oldu diye mermer kullanımını abartmamak gerek tabii. Küçük dozlar halinde kullanıldığında değer kazanacak bir uygulama olduğunu akıldan çıkarmamak lazım. Çok damarlı, çok belirgin desenlerin bir süre sonra gözünüze batacağını da hatırlatmakta fayda var. Mermeri yalnızca desen olarak da kullanabilirsiniz. Ağaç dalları gibi, mermerin damarlarını da desen olarak algılayıp dekorasyona dahil etmeniz mümkün. Pek çok markanın mermer desenli döşemelik ve perdelik kumaşları, yastık ve duvar kağıdı modelleri olduğunu hatırlatayım. Mermer desenini batik uygulamasıyla kendiniz de kumaşlara uygulayıp orijinal aksesuvarlar tasarlayabilirsiniz. Marmara mermeri gibi başka yerde bulunmayan, yöreye özgü desene sahip çok özgün bir materyalin kullanımını yaygınlaştırmak gerektiğini düşünüyorum. Burada iş, tamamen tasarımcılara düşüyor. Çizgili bir mermeri grafik etkiler yaratacak şekilde, insanı sıkmayacak, eskimeyecek uygulamalar yapmak çok da zor değil. Farklı kesim şekilleri ve farklı döşeme uygulamalarıyla beklenmedik bir görüntü yaratmak ve mermeri adeta parke gibi kullanmak bile mümkün.

TREND


Kristal küre

Kristalin önlenemez yükselişi sürüyor! Abartılı şıklıktan hoşlanmayanların bile gözüne çok zarif ve çok şık gelebilecek olan kristal düğmeli elektrik anahtarı, en modern evlerde bile kendine yer buluyor artık. www.berker.de

YENİLİK

Uç ve yenile!

Online mobilya mağazası www.vivense.com, Shop&Miles ile özel bir kampanya başlattı. Kart sahipleri milleri ile 500 TL'lik hediye çeki satın alabiliyor, hediye çekleri ile oturma gruplarından aydınlatmaya, mutfak setlerinden bahçe mobilyalarına kadar evininin tüm ihtiyaçlarını karşılayabiliyor.

BİZE ULAŞIN